رائول تابورن

(Raoul Taburin )

بررس متن: شادی هاشمی

بررس تصویر:شادی هاشمی

10+

ماجرای دوچرخه‌سازی که راز بزرگی دارد، ترس و احساس شرم او از این راز و تلاش برای بیان آن به دیگران، همراه با پذیرش خود

نویسنده: سامپه تصویرگر: سامپه ژانر: واقعگرا

رائول تابورن

(Raoul Taburin )
10+

ماجرای دوچرخه‌سازی که راز بزرگی دارد، ترس و احساس شرم او از این راز و تلاش برای بیان آن به دیگران، همراه با پذیرش خود

نویسنده: سامپه

تصویرگر: سامپه

ژانر: واقعگرا

بررس متن: شادی هاشمی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی کتاب بزرگسال است، اما در طول کتاب از کودکی، نوجوانی و جوانی او صحبت می‌شود. موضوع اصلی داستان احساس ناتوانی رائول تابورن در دوچرخه‌سواری، عدم پذیرش او نسبت به خودش، ناراحتی و تبدیل شدن این موضوع به راز است. رازی که او از بیان آن به دیگران و قضاوت‌های آن‌ها وحشت دارد. او در طول داستان و با وقوع اتفاقات مختلف، ترس و نا امنی را تجربه می‌کند و به درک و شناخت بیشتری از خود می‌رسد. در نهایت تصمیم می‌گیرد که رازی را که سال‌ها از دیگران پنهان کرده با کسی درمیان بگذارد و احساس راحتی و شادی را تجربه می‌کند.
محتوای آموزشی
مخاطب نوجوان در قالب داستان با برخی مهارت‌های زندگی از جمله خودآگاهی، حل مسئله، تفکر خلاق و ابراز خود آشنا می‌شود.
الگوی شخصیتی
رائول تابورن در طول داستان تصویر واقع‌بینانه‌ای از خود ندارد. از ناتوانی خودش می‌ترسد. او که با اطرافیان‎ رابطه‌ی دوستانه‌ای برقرار کرده، از فریب آن‌ها احساس عذاب وجدان کرده و به‌تدریج از آن‌ها دوری می‌کند و این رابطه‌ها آسیب می‌بینند. اما درعین‌حال، در تلاش برای پنهان کردن ناتوانیش دست به خلاقیت‌هایی می‌زند. او راه‌حل جدیدی برای حل مشکلش خلق می‌کند و با تلاش فراوان، به مهارت و دانش زیادی در مورد تعمیر دوچرخه کسب می‌کند. در انتهای داستان با مدیریت احساسات و هیجاناتش و پذیرش و خودآگاهی، ارتباط موثری با دوستش برقرار کرده و خود را ابراز می‌کند.‌
محتوای بومی و فرهنگی
تصاویر، اطلاعات و جزئیاتی در مورد معماری و پوشش و نوع زندگی در شهری کوچک و اروپایی در اختیار مخاطب قرار می‌دهند.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
در جایی از داستان رائول تابورن که عصبانی است می‌گوید: "این دوچرخه باز چه مرگشه؟"
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی رائول تابورن، دوچرخه‌ساز متبحری‌ست که راز بزرگی را از دیگران مخفی کرده؛ او دوچرخه‌سواری بلد نیست. از گفتن رازش به دیگران وحشت دارد و اوضاع روحی و روابطش با اطرافیان روزبه‌روز بدتر می‌شود. بعد از این‌که در اثر حادثه‌ای آسیب می‌بیند، این راز بزرگ را با دوستش درمیان می‌گذارد. اتفاقات و تجربه‌هایی که تابورن در طول داستان تجربه می‌کند برای مخاطب نوجوان ملموس و حاوی آموزش‌هایی در زمینه‌ی مهارت‌های زندگی است. تابورن پذیرشی بر ضعف‌ خودش ندارد و از مطرح کردن آن می‌ترسد. درعین‌حال از این‌که دیگران را مدام فریب دهد، عذاب وجدان دارد. ترس، نگرانی و تا حدودی ناامنی را تجربه می‌کند در نهایت با کنترل هیجانات و احساساتش، به ابراز خود می‌پردازد

چکیده داستان

رائول تابورن تعمیرکار دوچرخه‌ی مشهوری‌ در شهر کوچک‌شان است. او راز بزرگی دارد که از کودکی تا‌به‌حال، به روش‌های مختلف از همه مخفی نگه‌داشته است. او دوچرخه سواری بلد نیست و از واکنش دیگران به این موضوع نگران است. سال‌ها می‌گذرد و او هربار به طریقی از گفتن حقیقت امتناع می‌کند. عکاس شهر می‌خواهد که از او عکسی در حین دوچرخه‌سواری بگیرد و رائول تابورن که مستاصل شده، سوار دوچرخه می‌شود، سقوط می‌کند و آسیب می‌بیند، اما به دلیل عکسی که از او گرفته شده مشهورتر می‌شود. او روز به‌روز عصبانی‌تر می‌شود و با این عذاب وجدان کنار نمی‌آید تا در نهایت روزی به دوست عکاسش حقیقت را می‌گوید و احساس شادی و سبکی می‌کند.

کیفیت تصویر

نویسنده و تصویرگر این کتاب سامپه است. او داستان‌های خود را با تصاویری دوست‌داشتنی و جذاب همراه می‌کند. این کتاب که نوعی رمان تصویری به حساب می‌آید، متنی طولانی دارد و تعداد تصاویر آن نیز بسیار زیاد است. تصاویری با طراحی پرقدرت که با حرکت سریع قلم، خطوط نازک و لکه‌های شفاف آبرنگی کارشده‌اند. این تصاویر به سادگی داستان‌هایشان هستند، باورپذیرند و مخاطب را با خود همراه می‌کنند. تصاویر این کتاب در عین سادگی، پر از جزئیات قابل توجه هستند. شخصیت‌پردازی‌ها دوست‌داشتنی و پرکنش هستند. به فضاسازی توجه خاصی شده و تنوع بسیار زیادی در نماها و طراحی فضاهای مختلف دیده می‌شود. ترکیب‌بندی تصاویر و صفحه‌آرایی کتاب و نحوه‌ی چیدمان متن و تصاویر مناسب است، اما در نگاه اول ترتیب و توالی گفتگوی میان شخصیت‌ها که در بالن‌هایی در تصاویر قرار داده شده، مشخص نیست. در برخی فریم‌ها، کنتراست و کیفیت چاپ تا حدودی پایین است و از وضوح تصاویر کاسته شده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا شما هم رازی دارید که پنهان کردنش از دیگران شما را مضطرب کند؟ - برای صحبت کردن درباره‌ی احساسات و افکارتان به چه کسی اعتماد دارید؟ - فکر می‌کنید لازم هست که هر رازی را با دیگران درمیان بگذاریم؟

مشخصات کتاب
نویسنده سامپه
ناشر نشر نظر
تعداد صفحات 106
نام مترجم رویا خویی
شماره جلد 99
سال انتشار 1995
سال انتشار در ایران 1389
تصویرگر سامپه
عرض کتاب 23
نوع جلد نرم