رازها و سفیدپوست‌ها

(Mysteres et visages pales )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

10+

زندگی مانند سرخ‌پوست‌ها به مدت یک هفته

نویسنده: سوفی لاروش تصویرگر: کارین هیندر

رازها و سفیدپوست‌ها

(Mysteres et visages pales )
10+

زندگی مانند سرخ‌پوست‌ها به مدت یک هفته

نویسنده: سوفی لاروش

تصویرگر: کارین هیندر

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
بچه‌های مدرسه قرار است یک هفته به همراه معلمشان به اردو بروند و دوری از خانواده و استقلال را تجربه کنند. جایی که آنها می‌روند قبیله‌ای سرخ‌پوستی است که برای آنها لذت کشف و شناخت را دارد. در بخشی از این داستان شاهد مبارزه تیراندازی هستیم و در جایی دیگر فیلو، آناتول و فلیکس برای مبارزه با «باد شجاع» خود را آماده می‌کنند. مبارزه‌طلبی یکی از عناصر جهان نوجوانی است. همچنین عنصر توجه به جنس مخالف را می توان در توجه ویژه‌‌ی آناتول به فیلو دید. برای او مهم است که فیلو یادداشتی که در دفتر خاطراتش نوشته را نخواند.
محتوای آموزشی
دانش‌آموزان به اردوگاه رفتند تا با زندگی سرخ‌پوستان شمال آمریکا آشنا شوند و پرداختن به این موضوع کتاب سرشار از محتوای آموزشی در زمینه جفرافیا، اقلیم، اسطوره، فرهنگ، مردم‌شناسی می‌کند.
الگوی شخصیتی
در این کتاب فیلو و آناتول با هم در حل مسائل و تحقیق مشارکت می‌کنند. فیلو دختری باهوش و نکته سنج است. آناتول نیز پسری جستجوگر و کنجکاو است. شخصیت‌های اصلی کتاب با اینکه در برخی موارد با یکدیگر اختلاف نظر دارند ولی روابط بین‌فردی دوستانه‌ای دارند و برای پیدا کردن راه حل مشکلات با یکدیگر مشورت می‌کنند. همچنین خانم آپورشو پس از اینکه به اشتباه خود درباره شتی‌فوته پی برد رفت تا از او معذرت‌خواهی کند. همه اینها می‌توانند الگوهای مناسبی در اختیار نوجوان قرار بدهند.
محتوای بومی و فرهنگی
دانش آموزان به اردوگاهی رفتند تا مانند سرخ‌پوستان شمال آمریکا زندگی کنند. آنها بر روی خود اسم‎های سرخ‌پوستی گذاشتند. لباس‌های خاص پوشیدند و در سرپناه‌های متفاوتی استراحت کردند. این کتاب فرصت مناسبی است برای گفتگو درباره زندگی سرخ‌پوستان.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «تحقیق‌های آناتول بریستول» است. این داستان درباره‌ی اردوی یک هفته‌ای دانش آموزان در اردوگاه سرخپوستی است. قرار است بچه‌ها در این اردوگاه مانند سرخ پوست‌ها زندگی کنند. برای همین در روز اول هر کدام از بچه‌ها بر روی خودش یک اسم سرخ‌پوستی می‌گذارد و لباس‌های سرخ‌پوستی می‌پوشد. این داستان فضایی ایجاد می‌کند تا نوجوان خود را در یک قبیله سرخ‌پوستی تصور کند. با آداب و رسوم آنها آشنا شود و درباره‌ی افسانه‌های سرخ‌پوستان بشنود. این فضا برای نوجوانان که مشتاق شناخت جهان پیرامون‌شان هستند جذاب است. گفتگو درباره‌ی روح «باد شجاع» که هرگز از این سرزمین خارج نشدده می‌تواند باعث خیال‌پردازی‌هایی شود که برای برخی کودکان ترسناک باشد.

چکیده داستان

قرار است آناتول و هم‌کلاسی‌هایش یک هفته در قبیله شتن‌دین زندگی کنند. این قبیله در اردوگاهی در شمال فرانسه دایر شده است، نه در غرب وحشی. از زمان ورود دانش‌آموزان به قبیله اتفاقاتی در آنجا رخ می‌دهد که آناتول تلاش می‌کند رازشان را کشف کند. چهار اتفاق عجیب در چهار شب می‌افتد؛ گم شدن دفترچه خاطرات آناتول، ناپدید شدن خرگوش دشمن آناتول، پیدا شدن تیری در کنار بالشت خانم آپورشو، خارج شدن اسب‌ها از مزرعه. خانم آپورشو به شتی‌فوته رئیس‌قبیله شک می‌کند. شبی شتی‌فوته داستان «باد شجاع» را برای دانش آموزان تعریف می‌کند. او می‌گوید که «باد شجاع» در جنگ کشته می‌شود ولی روحش هرگز از این سرزمین خارج نشده است. آناتول، فیلو و فلیکس به «باد شجاع» شک می‌کنند و برای به چنگ انداختن او نقشه‌ای می‌کشند. در انتهای داستان مشخص می‌شود همه این اتفاق‌ها زیر سر خانم آپورشو است؛ او نه تنها شب‌ها خرخر می‌کرد بلکه از خواب بیدار می‌شده و در خواب راه می‌رفته بدون اینکه خودش بداند.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی کتاب با رنگ‌های شاد و تصاویر پویا و پر‌احساس، اثری زیبا و جذاب خلق کرده‌اند. تصاویر بیشتر در تجسم شخصیت‌ها و اتفاقات کاربرد دارند و اطلاعاتی بیشتر از متن به مخاطب نمی‌دهند. تصویرگر به نقاط اوج داستان توجه داشته و حال و هوا و احساسات شخصیت‌ها را با کمی اغراق و طنز و به صورتی قابل‌درک نشان داده‌است. این سبک از تصاویر برای کودکان جالب و گیرا است و به‌نظر‎‌می‌رسد به‌خوبی با آن ارتباط برقرار می‌کنند. شخصیت‌ها طراحی‌های دوست‌داشتنی و باورپذیری دارند. کنش‌ها و حالات چهره به‌خوبی احساسات و اتفاقات متن را منعکس می‌کنند. ترکیب‌بندی‌ها متنوع و منسجم و فضاسازی‌ها مرتبط با اتفاقات متن طراحی شده‌اند. اجرای تکنیک نیز ماهرانه و یکدست است. کتاب از طراحی‌گرافیک زیبایی برخوردار است و تنوع صفحه‌آرایی به‌جذابیت اثر افزوده است. نوع و اندازه فونت مناسب انتخاب شده و قطع کتاب با توجه به حجم آن مناسب است. این کتاب در زمینه چاپ و صحافی و جنس کاغذ از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا درباره‌ی سرخ‌پوستان آمریکای شمالی چیزی می‌دانید؟ - آیا مردم شهر یا روستای شما آداب و رسوم خاصی دارند که با سایر نقاط کشور متفاوت باشد؟

مشخصات کتاب
نویسنده سوفی لاروش
ناشر شهر قلم
تعداد صفحات 80
نام مترجم نیلوفر اکبری
سال انتشار 2013
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر کارین هیندر
عرض کتاب 19
طول کتاب 14
نوع جلد نرم