کلاه آنتونی

(Anthonys hat)
thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تغییر رنگ کلاه آنتونی و تلاش او برای نشان دادن رنگ واقعی کلاه به دوستش

سال: 1976
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آنتونی پیش دوستش رزالی می‌رود که از او کوچک‌تر است. او می‌خواهد کلاه سیاه جدیدی را که به تازگی هدیه گرفته است، به رزالی نشان دهد. آنتونی نسبت به روزالی احساس بزرگ‌تر بودن دارد و بنابراین به رزالی می‌گوید هنوز کوچک است و نام رنگ‌ها را بلد نیست. او با لجبازی بر حرف خود پافشاری می‌کند. آنتونی از حرف‌های رزالی در مورد تغییر رنگ کلاه عصبانی می‌شود و با کمی دلخوری و درگیری او را ترک می‌کند.
  آنتونی که مطمئن است کلاهی مشکی هدیه گرفته ‌است، نمی‌تواند به رزالی اعتماد کند و نظرش درباره رنگ کلاه را قبول نمی‌کند. او در نهایت با عصبانیت از پیش رزالی می‌رود تا کلاهش را به کس دیگری نشان دهد. با افتادن بلوز قرمز، رومیزی بنفش و برگ‌های گلدان خانم جاکوبسن روی کلاه، رزالی هر لحظه رنگی تازه در توصیف کلاه می‌گوید و باعث می‌شود آنتونی قضاوت او را قبول نداشته باشد.
  اگرچه آموزش رنگ‌ها به کودکان در سنین پایین‌تر اتفاق می‌افتد و شناخت رنگ‌ها توسط کودکان بسیار سریع شکل می‌گیرد، اما می‌توان آموزش رنگ به مخاطب را از اهداف این کتاب دانست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی آنتونی است که روز تولدش کلاهی سیاه هدیه می‌گیرد، اما وقتی به طرف خانه دوستش می‌رود تا کلاهش را نشان او دهد کیسه‌ی آرد همسایه روی کلاهش می‌ریزد. رزالی با دیدن آنتونی به او می‌گوید کلاهش سفید است، اما آنتونی نمی‌پذیرد.. اگرچه آنتونی در ابتدای داستان با خنده پاسخ رزالی را می‌دهد، اما تکرار وقایع و افتادن اشیاء مختلف بر روی کلاه، باعث ناراحتی و خسته شدن آنتونی می‌شود. دوستی آن‌ها با جروبحثی کوتاه همراه می‌شود و هر یک دیگری را به بلد نبودن نام رنگ‌ها متهم می‌کند.
  کتاب متنی کوتاه و جملاتی روان دارد. خواندن کتاب در کنار تماشای تصاویر مخاطب را در بازی متن همراه خواهد کرد. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 6 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  آنتونی روز تولدش کلاهی سیاه هدیه می‌گیرد، اما در راه رفتن به خانه‌ی دوستش، کیسه‌ی آرد خانم همسایه روی کلاهش می‌ریزد. رزالی به او می‌گوید کلاهش سفید است، اما آنتونی قبول ندارد. در همان موقع پیراهن قرمز آقای آل روی کلاه آنتونی می‌افتد و کلاهش قرمز می‌شود. چند مرتبه‌ی دیگر و با اتفاقات مشابه رنگ کلاه آنتونی عوض می‌شود. او با دلخوری دوستش را ترک می‌کند. در خیابان باد کلاهش را می‌برد، هرآنچه روی کلاه بوده نیز ناپدید می‌شود و آنتونی دوباره کلاه سیاهش را می‌بیند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب تصویری است و نویسنده و تصویرگر آن نیز یک نفر است. متن و تصاویر ارتباطی هماهنگ با یکدیگر دارند، اما تصاویر گسترش‌دهنده‌ی متن نیستند. شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها بسیار ساده بوده و در سراسر کتاب هماهنگ اجرا شده‌اند. در طراحی شخصیت‌ها جزئیاتی مانند اجزای صورت یا انگشتان دست را نمی‌بینیم، با این‌حال شخصیت‌ها پرکنش و باورپذیر هستند. آنتونی و رزالی در خیابان و روی پله‌ی خانه‌ی رزالی با یکدیگر حرف می‌زنند، بنابراین فضاسازی‌ها شبیه به یکدیگر هستند و تنها یک نما از خانه‌ها و خیابان را می‌بینیم. تصویرگر با نزدیک و دور شدن به شخصیت‌های اصلی سعی کرده است از تکراری‌شدن تصاویر کم کند. تکنیک کلاژ و استفاده از سطوح بزرگِ رنگی، جذاب است و به خوبی با فضای داستان هماهنگ شده است. به دلیل کیفیت پایین چاپ، رنگ تصاویر از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم مانند آنتونی، کادوی تولدتان را به دوستانتان نشان می‌دهید؟
  اگر یک کلاه داشته باشید، به نظر شما ممکن است باد چه چیزهایی روی کلاهتان بیندازد؟
  به نظر شما چرا آنتونی و رزالی در مورد رنگ کلاه با یکدیگر اختلاف داشتند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده رابی سون
  ناشر آواز
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم سحر اسماعیلی
  سال انتشار ۱۹۷۶
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم