ساندویچ بابا

(Daddy’s sandwich)

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تلاش دخترک برای خوشحال کردن پدر با درست کردن ساندویچ موردعلاقه‌ی او همراه با استفاده از قدرت خیال‌پردازی و ماجراجویی

سال: 2015
  بررس تصویر: آیلار عباس زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دختر کوچولو ارتباط دوستانه‌ای با پدر دارد و برای غافلگیری او وارد ماجراجویی می‌شود. در این مسیر او هیجان و شگفتی را لمس می‌کند و از درست کردن ساندویچی غافلگیرکننده خوشحال است. طنز داستان و تصاویر در تهیه کردن ساندویچی با وسایل مورد علاقه‌ی بابا برای کودکان جذاب است.
  ارتباط دختر کوچولو با پدر و تلاشش برای خوشحال کردن او در دنیای کودکان معنادار است.
  کتاب دوزبانه است و کودکان تشویق به مطالعه‌ی داستان به زبان انگلیسی می‌شوند. همچنین تلاش برای خوشحال‌کردن دیگران و توجه به علایقشان از طریق داستان به مخاطب منتقل می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دختر کوچولویی است که برای خوشحال کردن پدر تصمیم به درست کردن ساندویچی غافلگیرکننده می‌گیرد. ساندویچ او از چیزهایی که پدر دوست دارد درست می‌شود. چیزهایی مثل؛ نان، کره، دمپایی کهنه، تلویزیون، دوچرخه و در نهایت خود دخترک. کودکان با مطالعه‌ی داستان در ماجراجویی‌های دخترک واردشده، لحظات خنده‌داری را تجربه می‌کنند و ارتباط صمیمی بین پدر و دخترک را درک می‌کنند. کتاب دوزبانه است و تصاویر جذاب و کودکانه‌ی آن با متن طنز داستان همراه است.
  کودکان ممکن است بعد از مطالعه‌ی کتاب به دست زدن به اشیا بدون اجازه، تمایل داشته باشند که با همراهی والدین در مطالعه‌ی کتاب و گفتگو این موضوع کنترل می‌شود.

  چکیده داستان

  دختر کوچولو که با پدر در خانه تنهاست، تصمیم دارد پدر را خوشحال کند. او به فکر درست کردن ساندویچ موردعلاقه‌ی بابا با چیزهایی که دوست دارد می‌افتد. نان، پنیر، دمپایی، روزنامه، ساز و … جزئیات ساندویچ را تشکیل می‌دهند. در آخر چیزی که پدر از همه بیشتر دوست دارد خود دخترک است. حالا ساندویچ پدر با تمام چیزهایی که دوست دارد آماده شده‌است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر طنز “ساندویچ بابا” در کنار متن داستان، لحظات خنده‌داری را برای کودکان رقم می‌زند. تصویرگر با انتخاب اشیائی آشنا و جذاب باعث همزادپنداری کودکان با داستان می‌شود. شخصیت دخترک کارتونی، دوست‌داشتنی و دارای کنش‌های قابل قبولی است. تکنیک به زیبایی اجراشده است و فضاسازی جزئیات متنوع و جذابی از فضای یک خانه دارد که این موضوع باعث می‌شود مخاطب با اشتیاق بیشتری تصاویر را دنبال کند. تصویرگر با استفاده از خطوط در فرم‌های مختلف به درک موقعیت‌ها کمک می‌کند. کادربندی‌ها در داستان متنوع‌اند و در میانه‌ی کتاب یک صفحه به صورت عمودی تصویرگری شده است که موجب می‌شود کودکان بزرگی ساندویچ دخترک را درک کنند. کتاب دوزبانه است و کلمات مهم داستان اندازه‌ای بزرگ‌تر از سایر کلمات دارند. این موضوع و حجم زیاد نوشته‌ها قدری باعث شلوغی صفحات کتاب شده‌است. کیفیت چاپ و صحافی و جنس کاغذ مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ساندویچ موردعلاقه‌ی پدر شما از چه چیزهایی درست می‌شود؟
  در بین تصاویر کتاب به دنبال یک گربه بگردید.
  به نظر شما دخترک برای دست زدن به چه وسایلی باید از والدین اجازه بگیرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده پیپ جونز
  ناشر انتشارات زعفران
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم زینب طاهری
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر لورا هیوز
  عرض کتاب ۲۴
  نوع جلد نرم