دویدم و دویدم

thumbnail
۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

متل قدیمی درباره‌‌ی چرخه نان و معرفی مشاغل

سال: 1392
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ریتم و کلمات تکرارشونده از اجزای ساخت متل کودکانه است. جهان دوستانه است و از کودک دعوت می‌کند آن را کشف کند و از شگفتی‌های آن لذت ببرد. بزرگ‌سالان، زمین و طبیعت بخشنده هستند. کودک در کوه و دشت می‌دود، احساس امنیت می‌کند و می‌آموزد.
  بزرگ‌سالان در این متل مهربان و بخشنده‌اند.
  چرخه‌ی نان و وسایل مربوط به مشاغل در متل آمده که آموزش ساده به کودکان خردسال می‌دهد.
  این شعر از نمونه‌های متل‌های قدیمی فرهنگ ایرانی و زبان فارسی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب دویدم و دویدم از متل‌های قدیمی ایرانی است. متل به قصه‌های کوتاه سرگرم‌کننده با مضامین لطیف و آموزنده متل گفته می‌شود که تمام یا قسمتی از آن قافیه‌دار، شعرگونه یا مانند بحرطویل باشد. قهرمان متل‌ها اغلب حیوانات، ولی گاهی انسان‌ها یا مظاهر طبیعت‌اند. این کتاب نیز شامل اشعار عامیانه‌ای است که در قدیم مادربزرگ‌ها برای نوه‌ها می‌خواندند. این اشعار ریتمی آسان دارند، به خاطر می‌مانند و این‌گونه متل‌ها برای زبان‌آموزی مناسب‌اند. این کتاب مناسب خردسالان است و با همراهی والدین و مربیان قابل‌استفاده است. ریتم و کلمات تکراری آن برای کودکان لذت‌بخش است و به خاطر سپرده می‌شود. وسایل لازم برای مشاغل، چرخه نان، دادوستد پایاپای، محبت و امنیت خانه و آغوش پدر در انتهای شعر از موضوعات متل است. این کتاب برای آموزش فرهنگ و ادبیات عامیانه ایرانی به کودکان مناسب است.

  چکیده داستان

  دادوستد پایاپای کودک با طبیعت و انسان‌ها موضوع داستان است. داستان از آب‌ونان که دو خاتون آن را به کودک می‌دهند شروع می‌شود. چرخه دادوستد آب، گندم، آرد، آتش، قیچی، قبا، خرما و آغوش پدر در ادامه جریان دارد.

  کیفیت

  ترانه متل زیبایی که بارها و بارها شنیده‌شده و همین‌طور در قالب‌های گوناگون تصویر شده است. در این کتاب شخصیت اصلی به شکل دختر کوچکی تصویر شده است که در نوع خود قابل‌توجه و جذاب است.
  جنبه‌ی تزیینی در تصاویر این کتاب از جنبه‌ی روایی آن قوی‌تر است. شخصیت‌پردازی دخترک و تعداد دیگری از شخصیت‌های کتاب، بخصوص در طراحی چهره، برای کودکان خردسال مناسب به نظر نمی‌رسند. چشم‌های کاملاً سیاه شخصیت‌ها و چهره‌ی عروسک گونه و بدون کنش دخترک، باورپذیر بودن و ارتباط با مخاطب را با مشکل روبه‌رو می‌کند. زاویه دید و اندازه‌ها نیز تقریباً در تمامی تصاویر کتاب یکسان است.
  پالت رنگی انتخاب‌شده در زمینه‌ی اغلب فریم‌ها شامل طیفی از رنگ‌های سرد و خنثی است، اما استفاده مناسب از نقوش تزیینی و بافت‌های مختلف، تنوع لازم را در تصاویر ایجاد کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  والدین می توانند این شعر را برای کودکان بخوانند، درباره‌ی چرخه‌ی نان گفتگو کنند و مشاغل مختلف را به فرزندانشان معرفی کنند.

  مشخصات کتاب

  نویسنده ثمینه باغچه‌بان
  ناشر نشر نظر
  تعداد صفحات ۲۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر احسان عبدالهی
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد سخت