راستش را بخواهید، شنل قرمزی خیلی از خودش متشکر بود!

(: Honestly, Red Riding H was rotten! The story of Little Red Riding Hood as told by the wolf )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

9+

ماجرای داستان معروف شنل قرمزی از زبان گرگ داستان و اهمیت شناخت مرزها در ارتباط با دیگران و دوست‌یابی.

نویسنده: تریشا اسپید شسکان تصویرگر: جرالد گرلس

راستش را بخواهید، شنل قرمزی خیلی از خودش متشکر بود!

(: Honestly, Red Riding H was rotten! The story of Little Red Riding Hood as told by the wolf )
9+

ماجرای داستان معروف شنل قرمزی از زبان گرگ داستان و اهمیت شناخت مرزها در ارتباط با دیگران و دوست‌یابی.

نویسنده: تریشا اسپید شسکان

تصویرگر: جرالد گرلس

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
برای کودکی که خود را برای ورود به دنیای بزرگ‌تری چون مدرسه آماده می‌کند، داستان شنل قرمزی می‌تواند فضایی آشنا و معنادار داشته باشد، چرا که کودک را با حضور در دنیای بیرون و خطراتی که ممکن است با آن مواجه شود؛ آشنا می‌کند. در این داستان والدین شنل قرمزی و نجات دهنده‌اش که شکارچی است حضور ندارند. شنل قرمزی در این خطرات تنهاست چون مادربزرگ هم کاری نمی‌تواند برای او انجام دهد و متوجه حیله‌ی گرگ نمی‌شود. آن دو به صورت افرادی که خودشیفته هستند در داستان تصویر شده‌اند و کودک با خواندن این روایت، احساس شکست در برابر خطراتی که در دنیای پیرامون‌ او را تهدید می‌کند، خواهد داشت.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
شنل قرمزی در داستان به راحتی به گرگ اطمینان می‌کند و راه خانه‌ی مادربزرگ را به او نشان می‌دهد. او حتی با گرگ که قصد خوردن او را دارد حرف می‌زند و ارتباط برقرار می‌کند. یکی از مهارت‌های زندگی داستان که کودکان می‌آموزند، شناختن مرزهای ارتباط شخصی است و این‌که در دنیای بیرون از خانه، مرزهای خود با دیگران را بهتر بشناسند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
داستان شنل قرمزی تا جایی روایت می‌شود که شنل قرمزی و مادربزرگ توسط گرگ خورده می‌شوند. نجات‌دهنده‌ی قصه‌ی اصلی که شکارچی است، در این داستان حضور ندارد و روایتِ گرگ، مخاطب را به سمتی هدایت می‌کند که شنل قرمزی و مادربزرگ را مقصر این اتفاقات تصور کند. در داستانِ شنل قرمزی، کودک با شنل قرمزی همزادپنداری می‌کند و این روایت می‌تواند سبب ایجاد ترس و دلهره در کودک شود.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی گرگ داستانِ معروف شنل قرمزی است. در این کتاب، گرگ راوی قصه است. او برخلاف تصور بقیه گیاهخوار است و به سیب قرمز علاقه‌ی بسیاری دارد، اما روزی که شنل قرمزی را ملاقات می‌کند، چند روزی است که نتوانسته غذایی برای خوردن پیدا کند؛ به همین دلیل وسوسه می‌شود شنل قرمزی، مادربزرگ و دسرشان را بخورد. در این روایت کارکرد اصلی قصه شنل قرمزی که یک قصه‌ی پریان است، از بین رفته و شنل قرمزی و مادربزرگ به عنوان کسانی که از خودراضی و خودشیفته هستند، نشان داده می‌شوند. کودکان در روایت اصلی با شنیدن داستان، واقعیت و لذت را می‌شناسند و متوجه می‌شوند مواجه شدن با دنیای پیرامون خطراتی به همراه دارد؛ مخصوصاً زمانی که در این مواجهه از واقعیت فاصله بگیرند. پایان‌بندی در قصه اصلی به این شکل است که شکارچی برای نجات شنل قرمزی و مادر بزرگ از راه می‌رسد. این پایان‌بندی برای کودک نویدبخش است و او را امیدوار می‌کند. در صورتی که در این روایت، داستان با بلعیده شدن شنل قرمزی و مادربزرگ توسط گرگ به پایان می‌رسد. خواندن این داستان برای کودکان بالای نه سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

این بار داستان شنل قرمزی از زبان گرگ روایت می‌شود؛ این‌که گیاه‌خوار است و غذای مورد علاقه‌ی او سیب قرمز است، اما به خاطر اینکه چند روز نتوانسته غذایی پیدا کند، وسوسه شده شنل قرمزی، مادربزرگ و دسرشان را بخورد و معتقد است این اتفاق تقصیر خودشان بوده است.

کیفیت تصویر

متن بازآفرینی شده‌ی «راستش را بخواهید، شنل‌قرمزی خیلی از خودش مطمئن بود!» را تصاویری بارنگ‌های جذاب و درخشان همراهی می‌کنند. شخصیت‌های به تصویر درآمده کنش‌ها و اتفاقات داستان را به نمایش گذارده‌اند و با‌ وجودی‌که کلیشه‌ای، غیرخلاقانه و متأثر از انیمیشن‌های هالیوودی هستند؛ معرفی صحیحی از شخصیتِ «از خود متشکر» شنل قرمزی به مخاطب ارائه‌‌می‌دهند. در مقابل، آنچه از شخصیت مادربزرگ در تصویر مشاهده می‌شود چندان هم سو با متن نیست؛ اگرچه حضور پرتعداد قاب عکس‌هایی از پرتره‌ی مادربزرگ در فضایِ خانه‌اش می‌تواند معرف شخصیت از خود راضی او باشد اما صورت مهربان مادربزرگ تا حدودی با آنچه در متن بدان اشاره‌ شده تناقض دارد. قدرت روایتگری تصویرها خوب است و پرتعداد بودن آن‌ها بر این امر قوت بخشیده است. تکنیک اجرای تصویرها خوب است و فضاسازی‌ها اگرچه معرفی خوبی از مکان‌ها و فضاهایی که داستان در آن‌ها رخ‌داده، ارائه داده‌اند اما فراتر از متن نبوده و موجب گسترش متن نمی‌شوند. صفحه‌آرایی کتاب زیبا و موفق نیست و نحوه‌ی چیدمان متن از زیبایی تصویرها کاسته است. کیفیت چاپ تصاویر و جنس کاغذها مطلوب است. کیفیت صحافی کتاب چندان خوب نیست و ورق‌ها در اثر چندین بار تورّق، از محل شیرازه‌ی کتاب از هم جدا می‌شوند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما این داستان چه تفاوتی با داستان اصلی شنل قرمزی دارد؟ - شنل قرمزی چه‌کاری می‌توانست انجام دهد تا خوراک گرگ نشود؟

مشخصات کتاب
نویسنده تریشا اسپید شسکان
ناشر انتشارات کیمیا
تعداد صفحات 24
نام مترجم محبوبه نجف خانی
سال انتشار 2011
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر جرالد گرلس
عرض کتاب 21
طول کتاب 27
نوع جلد نرم