چشمه مال کیه؟

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای ترس خرگوش‌ها از فیل بزرگ و تلاششان برای آب خوردن از چشمه با کمک تفکر خلاق و مشارکت با یکدیگر

سال: 1398
  بررس: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حضور فیل به دلیل بزرگی و صدای پای عجیبش خرگوش‌ها را که کوچکتر هستند می‌ترساند و احساس ناامنی می‌کنند. خرگوش‌ها در طول داستان موضوعاتی مانند دوستی، ماجراجویی و شناخت دنیای پیرامون را تجربه می‌کنند که در دنیای کودکان معنادار است.
  همکاری و مشارکت خرگوش‌ها در داستان باعث پیروزی آن‌ها مقابل فیل می‌شود. آن‌ها احساس ترس و دلهره را در خود مدیریت و با مهارت تفکر خلاق بر قلدری فیل غلبه می‌کنند. خرگوش‌ها بعد از مشاهده‌ی ترس فیل، با او همدلی می‌کنند و به او اجازه می‌دهند از آب چشمه استفاده کند.
  مخاطب کودک در دل داستان با مدیریت احساسات آشنا می‌شوند. مهارت حل مسئله و تفکر خلاق به خرگوش‌ها کمک می‌کند تا در مقابل قلدری فیل بزرگ پیروز شوند.
  فیل بعد از پاره کردن طناب عصبانی می‌شوند و با فریاد به خرگوش‌ها می‌گوید «اگر باز برگردید لهتان می‌کنم»

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی چند خرگوش است که در کنار چشمه زندگی می‌کنند. فیلی بزرگ برای خوردن آب به کنار چشمه می‌آید و خرگوش‌ها از بزرگی و صدای وحشتناک او می‌ترسند. فیل به خرگوش‌ها اجازه نمی‌دهد از آب چشمه استفاده کنند زیرا فکر می‌کند آب چشمه تمام می‌شود. خرگوش‌ها با همفکری هم، فیل را از سایه‌ی ماه روی آب و صداهای عجیب می‌ترسانند و فیل تصمیم می‌گیرد به صورت مسالمت‌آمیز با خرگوش‌ها از آب چشمه استفاده کند. نویسنده کودکان را به مدیریت احساسات و ترس‌ها تشویق می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد برای حل مسائل خود از تفکر خلاق، خیال‌پردازی و مشارکت استفاده کنند.
  در قسمتی از داستان فیل خرگوش‌ها را تهدید می‌کند که اگر به چشمه برگردند آن‌ها را له می‌کند. همراهی والدین در خواندن کتاب برای کودکان خردسال مانع از ترس و دلهره خواهد شد.

  چکیده داستان

  خرگوش‌های جنگل در حال آب خوردن در کنار چشمه هستند که فیل بزرگی به کنار آن‌ها می‌آید. فیل به خرگوش‌ها اجازه آب خوردن نمی‌دهد زیرا تصور می‌کند آب چشمه تمام می‌شود. خرگوش‌ها با همفکری هم فیل را با طناب می‌بندند تا به آن‌ها حمله نکند اما فیل با قدرت زیاد خود طناب را پاره می‌کند. بار دیگر خرگوش‌ها با خلاقیت بیشتری فیل را از سایه‌ی ماه که در آب افتاده می‌ترسانند. فیل با ترس از ماه و صداهای عجیب، تصمیم می‌گیرد با خرگوش‌ها در کنار چشمه زندگی کند و آب بخورد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر ساده و خلاقانه‌ی کتاب همسو با داستان پیش رفته و اتفاقات متن را پوشش می‌دهند. شخصیت‌ها ساده و دوست‌داشتنی‌اند و با فرم‌هایی ساده و شبیه به فرم‌های هندسی طراحی‌شده‌اند. یکدستی در سبک طراحی و شکل ظاهری شخصیت‌ها در طول داستان حفظ‌شده و کنش‌ها در تمامی حالات برای مخاطب ملموس و قابل‌تشخیص است. فضاسازی در داستان با توجه به جزئیات انجام‌شده است و فضای شب و روز به‌خوبی برای کودک قابل‌درک است. تصویرگر از پالت رنگی گسترده و رنگ‌های شاد و درخشان استفاده کرده است. کیفیت چاپ، طراح و صحافی مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما به‌جای خرگوش‌ها بودید از چه راه‌حلی استفاده می‌کردید؟
  تابه‌حال مورد قلدری قرارگرفته‌اید؟ راه‌حل شما برای مقابله با قلدری چیست؟
  چند خرگوش در کتاب می‌بینید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مجید راستی
  ناشر داستان جمعه
  تعداد صفحات ۱۲
  شماره جلد ۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر علی خدایی
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم