دیوها و آدم‌ها

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

8+

ماجرای مردی ماهیگیر که دیوی زندانی را نجات می‌دهد، تصمیم دیو برای کشتن ماهیگیر و تلاش ماهیگیر برای نجات جان خود با استفاده از دانایی و قدرت تصمیم‌گیری

نویسنده: محمدکاظم مزینانی تصویرگر: سیدحسن موسوی

دیوها و آدم‌ها

8+

ماجرای مردی ماهیگیر که دیوی زندانی را نجات می‌دهد، تصمیم دیو برای کشتن ماهیگیر و تلاش ماهیگیر برای نجات جان خود با استفاده از دانایی و قدرت تصمیم‌گیری

نویسنده: محمدکاظم مزینانی

تصویرگر: سیدحسن موسوی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان از روزن چشم کودک روایت نشده، اما تجربه‌ی مواجهه‌ی مرد ماهیگیر با دیو، می‌تواند برای کودکانی که به تازگی فضایی جدید مانند مدرسه را تجربه کرده‌اند؛ معنادار باشد. مرد ماهیگیر زمانی‌که احساس خطر می‌کند با استفاده از دانایی و خلاقیت خود، موفق می‌شود جان خود را نجات دهد و پیروزی او می‌تواند برای کودکان امیدوارانه باشد.
محتوای آموزشی
داستان از قصه‌های کهن هزار و یک شب بازنویسی شده و مطالعه‌ی آن می‌تواند کودکان را به مطالعه‌ی بیش‌تر داستان‌هایی از ادبیات کهن ایران، ترغیب کند.
الگوی شخصیتی
مرد ماهیگیر در مواجهه با خطر، ناامید نمی‌شود و با استفاده از دانایی و تصمیم‌گیری درست، موفق می‌شود جان خود را نجات دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
داستان برداشتی آزاد از داستان‌های هزار و یک شب است و حضور المان‌هایی چون گفتن بسم الله موقع انجام کار، اهمیت تلاش برای به دست آوردن روزی خانواده و اشاره شدن به داستان حضرت سلیمان و دیو، بیان‌کننده‌ی ویژگی‌های فرهنگی کشورهای حوزه‌ی خاورمیانه است.
ترس و خشونت
مرد ماهیگیر که دیو را از خمره آزاد کرده، از سمت او تهدید می‌شود و دیو به خاطر تصمیمی که گرفته قصد دارد پیرمرد را بکشد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
رویاپردازی ماهیگیر درباره‌ی بارداری دخترانش و خدمت کردن خدمتکاران به آن‌ها و نحوه‌ی روایت آن می‌تواند از موارد بزرگ‌سالانه در داستان باشد. زندانی شدن دیو توسط حضرت سلیمان به خاطر ایمان نیاوردن نیز از دیگر موارد بزرگ‌سالانه داستان هستند.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی ماهیگیر پیری است که مشغول صید است و درست زمانی که از صید روز ناامید شده، خمره‌ای در تورش گیر می‌کند. داخل خمره دیوی عصبانی‌ست که به خاطر ایمان نیاوردن و توسط حضرت سلیمان زندانی شده است. دیو تصمیم دارد مرد را بکشد. پیرمرد ابتدا مرگش را قبول می‌کند، اما در نهایت تصمیم می‌گیرد راهی برای نجات خود پیدا کند. در داستان دیوها و آدم‌ها، مانند دیگر داستان‌های کهن، مفاهیم در خدمت داستان قرار می‌گیرد و در دل آن نهان است؛ مفاهیمی چون تلاش برای تبدیل موقعیت‌های موجود به آن چه که ما می‌خواهیم و داشتن شجاعت در موقعیت‌هایی که دلهره‌آورند. این داستان، برداشتی آزاد از کتاب هزار و یک شب است و می‌توان گفت فضای فرهنگی کشورهای خاورمیانه را در دل خود دارد. کودک هشت سال به بالا که به دنبال تجربه‌ی استقلال و دور شدن از فضای خانه است، همراه با پیرمردِ ماهیگیر، فکر کردن در لحظه، و تلاش برای تبدیل موقعیت به آن‌چه می‌خواهد را تجربه می‌کند. داستان نسبتا طولانی است و برای کودکان زیر هشت سال، پیشنهاد نمی‌شود. با این‌که داستان برای کودکان بازنویسی شده، اما باز هم نثر آن روان و مناسب کودک نیست. برای کودکانی که به دنبال کشف دلیل اتفاقات و امور هستند، ممکن سیر اتفاقات سوال‌برانگیز باشد، برای مثال دیو که می‌خواهد پیرمرد را بکشد، با وجود این‌که مرد او را از زندانی چند صد ساله آزاد کرده است و پیرمرد برای نجات جان خود، مجبور به حیله‌گری می‌شود؛ که حضور والدین و بحث و گفت‌وگو درباره‌ی آن می‌تواند به شفاف شدن فضای داستان کمک کند.

چکیده داستان

پیرمرد ماهیگیر در حالی که از صید خود ناامید است، متوجه می‌شود خمره‌ای بزرگ در تورش گیر گرده است. بسم الله می‌گوید و در خمره را باز می‌کند. دیوی از خمره خارج می‌شود که توسط حضرت سلیمان زندانی شده است. دیو می‌خواهد مرد را بکشد، اما پیرمرد، با حیله‌ای نظر او را تغییر می‌دهد. دیو راهی برای پولدار شدن به او نشان می‌دهد و پیرمرد به آرزوی خود می‌رسد.

کیفیت تصویر

تصاویر این کتاب در ارتباط با متن داستان هستند اما گسترشی بر روایت آن ندارند. طراحی شخصیت‌ها در عین سادگی از نوعی بدعت و تازگی برخوردارند و برای مخاطب کودک جذاب به نظر می‌رسند. کنش‌های شخصیت‌ها ازجمله ماهیگیر پیر چندان قابل‌تشخیص نیستند و در تمامی حالت‌ها یکسان ترسیم‌شده است. در تصاویر شخصیت‌هایی نیز حضور دارند که با مشخصات معرفی‌شده‌ی خود در متن مطابقت ندارند؛ یکی از شخصیت‌های داستان دیوی سیاه‌رنگ است که در تصاویر به رنگ قرمز تصویر شده‌است. رنگ‌ها شادند اما تکرار این پالت رنگی محدود تا حدودی از جذابیت کار کاسته‌است. گرافیک کتاب چندان مناسب نیست. تصویر اول به‌ اشتباه، سروته چاپ‌شده‌است. همچنین نام تصویرگر روی جلد به اشتباه آمده و نام تصویرگر دیگری نوشته‌شده است. استفاده از جزئیات تصاویر، آن‌هم باکیفیتی پایین در کنار متن به همراه کادرهایی بی‌تناسب با تصویر، منجر به شلوغی صفحه‌ها شده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تا به حال موفق شده‌اید از طریق گفت‌وگو کسی را با خواست خود همراه کنید؟ - به نظر شما چرا دیو بدون در نظر گرفتن شرایط پیش‌رو، تنها به کشتن ماهیگیر فکر می‌کرد؟ - فکر می‌کنید وجود چه ویژگی‌هایی به مرد ماهیگیر کمک کرد که جان خود را نجات دهد؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمدکاظم مزینانی
ناشر موسسه فرهنگی منادی تربیت
تعداد صفحات 28
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر سیدحسن موسوی
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم