دو پرنده

(Deux Oiseaux)

thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دوستی دو پرنده، تجربه‌ی پرواز به سرزمین‌هایی دوردست و آموختن مهارت‌های جدید و همراه کردن آن با شجاعت

سال: 2004
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی پرنده‌ی داستان یکی از تجربیات جهان کودکی و نوجوانی است. دوستی به خودآگاهی کودک کمک می‌کند تا بتواند تصویر واقع‌بینانه‌تری نسبت به توانایی‌ها و مهارت‌های خود داشته باشد. شکل‌گیری دوستی سالم، سبب رشد او و به سلامت عبور کردن از بحران‌های مختلف خواهد شد. در این داستان، با آمدن پرنده‌ی جدید، تنهایی و ناامیدی که به دنبال تجربه‌ی تنهایی شکل می‌گیرد، جای خود را به امید و تلاش برای بیش‌تر دانستن می‌دهد. این تلاش سبب رشد پرنده می‌شود به شکلی که با رفتن پرنده و بازگشت تنهایی، پرنده‌ی کوچک دیگر احساس یأس و ناامیدی نمی‌کند؛ چون می‌داند مهارت و توانایی روبه‌رو شدن با دنیای بیرون را دارد.
  داستان آغاز دوستی بین دو پرنده و نمونه‌ای از ارتباط موثر است. دوستی دو پرنده با آواز خواندن و برقرار کردن ارتباطی غیر کلامی شکل می‌گیرد و به‌تدریج سبب می‌شود پرنده‌ی داستان بر خجالت و غم خود غلبه کرده و جسارت انجام کارهای جدید را پیدا کند. کودک همراه با داستان می‌آموزد که با برقراری ارتباط موثر، دوستی شکل می‌گیرد و به دنبال آن احساس همدلی به وجود خواهد آمد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پرنده‌ای است که در سرمای زمستان و بدون حرکت روی شاخه‌ی درختی نشسته است. پرنده‌ی دیگری نزد او پرواز می‌کند و برایش آواز می‌خواند، پرنده را تشویق به پرواز می‌کند، او را برای شناخت دنیای پیرامونش راهنمایی می‌کند و بهترین دانه‌هایش را با پرنده شریک می‌شود و در سرمای سخت زمستان او را همراهی می‌کند. با آمدن بهار، پرنده دیگر نمی‌آید و بار دیگر پرنده‌ی داستان تنها می‌شود.، اما این بار دل به دریا می‌زند و شروع به پرواز کردن می‌کند. داستان درباره‌ی دوستی و رشدی است که دوستی و ارتباط موثر می‌تواند به ارمغان بیاورد. پرنده‌ی داستان در این دوستی خیلی چیزها می‌آموزد و خود تبدیل به پرنده‌ای مستقل می‌شود. و تنهایی بعد از تجربه‌ی توانستن، برای او دیگر همراه با ناراحتی و ناامیدی نیست.
  کودک در داستان دو پرنده، سیر یک دوستی را تجربه می‌کند؛ از زمان آغاز آن تا زمانی که پرنده دیگر باز نمی‌گردد. پرنده در مسیر داستان، و با همراهی دوستش رشد می‌کند؛ طوری‌که بعد از آن خودش به‌تنهایی می‌تواند پرواز کند و به سرزمین‎هایی دوردست برود. در انتهای داستان، دوست پرنده دیگر بازنمی‌گردد. این رفتن می‌تواند معنایی از مرگ باشد و در داستان این نوید به کودک داده می‌شود که با مرگ همه‌چیز به اتمام نمی‌رسد و باقی ماندن یاد و خاطره، می‌توان کسی که مرده است را زنده نگاه دارد. کتاب برای کودکان بالای هشت سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی پرنده‌ای است که روز اول زمستان، به تنهایی روی شاخه‌ی درختی نشسته است. پرنده‌ی دیگری از راه می‌رسد، برای پرنده آواز می‌خواند و او را تشویق به پرواز می‌کند. آن دو شروع به پرواز کردن به مکان‌های دوردست می‌کنند. پرنده به او آموزش می‌دهد تا چطور از چنگ گربه فرار کند و چگونه لانه بسازد. تا این‌که اول بهار از راه می‌رسد. پرنده هر چقدر منتظر می‌ماند، دوستش نزد او نمی‌آید. پرنده دل به دریا می‌زند و پرواز می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن شعرگونه و جمله‌های کوتاه و ساده‌ی کتاب، یادآور هایکوهای ژاپنی هستند و تصاویر خلوت، همراه با فضاهای منفیِ گسترده که متأثر از نقاشی‌های شرق دور هستند؛ انتخاب مناسبی برای چنین متنی به‌نظر می‌رسند. دو پرنده که داستان بر محور حضور آن‌ها شکل ‌گرفته‌است، در تصاویر کاملاً شبیه به هم به نمایش درآمده‌اند، اما پرنده‌ای که راوی داستان است در اندازه‌ای کوچک‌تر از دیگری قابل‌ تشخیص‌است. شخصیت‌پردازی‌ها اگرچه بسیار ساده و به‌ دور از جزئیات هستند، اما اتفاقات و کنش‌های داستان را به‌خوبی به تصویر درآورده و به مخاطب منتقل می‌کنند. تصویرگر با انتخاب رنگ‌های مناسب در خلقِ حال‌و‌هوای زمستان موفق عمل کرده‌است، اما در فریم آخر که پرنده خبر آمدن بهار را می‌دهد، تفاوت ناشی از این تغییر در فضاسازی و محیط مشاهده نمی‌شود. تکنیک اجرای تصویرها هنرمندانه است. به‌نظر می‌رسد تصاویر برای گروه سنی بالاتری مناسب باشند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – فکر می‌کنید چه چیزی سبب شد تا پرنده جرأت تنها پرواز کردن را پیدا کند؟
  – تا به حال برایتان پیش آمده دوستیِ صمیمی را تجربه کنید؟ تجربه‌ی خود را تعریف کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده اریک باتو
  ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم رکسانا سپهر
  سال انتشار ۲۰۰۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر اریک باتو
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم