دیو کوچولو به مدرسه می‌رود

(Le ptit ogre veut aller a lecole)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تصمیم دیو کوچولو برای رفتن به مدرسه و تغییر زندگی خود و والدین‌اش… همراه با مضامینی چون اهمیت کتاب‌خوانی.

سال: 2000
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان گاه تنهایی و جدا بودن و درک نشدن از سمت خانواده را تجربه می‌کنند؛ درست مانند دیو کوچک که با پدر و مادرش متفاوت است و به همین خاطر احساس تنهایی می‌کند. او غذایی که آن‌ها می‌خورند و تفریحاتی که دوست دارند را دوست ندارد. او کوچک‌ترین عضو خانواده است اما تصمیم درستی می‌گیرد و با رفتن به مدرسه، خواندن را می‌آموزد. دیو با دنیای داستان‌ها و کتاب‌ها، زندگی پدر و مادرش را تغییر می‌دهد. کودک همراه با دیو تأثیرگذاری بر دنیای پیرامون‌اش را زندگی می‌کند. کودک در این داستان تجربه می‌کند که فکر کردن به اینکه والدین هم ممکن است اشتباه کنند، کار اشتباهی نیست و او هم می‌تواند با مستقل شدن از خانواده، که در داستان با رفتن به مدرسه همراه است، تأثیر مثبتی بر زندگی خود و آن‌ها بگذارد. دیو کوچولو با موفق شدن در تصمیم خود که با سواد شدن است، موفق می‌شود دوست پیدا کند و از طرف خانواده خود نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. این تجربه موفقیت برای دیو کوچک، احساس پیروزی را به همراه دارد و به کودک امید تغییر شرایط و موفق شدن را می‌دهد.
  دیو کوچولو ساعت‌ها بازی بچه‌ها را از پشت درختان نگاه می‌کند و از اینکه به آن‌ها ملحق شود، خجالت می‌کشد. او تنها با والدین‌اش زندگی می‌کند و هیچ دوستی ندارد، اما با رفتن به مدرسه، یاد می‌گیرد که با بقیه دوست شود و حتی دوستان‌اش را برای تولد به خانه‌شان دعوت می‌کند. علاوه بر غلبه بر خجالت و دوست‌یابی، خودآگاهی نیز از مهارت‌های زندگی داستان است. داستان دیو کوچک، کودک را تشویق می‌کند تا توانایی‌های خود را بشناسد و با کسب مهارت، در دنیای خود و پیرامون‌اش تأثیرگذار باشد و تغییر ایجاد کند. دیو کوچک شرایط متفاوتی با بقیه دارد. او دیو است و به مدرسه انسان‌ها می‌رود. تنهاست و هیچ دوستی ندارد. کودک در اویل داستان، مدام فاصله‌ای بین او با دنیای بیرون حس می‌کند. اما دیو کوچک، به مدرسه می‌رود و تلاش می‌کند تا خواندن و نوشتن بیاموزد. با تغییر دنیای دیو، فاصله او با دیگران کم می‌شود و او دوستان بسیاری پیدا می‌کند که به دیو بودن او اهمیتی نمی‌دهند.
  کودکان با خواندن داستان، درباره‌ی کتاب خواندن کنجکاو شده و با تأثیرات آن بر زندگی فردی آشنا می‌شوند
  تنهایی دیو کوچولو برای مواجهه با دنیای پیرامون از موارد ترس و دلهره داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دیو کوچولوی تنهایی است که هر روز درحالی‌که مادر و پدرش در حال غذا خوردن هستند یا درباره غذای فردای‌شان فکر می‌کنند در اتاق‌اش می‌نشیند و غر می‌زند. دیو دوست دارد با بچه‌ها بازی کند و شاد باشد و غذاهای خوشمزه بخورد. تا اینکه یک روز نزدیک زمین بازی بچه‌ها، کتابی را پیدا می‌کند. دیو کوچولو بعد از اینکه مدتی محو کتاب است تصمیم می‌گیرد به مدرسه برود تا بتواند بخواند. داستان با نشان دادن تلاش دیو کوچولو و تغییری که در زندگی او و والدین‌اش اتفاق می‌افتد، کودک را برای رفتن به مدرسه و همچنین کتاب‌خوانی تشویق می‌کند. داستان با فونت بزرگ و برای بچه‌هایی نوشته شده است که به تازگی خواندن را یاد گرفته‌اند. تجربه مطالعه کتاب، برای کودک تجربه‌ی مستقل شدن را به همراه دارد و سبب می‌شود به خوبی با دیو کوچک که تجربه‌ای مشابه را سپری کرده است، همذات‌پنداری کند. ماجرای دیو کوچولو، علاوه بر اینکه ترس کودک از فضای مدرسه و دور شدن از محیط خانه را کاهش می‌دهد، او را با دنیای کتاب‌ها آشنا می‌کند. کودک همراه با دیو، وارد دنیای جدیدی می‌شود که می‌تواند بخواند و با به دست آوردن تجربه‌های بسیار دنیای خود و اطراف‌اش را تغییر دهد.
  تجربه تنهایی دیو کوچک برای مواجهه با دنیای پیرامون و درک نشدن از سمت خانواده ممکن است برای کودکان سنین پایین دلهره‌آور باشد. خواندن کتاب برای کودکان بالای هفت سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی دیو کوچولویی است که تنهاست. پدر و مادر دیو فقط به غذا خوردن فکر می‌کنند. دیو کوچولو که حوصله‌اش سر می‌رود و علاقه‌ای به سبک زندگی والدین‌اش ندارد، مدام غر می‌زند. دیو کوچولو دوست دارد با بچه‌ها بازی کند. تا اینکه یک روز کتابی پیدا می‌کند و با وجود مخالفت پدر و مادرش تصمیم می‌گیرد به مدرسه برود تا بتواند آن را بخواند. خیلی زود دیو کوچولو خواندن را یاد می‌گیرد و زندگی خود و پدر و مادرش را تغییر می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر ساده و رنگارنگ کتاب همراه با شخصیت‌ غول‌های بزرگ سبز و خندان به زیبایی اتفاقات داستان را به نمایش می‌گذارند.
  شخصیت‌ها بامزه و دوست‌داشتنی طراحی شده‌اند و کنش‌های آنها به خوبی حرکات و احساسات مورد نظر متن را منعکس می‌کنند و برای کودکان باورپذیر هستند.
  اجرای ماهرانه و زیبای تکنیک، با رنگ‌های شاد و زنده اکریلیک به زیبایی و جذابیت تصاویر افزوده است. به فضاسازی و جزئیات آن نیز توجه شده‌است.
  البته طراحی گرافیک ضعیف کتاب به زیبایی اثر لطمه زده است و اندازه فونت برای کتاب مناسب نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شما چه کتاب‌هایی را برای خواندن ترجیح می‌دهید؟
  – فکر می‌کنید چرا کتاب خواندن زندگی دیو کوچولو و خانواده‌اش را متحول کرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ماری انیز گودرا، دیوید پارکینس
  ناشر انتشارات پژواک دانش
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم گروه فرهنگی پژواک دانش
  شماره جلد ۹۹
  سال انتشار ۲۰۰۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر دیوید پارکینس
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد نرم