دوچرخه‌سواری خانم آرمیتاژ

(Mrs Armitage on wheels)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای خانم آرمیتاژ در دوچرخه‌سواری و تلاش برای یافتن راه‌هایی برای بهتر کردن دوچرخه، همراه با خلاقیت

سال: 1987
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع داستان پیرامون یک دوچرخه اتفاق می‌افتد که وسیله‌ای آشنا برای تمام کودکان است و برای بسیاری از کودکان در سنین مخاطب کتاب دارایی مهمی محسوب می‌شود. شوخ‌طبعی موجود در داستان برای کودکان جذاب است.
  خانم آرمیتاژ با یک سؤال ساده به‌طور مداوم در حال ارتقاء و بهتر کردن دوچرخه‌ی خودش است. با تفکر خلاق به راه‌حل‌هایی برای حل مسائلش می‌اندیشد. در اجرای طرح‌های خود توانمند است و بعد از این‌که دوچرخه‌اش را از دست می‌دهد، به خوبی با این مشکل کنار می‌آید و به سراغ یک وسیله‌ی جدید می‌رود و تلاش می‌کند که آن را بهتر کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خانم آرمیتاژ است که سوار بر دوچرخه به گردش می‌رود. خانم آرمیتاژ با فکر کردن به راه‌هایی برای بهترکردن دوچرخه‌اش، هر بار اجزای جدیدی به آن اضافه می‌کند. بوق‌های اضافه، سطلی برای شستشوی دست‌ها، جعبه‌ابزار، سبد غذا و وسایل دیگر. خانم آرمیتاژ آن‌قدر به این کار ادامه می‌دهد که کنترل دوچرخه از دستش خارج می‌شود. او یک زن میان‌سال و خلاق است که به‌خوبی از عهده‌ی عملی کردن ایده‌هایش برمی‌آید. وقتی دوچرخه‌ی خانم آرمیتاژ متلاشی می‌شود، به فکر می‌افتد که از اسکیت استفاده کند و کتاب با این سؤال خانم آرمیتاژ به پایان می‌رسد که حالا این اسکیت‌ها چه کم دارند؟. این داستان فرصت گفت‌وگو با کودکان درباره‌ی توجه به حد و ظرفیت هر چیز را فراهم می‌کند.

  چکیده داستان

  خانم آرمیتاژ در حال دوچرخه‌سواری با سگش است، او مدام از خودش می‌پرسد این دوچرخه چه کم دارد؟ و هر بار که این سؤال را از خودش می‌پرسد؛ یک چیز جدید به دوچرخه‌اش اضافه می‌کند: برای مواجهه با جوجه‌تیغی سه تا بوق خیلی پر سروصدا، برای شستن دست‌ها یک سطل و جایی برای صابون و حوله، برای رسیدگی به دوچرخه یک جعبه‌ ابزار کامل، برای غذا خوردن یک سینی، یک سبد غذا و یک فلاسک و برای رفع خستگی سگش هم جایی برای نشستن او درست می‌کند. باران می‌گیرد و خانم آرمیتاژ یک چتر بزرگ برای خودش و یک چتر کوچک برای سگش روی دوچرخه می‌بندد. و از آن‌جایی‌که رکاب زدن در هوای بارانی کمی کسل‌کننده است، به فکر وصل کردن یک رادیوضبط ترانزیستوری، یک عالم نوار شاد و یک سازدهنی می‌افتد. خانم آرمیتاژ که از رکاب زدن خسته می‌شود با قدری چوب و پارچه‌ی برزنتی یک دکل و بادبان برپا می‌کند و یک لنگر هم به دوچرخه وصل می‌کند. با بادی که از پشت سر آن‌ها می‌وزد تندتر و تندتر حرکت می‌کنند تا اینکه کنترل دوچرخه از دست خانم آرمیتاژ خارج‌شده و متلاشی می‌شود. این بار خانم آرمیتاژ اسکیت را جانشین دوچرخه می‌کند و بعد از خودش می‌پرسد حالا این اسکیت‌ها چه کم دارند؟

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  «کوئنتین بلیک» تصویرگر پرسابقه و معروف انگلیسی که جایزه‌ی تصویرگری «هانس کریستین اندرسن» را در کارنامه‌ی خود دارد، در این کتاب نیز مخاطبان خود را با تصاویری جذاب و مهیج، سرگرم می‌کند. تصاویری که با مهارت تمام، به مدد متن آمده و تقریبا تمامی صحنه‌های مهم داستان را به تصویر می‌کشند.
  استفاده از خطوط پرتحرک در طراحی‌ها به خلق فضاهای مهیج و انتقال حال‌وهوای داستان کمک کرده و بر جذابیت آن افزوده‌است. تصاویر با وجود ظاهر درهم‌شان برای مخاطب به خوبی قابل‌ تشخیص هستند. طراحی ماهرانه‌ی شخصیت‌ها و کنش‌ها نیز به خوبی توانایی تصویرگر را در خلق شخصیت‌های خاص و موقعیت‌های طنز به نمایش می‌گذارد. رنگ‌آمیزی مناسب نیز به تفکیک تصاویر از هم کمک کرده که از امتیازات آن محسوب می‌شود. کتاب فوق با تصاویر شگفت انگیزش قادر است تجربه‌ای شاد و دلپذیر را نه تنها برای کودکان، بلکه بزرگسالان نیز فراهم کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما دوست دارید چه وسایلی به دوچرخه‌تان اضافه کنید؟
  فکر می‌کنید زندگی شما چه چیزی کم دارد تا بانشاط‌تر باشد؟
  فکر می‌کنید چرا دوچرخه‌ی خانم آرمیتاژ متلاشی شد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کوئنتین بلیک
  ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی (کتاب‌های پرنده‌ی آبی)
  تعداد صفحات ۳۰
  نام مترجم حمیده شرزه‌ئی
  سال انتشار ۱۹۸۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر کوئنتین بلیک
  عرض کتاب ۲۶
  نوع جلد نرم