دیک دامپزشک

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی ابتدایی کودکان با شغل دام‌پزشکی

سال: 1389
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حیوانات برای کودکان جالب و شگفت‌انگیزند. دیک موفق می‌شود به حیوانات زیادی کمک کند. دیک به همه‌ی حیوانات صرف‌نظر از کوچک یا بزرگ بودنشان کمک می‌کند. دیک با صاحبان حیوانات و خود حیوانات دوست است. علاوه بر آشنایی با شغل دام‌پزشکی کودکان با ارزش‌های مهربانی با حیوانات و نگه‌داری از حیوانات هم آشنا می‌شوند.
  دیک مهربان و همدل است و به حیوانات کمک می‌کند. صاحبان حیوانات از دیک تقاضای کمک می‌کنند. برای پیدا کردن گاو و همچنین برگرداندن او به مزرعه از توانایی حل مساله استفاده می‌کنند.
  کودکان در مورد شغل دامپزشکی چیزهایی می‌آموزند. کودکان اهمیت محبت به حیوانات را می‌آموزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب جلد پنجم از مجموعه‌ی ۱۱ جلدی “شغل آینده‌ی من” است. در شهر داستانی، همه برای زندگی بهتر به هم کمک می‌کنند و در هر کتاب از کتاب‌های این مجموعهِ، بچه‌ها در دل قصه با یکی از شغل‌ها آشنا می‌شوند. داستان درباره‌ی دام‌پزشکی است که به چندین جیوان رسیدگی می‌کند. از جمله گاوی که در مزرعه نیست و او را در حال خوردن گل پیدا می‌کنند. کتاب درباره‌ی مسئولیت‌پذیری، همدلی، مهربانی، کمک به دیگران و درک است. کودکان گروه‌های سنی مخاطب این کتاب در حال آشنایی با دنیای واقعی‌اند و آشنا شدن آن‌ها با مشاغل مختلف و داشتن اطلاعات بیشتر در این‌باره می‌تواند به شناخت بهتر دنیای اطرافشان از یک سو و درک بهتر نیازها و توانمندی‌هایشان از سوی دیگر کمک کند.

  چکیده داستان

  دیک دام‌پزشک به سر کار می‌رود و به چند حیوان که به او مراجعه کرده‌اند کمک می‌کند. برای ویزیت گاو به مزرعه می رود اما گاو در مزرعه نیست. دیک گاو را در حیاط مدرسه و در حال خوردن گل‌ها پیدا می‌کنند و را به مزرعه باز می‌گردانند و صاحبش تصمیم می‌گیرد در غذایش کمی گل بریزد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب یکی از جلدهای مجموعه‌ی 11 جلدی ” شغل آینده‌ی من” است که مخاطب خردسال را با زندگی روزمره افراد در مشاغل گوناگون آشنا می‌کند.
  تصاویر کتاب کارتونی هستند و به شیوه‌ی دیجیتال و بسیار ساده کارشده‌اند. تصاویر عیناً به توصیفات و اتفاقات متن می‌پردازند و چیزی فراتر از متن را نمایش نمی‌دهند. سادگی تصاویر، رنگ‌های یکدست و بدون بافت و سایه، خطوط کناره‌ی سیاه و پرقدرت همگی برای گروه‌های سنی پایین، مناسب هستند. البته این امر باعث نمی‌شود که بتوان از ایرادات طراحی و آناتومی تصاویر چشم‌پوشی کرد.
  چهره‌ها همگی شبیه به هم هستند اما کنش‌های مختلف مثل غم، شادی و تعجب در آن‌ها نمایش داده‌شده است.
  رنگ‌ها متنوع و شاد هستند.
  متن کتاب نسبتاً زیاد است و چیدمان آن در بعضی صفحه‌ها سبب شلوغی شده است.
  طراحی جلد کتاب‌های مجموعه و قرار دادن چهره‌ی شخصیت‌ها با لباس‌های مختلف بر روی آن جذاب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – دیک دام‌پزشک چه وظایف شغلی دارد؟
  – آیا شما تا به حال دام‌پزشک دیده‌اید؟
  – فکر می‌کنید برای دام‌پزشک شدن باید چه خصوصیات و توانایی‌هایی داشته باشیم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مندی راس
  ناشر افق
  تعداد صفحات ۱۲
  نام مترجم فرزاد امامی
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۹
  تصویرگر اما داد
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم