دوران صلح

(Complementary colors)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی کودکان با معنای صلح و تاثیرات آن، همراه با اهمیت گفت‌وگو و پذیرش در برقراری صلح

سال: 1997
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نوجوانان با قرار گرفتن در گروه‌های دوستی و تجربه‌ی جامعه‌ای بزرگ‌تر، به مهارت توانایی ارتباط بر پایه‌ی گفت‌وگو نیاز دارند. توانایی مذاکره کردن در هنگام بروز مشکل به شکل‌گیری ارتباط موثر کمک می‌کند و راه‌حلی است که کتاب به آنان پیشنهاد می‌کند تا صلح را تجربه کنند. توانایی مدیریت هیجان و خشم، گفت‌وگو با دیگران در هنگام بروز مشکل و همچنین داشتن پذیرش درباره‌ی دیگران، به نوجوانان کمک می‌کند صلح درون خود را کشف کنند. مطالعه‌ی کتاب ممکن است برای نوجوانان معنادار و همراه با تجربه‌ی پیروزی و دوستی باشد.
  کتاب با تعریف واژه‌ی صلح، کودکان را با پذیرش درباره‌ی تفاوت‌ها در عقیده و ظاهر آشنا می‌کند. آشنایی با مفهوم برابری قومی و نژادی نیز کمک می‌کند تا کودکان بهتر بتوانند با سایر اقوام همدلی کرده و برای برقراری صلح تلاش کنند. توانایی گفت‌وگو کردن در زمان بروز مشکل، چه در خانه و چه در مدرسه از دیگر مهارت‌هایی است که کودکان همراه با کتاب می‌آموزند. انتخاب گفت‌وگو در مقابل دعوا، کمک می‌کند تا تمام افراد بتوانند در راستای برآورده کردن خواسته‌های خود تلاش کنند و چه بسا به نتایج بهتری دست یابند. داشتن تعادل روانی، مدیریت استرس و هیجان نیز از دیگر مهارت‌هایی است که کودکان همراه با مطالعه کتاب، با آن آشنا می‌شوند و این‌که آرامش، کنترل خشم و استرس و همچنین کنار آمدن با هیجانات به انسان‌ها کمک می‌کند تا بهتر بتوانند در برقراری صلح موفق باشند.
  کودکان همراه با کتاب، با معانی صلح آشنا می‌شنود، تفاوت‌ها را می‌شناسند و می‌دانند احترام گذاشتن به تفاوت‌ها و پذیرش داشتن نسبت به دیگران، همان تجربه‌ی صلح است که از یک فرد به کل جامعه منتقل می‌شود. همچنین کودکان می‌آموزند که برای برقراری صلح چه در خانه و چه در جامعه، بهترین راه گفت‌و گو و بیان مشکلات است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب درباره‌ی معنای واژه‌ی صلح است که از برآورده شدن نیازهای اولیه‌ی انسان تا جنگ نکردن و پذیرفتن تفاوت‌ها گسترده است. صلح درون هر انسانی نیز می‌تواند وجود داشته باشد و با تبدیل شدن به معنایی شخصی، انسان را برای رسیدن به سعادت یاری کند. کودکان با خواندن کتاب می‌آموزند که به تفاوت‌ها احترام بگذارند و در محیط مدرسه و خانه درباره‌ی مشکلات‌شان گفت‌وگو کنند. گفت‌وگویی که بر پایه سخن گفتن و همچنین شنیدن باشد. آنان با خواندن کتاب با مفاهیمی چون صلح، پذیرش و احترام به تفاوت‌ها در عقیده و همچنین برابری قومی و نژادی آشنا می‌شوند.
  «دوران صلح» بدون قرار دادن واژه‌ی صلح در برابر جنگ، آن را از نقطه نظر دیگری برای کودکان معرفی می‌کند؛ این‌که صلح درون هر فرد وجود دارد. آشنایی با صلح درونی به همگان کمک می‌کند تا بهتر بتوانند با دیگران معاشرت کنند و در روابط خود احساس آرامش بیش‌تری را تجربه نمایند. کتاب برای گروه سنی یازده سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  صلح کلمه‌ای است که معناهای متفاوتی دارد: از تأمین نیازهای اولیه‌ی یک ملت تا جنگ نکردن، اما در هر شرایطی منجر به تجربه‌ی یک حس می‌شود و آن هم آرامش است. صلح آن چیزی است که درون هر آدمی وجود دارد و او را برای رسیدن به سعادت یاری می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن غیرداستان کتاب را تصویرهایی واقع‌گرایانه و تأثیرگذار همراهی می‌کنند. تصاویر کتاب در انتقال حال و هوای متن موفق عمل کرده‌اند. تصویرگر با عدم نمایش مکان و زمانِ مشخص، بر این مفهوم تاکید دارد که صلح پدیده‌ای ضروری است؛ همیشه و همه جا و برای همه!
  تصویرگر با استفاده از فضاهای خاکستری رنگ و با غلبه‌ی رنگ کرم، در پس زمینه‌ی متن و تصویر و عدم ترسیم خط زمینه، از سویی در راستای تعلیق جاری در متن به خوبی حرکت کرده و از سویی دیگر با خلق فضاهایی وهم‌انگیز، نگرانی حاصل از عدم دست‌یابی به این مهم (صلح) که همواره در راه آن تلاش بسیار شده، اما کمتر محقق شده است؛ را به مخاطب منتقل می‌کند. طراحی آناتومی‌ها صحیح و بدون اشکال و تکنیک اجرای تصاویر قوی و هنرمندانه است. تصویرگر در اغلب موارد از لایه‌های سطحی متن جهت تصویرگری استفاده نکرده و فضایی جهت خوانش‌هایی شخصی برای مخاطب قائل شده‌است؛ این امر اگرچه بر شاعرانگی تصاویر افزوده، اما موجب‌شده است که در برخی موارد درک ارتباطِ بین متن و تصویر برای مخاطب مشکل شود. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما معنای صلح چیست؟ فکر می‌کنید ملت‌های مختلف چطور می‌توانند به برقراری صلح در جهان کمک کنند؟
  – تصور کنید دنیای بدون جنگ چه شکلی است و آن را نقاشی کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده کاترین اسکولز
  ناشر کتاب‌های کیمیا (نشر نسل نو اندیش)
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم عرفان ستاری جاوید
  سال انتشار ۱۹۹۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۹
  تصویرگر رابرت اینگپن
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم