خوب بخوابی پیشی زنجبیلی

(Sleep tight, ginger kitten)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بازی پیشی زنجبیلی در باغ، خسته شدنش و پیدا کردن جایی امن برای خواب

سال: 2013
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان با بازی پیشی زنجبیلی در باغ شروع می‌شود. او که بیش از هر چیز خواب را دوست دارد، تلاشی ماجراجویانه را برای پیدا کردن جای خواب راحت، آغاز می‌کند. بنابراین داخل خانه می‌شود و بخش زیادی از اتفاقات در خانه رخ می‌دهد. گربه با خوابیدن در مکان‌های مختلفی مانند پشت در دستشویی یا روی تخت احساس ناامنی و هنگامی که پسر را روی مبل می‌بیند امنیت را تجربه می‌کند. او با پریدن به آغوش پسربچه، مانند کودکی است که تلاش می‌کند مورد توجه و محبت والدین قرار گیرد.
  پیشی زنجبیلی هر بار تلاش می‌کند جایی راحت و مناسب برای خوابیدن پیدا کند. تلاش او با ماجراجویی و کنجکاوی در گوشه و کنار خانه همراه است. شخصیت پیشی توانایی حل مسئله و تفکر مثبت دارد، چرا که به تلاش ادامه می‌دهد. او در نهایت موفق می‌شود جایی مناسب در کنار پسر پید کند که همه چیز در پیرامون او امن و مناسب خوابی راحت است و پسر با همدلی گربه را پذیرفته، با مهربانی در آغوشش می‌گیرد.
  در کتاب مفاهیمی مانند حل‌مسئله، همدلی و ارتباط موثر در کتاب وجود دارد. پیشی برای اینکه بتواند جای مناسبی پیدا کند، تلاش زیادی کرده و در نهایت با همدلی پسربچه به نتیجه‌ی رضایت‌بخش می‌رسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پیشی زنجبیلی است که دنبال جایی برای خواب می‌گردد، اما هیچ‌جا برایش به قدر کافی راحت نیست و هر بار کسی مزاحم خوابش می‌شود. جستجو برای یافتن مکان خوابی راحت، آغاز ماجراجویی گربه است و مخاطب همراه او می‌تواند نماهایی از باغ، خانه، اتاق خواب، کمد و بالاخره اتاقی که پسربچه در آن قرار دارد را ببیند. گربه در هر کدام از این مکان‌ها احساسی ناخوشایند را تجربه می‌کند که ناامنی مهم‌ترین آن‌هاست. پیشی زنجبیلی شخصیتی فعال و پویا دارد. او راه‌های مختلف را برای رسیدن به هدفش طی می‌کند. پسر رفتاری همرا ه با همدلی، مهربانی و توجه به گربه دارد و گربه در کنار او احساس امنیت می‌کند.
  خوب بخوابی پیشی زنجبیلی از مجموعه قصه‌های قبل از خواب است که نشر با‌فرزندان آن را به چاپ رسانده است. کتاب متنی کوتاه و بسیار روان دارد. تصاویر در انتقال مفهوم داستان بسیار موثر بوده‌اند و با جزئیات فراوان مخاطب را با خود همراه خواهند کرد.

  چکیده داستان

  پیشی زنجبیلی بیش از همه چیز دوست دارد بخوابد و دنبال جایی برای خواب می‌گردد. اول یک صندلی چوبی پیدا می‌کند که جای راحتی نیست، بعد پشت در دستشویی می‌خوابد، اما با آمدن یک نفر حسابی می‌ترسد و از آنجا فرار می‌کند. پیشی داخل جعبه، داخل کمد، روی پادری و روی تخت را هم امتحان می‌کند، اما هر بار کسی مزاحم خوابش می‌شود. تا اینکه توی اتاق پسربچه‌ای را می‌بیند که روی مبل دراز کشیده، پس می‌پرد توی بغل او و بالاخره خوابش می‌برد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب تصویری است. تصاویر با جزئیات زیاد و نمایش اشیاء، باغ و بخش‌های مختلف خانه از دید گربه باعث گسترش متن شده و مخاطب را درگیر خود خواهند کرد. تصاویر واقع‌نمایانه کار شده‌اند. طراحی‌ها با مهارت زیاد و به صورت یکپارچه کار شده‌اند. شخصیت‌ها باورپذیر و دوست‌داشتنی خلق شده‌اند. پیشی زنجبیلی شخصیت اصلی داستان است، و تصویرگر با مهارت زیادی توانسته او را از زوایای مختلف و کنش‌های متنوع تصویر کند. داستان از باغ، جایی که گربه مشغول بازی است شروع و به داخل خانه ادامه پیدا می‌کند. بنابراین فضاسازی‌های متنوعی در تصاویر می‌بینیم. تصویرگر از زوایای دید و کادربندی‌های متنوع در سراسر کتاب استفاده کرده و تکنیک با مهارت اجرا شده است. در سه تصویر پایانی به خوبی می‌توانیم احساس امنیت را از تصاویر درک کنیم. طراحی گرافیک و چاپ کتاب از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما بهترین جا برای خوابیدن کجاست؟
  آیا شما هم دوست دارید مانند پسربچه‌ حیوانی را بغل کنید تا بخوابد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ادل گرس
  ناشر با فرزندان
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم محبوبه نجف‌ خانی
  سال انتشار ۲۰۱۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر کاترین والترز
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم