تابی بالای یک درخت

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای غم و تنهایی تاب کوچک از نبودن بچه‌ها، دوستی او با حیوانات و تجربه‌ی امید

سال: 1400
  بررس: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مسائل داستان از نگاه کودکان روایت می‌شود. تاب کوچولو همانند بسیاری از کودکان بازی کردن و تاب خوردن را دوست دارد. او بی‌تجربه است و علت بازی نکردن بچه‌ها با خود را نمی‌داند. وقتی توسط مامان گربه و بابا خفاش از دلیل آن آگاه می‌شود با مهربانی پذیرای همه حیوانات می‌شود.
  تاب کوچولو تنها است و از این‌که هم‌بازی ندارد غمگین است او دوست دارد که تاب داده شود. تاب کوچولو نسبت به حیوانات مهربان است. او از گربه می‌خواهد که پرنده‌های شب را نخورد تا همه با هم بتوانند تاب‌بازی کنند و بین آن‌ها مصالحه برقرار می‌کند.
  داستان، زیبایی دوستی و با هم بازی‌کردن را به کودکان نشان می‌دهد. به‌طور غیر مستقیم اشاره به پرندگان شب و غذای گربه دارد. از این جهت فرصت خوبی را برای طرح مسائلی چون انواع پرندگان شب و غذای حیوانات با کودک فراهم می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی تاب کوچکی است که آن‌قدر بالا بسته شده که بچه‌ها با آن بازی نمی‌کنند‌، اما در شب حیوانات به سراغش می‌آیند. گربه، جغد و خفاش بچه‌هایشان را برای بازی با تاب می‌آورند. با تدبیر تاب، خفاش که تاب را متعلق به پرندگان شب می‌داند راضی می‌شود تا بچه گربه نیز با آنها بازی کند. داستان زیبایی دوستی و باهم بازی‌کردن را به کودکان نشان می‌دهد و فرصت مناسبی برای گفتگو درباره‌ی انواع پرندگان شب و غذای حیوانات با کودکان فراهم می‌کند. داستان که با متنی کوتاه و تصاویری اندک روایت می‌شود از جملات و واژگانی در حد فهم و درک کودکان برخوردار است و برای کودکان پیش از دبستان پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  تاب کوچولو ناراحت است ‌که کسی با او بازی نمی‌کند. تا این‌که شب می‌شود و بابا جغده و بابا خفاشه با خانواده‌‌هایشان پیش تاب می‌آیند. مامان گربه و بچه‌اش هم می‌آیند، اما آقا خفاشه می‌گوید که او تاب را برای پرندگان شب درست کرده است. تاب کوچولو از گربه قول می‌گیرد که پرندگان را نخورد تا بچه‌اش بتواند تاب بازی کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر رنگارنگ کتاب به آن زیبایی بخشیده و توجه کودکان را به سمت خود جلب می‌کند. متن داستان کوتاه و اتفاقات آن اندک است در نتیجه تصاویر نیز محدود هستند با این‌حال تصویرگر با تنوع در ترکیب‌بندی‌ها و زوایا، تصاویر زیبایی خلق کرده است که در روایت اتفاقات به رویدادهای متن وفادارند و شخصیت‌پردازی‌های جالب و دوست‌داشتنی دارند. سفیدخوانی‌ها مناسب و چشم‌‌نواز، طراحی شده و تکنیک از اجرای ماهرانه و تمیزی برخوردار است. نوع و اندازه‌ی فونت متن مناسب و هماهنگ با تصاویر کتاب انتخاب شده است. کیفیت چاپ و صحافی و جنس کاغذ نیز در این کتاب مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به‌ نظر شما چرا بچه‌ها در پارک با تاب کوچولو بازی نمی‌کردند؟
  آیا می‌توانید پرندگان شب را نام ببرید؟
  آیا تا به ‌حال برای شما هم پیش آمده تا دوست نداشته باشید و در بازی با بقیه مشارکت داشته باشید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سوسن طاقدیس
  ناشر کتاب‌های مهتاب (محراب قلم)
  تعداد صفحات ۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر سمانه رهبرنیا
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم