از چی می‌ترسی آقا خرسه؟

(Bear's scare )
thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای ترسیدنِ خرس از عنکبوت، تلاش برای بیرون کردن او از خانه و در نهایت پذیرش و دوستی با او.

سال: 2018
  بررس تصویر: نگار صابری
  بررس متن: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آقا خرسه همیشه مراقب وسایل خانه‌اش است. برای او تمیزی اهمیت دارد و در این دنیا به جز عروسکش اورسا دوست دیگری ندارد؛ حضور یک عنکبوت در خانه‌ و پاره شدن دست اورسا، او را دچار ناامنی می‌کند. ترس و نگرانی باعث می‌شود تا آقا‌خرسه نبیند که حضور عنکبوت چقدر می‌تواند جالب و مفید باشد. مخاطب کودک با خواندن این داستان متوجه می‌شود که دوستی با افراد مختلف که توناهایی‌ها و مهارت‌های گوناگونی دارند چقدر می‌تواند هیجان‌انگیز و کمک کننده باشد. همان‌طور که عنکبوت به کمک مهارت تار تنیدنش به خرس کمک کرد و دست اورسا را دوخت؛ خرسه هم با تقسیم کردن چیزهایی مثل خانه‌اش از او تشکر و قدردانی کرد. پیوندهای دوستانه به کودکان کمک می‌کند تا کمک حال هم باشند. رابطه‌ای دوسویه که بهبود روابط اجتماعی و ارتباط موثر می‌انجامد. مخاطب کودک با خواندن این داستان و با تصور کردن جهانی تخیلی به درک جدیدی از روابط دوستانه می‌رسد.
  آقا خرسه با اینکه از تغییرات چندان دل خوشی ندارد اما با دقت در زندگی عنکبوت حاضر می‌شود حضور او را بپذیرد. او شخصیتی مهربان و قدرشناس دارد و مراقب وسایلش است و زمانی که اتفاقات ناگواری در زندگی‌اش می‌افتد بدون اینکه اجازه دهد هیجانات منفی بر او غلبه کند تغییر شرایط را می‌پذیرد و از عنکبوت دوستی جدید و مفید برای خود می‌سازد. از سوی دیگر عنکبوت با کمک کردن به آقا خرسه و دوختن دست اورسا و به وسیله‌ی مهارتش به شخصی که نیازمند است کمک می‌کند.
  مخاطب کودک با خواندن این داستان درمی‌یابد که تغییرات مزایایی با خود دارد. بزرگ‌تر کردن دایره‌ی دوستی‌ها، دوستانی که توانایی و مهارت‌های متفاوتی دارند سرمایه‌ای برای زندگی در اجتماع محسوب می‌شود. از چی می‌ترسی آقا خرسه؟ داستانی برای تشویق به بخشندگی و تقسیم کردن چیزهاست. تقویت مهارت برقراری ارتباط، تشویق به دوست‌یابی و پذیرش تغییرات از موارد آموزشی این داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرسی تمیز و مرتب است که به همراه عروسکش، اورسا زندگی می‌کند. تا اینکه سروکله‌ی عنکبوتی پیدا می‌شود و زمانی که آقا خرسه به دنبال یافتن و بیرون انداختنش است، عنکبوت دست آسیب دیده‌ی اورسا را می‌دوزد و آقا خرسه به او اجازه‌ی ماندن در خانه را می‌دهد. داستان درباره‌ی پذیرش دیگری، شریک‌شدن و بخشندگی، پذیرش تفاوت‌ها، دوستی و کنار آمدن با تغییرات است. آقا خرسه مراقبت کردن از وسایلش را دوست دارد. این میل به تمیزی و مراقبت باعث شده تا حضور هیچ چیز جدیدی را در خانه‌اش نپذیرد و بدون دیدن نکات مثبت به دنبال حذف آن از زندگی‌اش باشد. زمانی که عنکبوت دست اورسا را می‌دوزد آقا خرسه با دقت بیشتری به اطراف نگاه می‌کند و متوجه دنیای جالب و شگفت‌انگیز عنکبوت می‌شود و با خوشحالی به او اجازه‌ی ماندن می‌دهد.
  دوستی با عنکبوت باعث می‌شود او دیگر تنها نباشد و با دید بازتری به جهان پیرامونش نگاه کند. خواندن این داستان به مخاطب کودک کمک می‌کند تا مهارت‌های دوستی‌اش را تقویت کند و وجود دیگران را با تمام تفاوت‌هایشان بپذیرد. پذیرش تفاوت‌ها و تقسیم کردن چیزها با دیگران باعث رویکرد صلح‌آمیز در کودکان شده و روابط باکیفیت‌تری را برایشان به ارمغان می‌آورد.

  چکیده داستان

  آقا خرسه خانه‌ی تمیز و مرتبی دارد، مراقب وسایلش است و با دوستش اورسا که عروسکی پنبه‌ای‌ست زندگی می‌کند. تا اینکه متوجه می‌شود عنکبوتی کوچک همه جای خانه تار تنیده‌است. آقا خرسه به دنبال عنکبوت می‌گردد. او کل خانه را بهم می‌ریزد و در این حین دست اورسا پاره می‌شود. وقتی ناراحت و نگران به دنبال جعبه‌ی کمک‌های اولیه می‌رود متوجه می‌شود عنکبوت با تارهایش دست اورسا را دوخته است. او با دقت در زندگی عنکبوت متوجه می‌شود که حضورش آنقدرها هم بد نیست و از شریک شدن خانه‌اش با دوستی دیگر ناراحت نخواهد شد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  4 ستاره
  از چی می‌ترسی آقا خرسه؟ کتابی تصویری است. تصاویر پیش‌برنده و تکمیل کننده‌ی روایت هستند. در شخصیت‌پردازی‌ها بیشتر از خطوط منحنی استفاده شده است. آقا خرسه چشم‌های باز و خیره‌ای دارد و انگار همیشه متعجب و شگفت‌زده است؛ این حالت چهره باعث می‌شود به هنگام مواجهه با اتفاقات، صحنه‌های خنده‌داری شکل بگیرد. زمانی‌که آقا خرسه باعث پاره شدن دست اورسا می‌شود فضای دور و برش به رنگ سیاه تصویر می‌شود که تداعی کننده‌ی غم اوست. عنکبوت کوچکی از صفحات ابتدایی داستان در خانه‌ی خرس زندگی می‌کند و پیدا کردن خط داستانی آن، تمرکز و دقت مخاطب را می‌طلبد. شخصیت‌ها همه باورپذیر و دوست‌داشتنی هستند و مخاطب با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند. در فضاسازی‌ها جزییات زیادی وجود دارد: قاب عکس‌ها، زندگی مخفیانه‌ی عنکبوت و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد و…
  در صفحات داخلی کتاب به‌خصوص در قسمت شناسه دقت و توجه کافی نشده و ستون شناسه چسبیده به حاشیه کاغذ است. چاپ تصاویر نیز از کیفیت متوسطی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تا به حال کسی برای دوستی با شما پیش‌قدم شده است؟ واکنش شما چه بوده است؟
  چه تفاوت‌هایی میان شما و دوستتان وجود دارد؟
  به نظر شما زمانی که دست اورسا پاره شد آقا خرسه چه احساسی داشت؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جیکوب گرنت
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم آنوشکا عسکری
  سال انتشار ۲۰۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر جیکوب گرنت
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد نرم