طبقه‌ی هفتم غربی

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

پرستاری از پیرمردی نویسنده در تعطیلات مدرسه توسط پسری نوجوان همراه با مضامینی چون اهمیت همجواری با سالمندان و مواجهه با مرگ

سال: 1394
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  امیرعلی برای به‌موقع رسیدن به محل کار ترس و استرس زیادی دارد. او در مواجه‌اش با قوانین برج و سوارشدن به آسانسور اضطراب را تجربه می‌کند. حضور در فضایی متفاوت با محل زندگی امیرعلی، در او حس کنجکاوی و شگفتی را بیدار می‌کند. پیرمرد از دیدن امیرعلیِ نوجوان خوشحال است و با برقراری دوستی با یکدیگر به ماجراجویی می‌پردازند. امیرعلی با انجام رفتارهایی خلاف قوانینی که دختر پیرمرد وضع کرده است نگران می‌شود، اما دیدن خوشحالی پیرمرد به او انگیزه می‌دهد. در پایان مرگ پیرمرد غم و ناراحتی بزرگی را به امیرعلی منتقل می‌کند.
  امیرعلی نسبت به مشکلات خانواده احساس مسئولیت دارد و در تعطیلی مدارس کار کردن را انتخاب می‌کند. او با همدلی و حمایت از پیشنهادهای پیرمرد به او در تحقق آرزوهایش کمک می‌کند.
  پسرک به همراه پیرمرد، نگهبان ساختمان را با الفاظ گردن‌دراز، کله زرد کدوتنبلی و دماغی شبیه لوله بخاری مسخره می‌کنند و می‌خندند. در راهروی ساختمان دو پسر بچه یکی از دوستان خود را با کلمه‌ی پپول تحقیر می‌کنند و به پسرک داستان لقب جاصابونی می‌دهند. پیرمرد فرزند بزرگ خود را نره‌غول صدا میزند.
  در داستان نوجوانان با پدیده‌ی سالمندان و ارتباط با آن‌ها آشنا می‌شوند. همچنین موضوع مرگ و از دست دادن به طرز لطیفی و به شکل جزئی از طبیعت بیان می‌شود. همچنین مهارت‌های مسئولیت‌پذیری، برقراری ارتباط، همدلی و تصمیم‌گیری در داستان مطرح می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسری به نام امیرعلی است که به پیشنهاد دوست مادرش در تعطیلات مدرسه پرستاری از پیرمردی نویسنده را قبول می‌کند. پیرمرد به دلیل سن بالا توانایی مراقبت از خود را ندارد و دخترش که شاغل است امیرعلی را برای پرستاری استخدام می‌کند. پیرمرد و امیرعلی از همان لحظه‌ی اول رابطه‌ای دوستانه باهم برقرار می‌کنند و امیرعلی سعی می‌کند زندگی تاریک و کسل‌کننده‌ی پیرمرد را برای یک روز هم که شده تغییر دهد. او با پذیرفتن درخواست‌های پیرمرد هیجان و ماجراجویی به زندگی او می‌بخشد. نویسنده در داستان لطیف و زیبای خود نوجوانان را با موضوع برقراری ارتباط با سالمندان آشنا می‌کند و درعین‌حال مرگ را همچون جزئی از طبیعت و با مثال‌هایی از عمر درختان توصیف می‌کند. نویسنده در دل داستان اشاره‌هایی به نقش جنگلبان‌ها و اهمیت محیط‌زیست، زندگی کسل‌کننده شهری و سطحی شدن روابط انسانی دارد. داستان در حال روایت دو روز مختلف به‌طور هم‌زمان است که در ابتدا گیج‌کننده به نظر می‌رسد، اما با ادامه دادن داستان مخاطب نسبت به نوع داستان آگاه می‌شود.
  امیرعلی در داستان 14 سال سن دارد و برای پرستاری از پیر مردی تنها استخدام می‌شود که ممکن است برای کوچکترها معنادار نباشد.
  در برخی از صحنه‌های داستان شخصیت‌ها از الفاظ و کلماتی نامناسب و توهین‌آمیز نسبت به یکدیگر استفاده می‌کنند. مطالعه‌ی کتاب برای نوجوانان بالای 12 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  امیرعلی 14 ساله با تعطیل شدن مدارس به پیشنهاد دوست مادرش به خانه‌ای برای پرستاری از نویسنده‌ای پیر می‌رود. پیرمرد به همراه دخترش در خانه زندگی می‌کند و دختر که شاغل است امیرعلی را برای پرستاری استخدام می‌کند. دختر از امیرعلی می‌خواهد که به تمام توصیه‌هایش گوش دهد و با دقت از پدرش مراقبت کند. امیرعلی با برقراری ارتباط با پیرمرد زندگی تاریک و کسل‌کننده‌ی او را برای یک روز هم که شده به هیجان می‌آورد؛ پرده‌های اتاق تاریک را کنار می‌زند تا نور و روشنایی به داخل اتاق بیاید، یا به‌دوراز چشم نگهبان او را تا پارکینگ می‌برد و باهم در سرازیری خیابان دوچرخه‌سواری می‌کنند. داستان در دو روز مختلف به‌صورت موازی پیش می‌رود که در روز دوم امیرعلی بعد از رسیدن به داخل خانه متوجه می‌شود پیرمرد فوت کرده است و با تنهایی و غم این ماجرا مواجه می‌شود.

  کیفیت

  کتاب فاقد تصویر است. جلد کتاب طراحی ماهرانه‌ای ندارد و از تصاویر واقعی برای آن استفاده‌شده است که جذابیت خاصی به همراه ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فعالیت‌های موردعلاقه شما در زمان تنهایی با پدربزرگ و مادربزرگ چیست؟ چه نقاط مشترکی با یکدیگر دارید؟
  پیشنهاد شما برای تسلی دادن افراد سوگوار چیست؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جمشید خانیان
  ناشر نشر افق
  تعداد صفحات ۶۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم