این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

دوران صلح

(Complementary colors )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

11+

آشنایی کودکان با معنای صلح و تاثیرات آن، همراه با اهمیت گفت‌وگو و پذیرش در برقراری صلح

نویسنده: کاترین اسکولز تصویرگر: رابرت اینگپن

دوران صلح

(Complementary colors )
11+

آشنایی کودکان با معنای صلح و تاثیرات آن، همراه با اهمیت گفت‌وگو و پذیرش در برقراری صلح

نویسنده: کاترین اسکولز

تصویرگر: رابرت اینگپن

بررس متن: زهرا درایتی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
نوجوانان با قرار گرفتن در گروه‌های دوستی و تجربه‌ی جامعه‌ای بزرگ‌تر، به مهارت توانایی ارتباط بر پایه‌ی گفت‌وگو نیاز دارند. توانایی مذاکره کردن در هنگام بروز مشکل به شکل‌گیری ارتباط موثر کمک می‌کند و راه‌حلی است که کتاب به آنان پیشنهاد می‌کند تا صلح را تجربه کنند. توانایی مدیریت هیجان و خشم، گفت‌وگو با دیگران در هنگام بروز مشکل و همچنین داشتن پذیرش درباره‌ی دیگران، به نوجوانان کمک می‌کند صلح درون خود را کشف کنند. مطالعه‌ی کتاب ممکن است برای نوجوانان معنادار و همراه با تجربه‌ی پیروزی و دوستی باشد.
محتوای آموزشی
کودکان همراه با کتاب، با معانی صلح آشنا می‌شنود، تفاوت‌ها را می‌شناسند و می‌دانند احترام گذاشتن به تفاوت‌ها و پذیرش داشتن نسبت به دیگران، همان تجربه‌ی صلح است که از یک فرد به کل جامعه منتقل می‌شود. همچنین کودکان می‌آموزند که برای برقراری صلح چه در خانه و چه در جامعه، بهترین راه گفت‌و گو و بیان مشکلات است.
الگوی شخصیتی
کتاب با تعریف واژه‌ی صلح، کودکان را با پذیرش درباره‌ی تفاوت‌ها در عقیده و ظاهر آشنا می‌کند. آشنایی با مفهوم برابری قومی و نژادی نیز کمک می‌کند تا کودکان بهتر بتوانند با سایر اقوام همدلی کرده و برای برقراری صلح تلاش کنند. توانایی گفت‌وگو کردن در زمان بروز مشکل، چه در خانه و چه در مدرسه از دیگر مهارت‌هایی است که کودکان همراه با کتاب می‌آموزند. انتخاب گفت‌وگو در مقابل دعوا، کمک می‌کند تا تمام افراد بتوانند در راستای برآورده کردن خواسته‌های خود تلاش کنند و چه بسا به نتایج بهتری دست یابند. داشتن تعادل روانی، مدیریت استرس و هیجان نیز از دیگر مهارت‌هایی است که کودکان همراه با مطالعه کتاب، با آن آشنا می‌شوند و این‌که آرامش، کنترل خشم و استرس و همچنین کنار آمدن با هیجانات به انسان‌ها کمک می‌کند تا بهتر بتوانند در برقراری صلح موفق باشند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب درباره‌ی معنای واژه‌ی صلح است که از برآورده شدن نیازهای اولیه‌ی انسان تا جنگ نکردن و پذیرفتن تفاوت‌ها گسترده است. صلح درون هر انسانی نیز می‌تواند وجود داشته باشد و با تبدیل شدن به معنایی شخصی، انسان را برای رسیدن به سعادت یاری کند. کودکان با خواندن کتاب می‌آموزند که به تفاوت‌ها احترام بگذارند و در محیط مدرسه و خانه درباره‌ی مشکلات‌شان گفت‌وگو کنند. گفت‌وگویی که بر پایه سخن گفتن و همچنین شنیدن باشد. آنان با خواندن کتاب با مفاهیمی چون صلح، پذیرش و احترام به تفاوت‌ها در عقیده و همچنین برابری قومی و نژادی آشنا می‌شوند. «دوران صلح» بدون قرار دادن واژه‌ی صلح در برابر جنگ، آن را از نقطه نظر دیگری برای کودکان معرفی می‌کند؛ این‌که صلح درون هر فرد وجود دارد. آشنایی با صلح درونی به همگان کمک می‌کند تا بهتر بتوانند با دیگران معاشرت کنند و در روابط خود احساس آرامش بیش‌تری را تجربه نمایند. کتاب برای گروه سنی یازده سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

صلح کلمه‌ای است که معناهای متفاوتی دارد: از تأمین نیازهای اولیه‌ی یک ملت تا جنگ نکردن، اما در هر شرایطی منجر به تجربه‌ی یک حس می‌شود و آن هم آرامش است. صلح آن چیزی است که درون هر آدمی وجود دارد و او را برای رسیدن به سعادت یاری می‌کند.

کیفیت تصویر

متن غیرداستان کتاب را تصویرهایی واقع‌گرایانه و تأثیرگذار همراهی می‌کنند. تصاویر کتاب در انتقال حال و هوای متن موفق عمل کرده‌اند. تصویرگر با عدم نمایش مکان و زمانِ مشخص، بر این مفهوم تاکید دارد که صلح پدیده‌ای ضروری است؛ همیشه و همه جا و برای همه! تصویرگر با استفاده از فضاهای خاکستری رنگ و با غلبه‌ی رنگ کرم، در پس زمینه‌ی متن و تصویر و عدم ترسیم خط زمینه، از سویی در راستای تعلیق جاری در متن به خوبی حرکت کرده و از سویی دیگر با خلق فضاهایی وهم‌انگیز، نگرانی حاصل از عدم دست‌یابی به این مهم (صلح) که همواره در راه آن تلاش بسیار شده، اما کمتر محقق شده است؛ را به مخاطب منتقل می‌کند. طراحی آناتومی‌ها صحیح و بدون اشکال و تکنیک اجرای تصاویر قوی و هنرمندانه است. تصویرگر در اغلب موارد از لایه‌های سطحی متن جهت تصویرگری استفاده نکرده و فضایی جهت خوانش‌هایی شخصی برای مخاطب قائل شده‌است؛ این امر اگرچه بر شاعرانگی تصاویر افزوده، اما موجب‌شده است که در برخی موارد درک ارتباطِ بین متن و تصویر برای مخاطب مشکل شود. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما معنای صلح چیست؟ فکر می‌کنید ملت‌های مختلف چطور می‌توانند به برقراری صلح در جهان کمک کنند؟ - تصور کنید دنیای بدون جنگ چه شکلی است و آن را نقاشی کنید.

مشخصات کتاب
نویسنده کاترین اسکولز
ناشر کتاب‌های کیمیا (نشر نسل نو اندیش)
تعداد صفحات 40
نام مترجم عرفان ستاری جاوید
سال انتشار 1997
سال انتشار در ایران 1389
تصویرگر رابرت اینگپن
عرض کتاب 21
طول کتاب 21
نوع جلد نرم