راهنمای همه است (۵)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

آشنایی با یکی از صفت‌های خداوند، مهربان‌ترین مهربانان و راهنمای همه

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: سمیه علیپور

راهنمای همه است (۵)

7+

آشنایی با یکی از صفت‌های خداوند، مهربان‌ترین مهربانان و راهنمای همه

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: سمیه علیپور

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در این داستان کودک یا نوجوانی وجود ندارد، اما در خیال کودک همه موجودات مانند او به مراقبت، امنیت و خانواده نیاز دارند و ممکن است با حیوانات داستان هم‌ذات‌پنداری کند. انجام کارهای روزمره‌ی زندگی و راهنمایی گرفتن از بزرگسالان، بخشی از تجربه‌ی زیسته‌ی کودک است و می‌تواند درک موضوع راهنمایی را برای کودکان ساده کند.
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله خداشناسی می‌پردازد و با بیان پنج نمونه از زندگی حیوانات تلاش می‌کند تا کودکان را به درک یکی از صفات خداوند هدایت کند. در انتها «مهربان‌ترین مهربانان» به عنوان یکی از صفات خداوند بیان می‌شود.
الگوی شخصیتی
در این کتاب کودک یا نوجوانی حضور ندارد. شخصیت‌های این کتاب حیواناتی‌اند که با امکاناتی که در اختیارشان قرار گرفته برای بقای خود تلاش می‌کنند. خداوند به عنوان نیرویی که با راهنمایی خود امکانات را در اختیار همه‌ی موجودات قرار می‌دهد، کامل‌ترین الگوی شخصیتی معرفی شده در این کتاب است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «راهنمای همه است» جلد پنجم از مجموعه کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این داستان درباره‌ی توانایی‌هایی است که خداوند به موجودات زنده داده است تا بتوانند نیازهایشان را برآورده کنند و نشان می‌دهد که خداوند به همه نیازهای موجودات آگاه است. برای مثال خداوند از نیاز مرغ خیاط به لانه آگاه است برای همین مهارت‌های خانه‌سازی با برگ و شاخه را در اختیار او قرار می‌دهد. کودک می‌تواند امیدوار باشد که خداوندی که به همه امور آگاه است به نیازهای او و توانایی‌های لازم برای رفع آن نیازها نیز آگاه است و آن مهارت‌ها را در اختیار او قرار داده است؛ فقط کافی است کودک به دنبال آنها در خود بگردد. هر کدام از نمونه‌های مطرح شده در این کتاب، فرصت‌های گفتگوی مناسبی را برای کودک و خانواده فراهم می‌کند. درون‌مایه این کتاب آشنایی با صفات خداوند و خداشناسی است و برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است که برای این دوره مناسب به نظر می‌رسد. کودکانی که توانایی خواندن دارند می‌توانند این کتاب را به تنهایی بخوانند. والدین و مربیان می‌توانند درباره‌ی پرسش‌های انتهای کتاب با کودک گفتگو کنند. در برخی از این پرسش‌ها فضای خیال‌پردازی، جستجو و کشف برای کودک باز است و او می‌توانند هر فکری در سر دارد را بیان کند، اما برخی از پرسش‌ها با توجه به اطلاعات درون متن طراحی شده‎اند که آنها هم برای گفتگو مناسب هستند. داستان‌ و گفتگوهای پیرامون آن بسیار سرراست و کلیشه‌ای است، از پیچیدگی‌های آن کاسته شده است و امکان دارد کودک به داستان گوش کند و چیزی هم دستگیرش شود، اما معنای شخصی چندانی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برای او وجود ندارد. پرداختن به لایه‌های بیرونی خداشناسی به جای محتوای آن‎، استفاده از توجیه به جای ارائه‌ی دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. ساخت کتاب برای کودکان ۳ تا ۵ ساله مناسب است، اما مفاهیم انتزاعی آن، این کتاب را برای کودکان بالای ۷ مناسب می‌کند. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی و به لحاظ مفهومی، بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتاب ۲ ستاره معرفی می‌شود.

چکیده داستان

در این کتاب داستان پنج موجود زنده که هر کدام برای بقای خود کاری را انجام می‌دهند روایت شده است. مرغ خیاط با دوختن برگ‌ها به یکدیگر برای خود لانه می‌سازد، خرگوش با موهای تن خود برای بچه‌های تازه به دنیا آمده‎اش تشک درست می‌کند، سنجاب‌ها مسافت زیاد را از شاخه‌ای به شاخه دیگر می‌پرند، مورچه‌ها دانه‌ها را در لانه خرد می‌کنند تا سبز نشوند، زنبورها خانه‌های شش ضلعی می‌سازند و با هم تقسیم کار می‌کنند. موجودات زنده همه این‌ کارها را با راهنمایی خدا انجام می‌دهند. در انتهای داستان کودک خداوند را خطاب قرار می‌دهد و به او می‌گوید «تو راهنمای همه‌ای». پس از پایان داستان نویسنده صفحه‌ای با عنوان فکر کن و بگو قرار داده است که در آن با توجه به موضوع کتاب شش پرسش مطرح شده است که باید پاسخ داده شود.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب فضای شاد و دلپذیری را خلق کرده‌اند. ارتباط متن و تصویر در طول کتاب برقرار است، تصاویر به متن وفادارند و به‌ نمایش کلی از مطالب می‌پردازند. شخصیت‌ها برای مخاطب کودک قابل درک و باورپذیر هستند و جذاب و دوست‌داشتنی ترسیم شده‌اند. شخصیت‌ها حرکت ندارند و غالبا ایستا تصویر شده‌اند. فضاسازی‌ها در ارتباط با متن و اغلب در ساده‌ترین حالت ممکن به ‌تصویر در آمده‌اند. اجرای تکنیک نیز قابل قبول است. کیفیت صفحه‌آرایی و جای‌گذاری متن در صفحه‌ها مناسب است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط دور شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن صفحه‌ها نکرده‌اند. قطع کتاب و اندازه حروف برای مخاطب کودک مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- با کودک خود درباره پرسش‌های انتهای کتاب گفتگو کنید. - آیا شما هم برای انجام کارهای روزمره در زندگی نیاز به راهنمایی با دیگران را احساس می‌کنید؟ - آیا شما تا به حال کسی را راهنمایی کرده‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر سمیه علیپور
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم