روباه غذای لک‌لک را چه‌جوری خورد؟

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

9+

لک لک روباه را برای غذا دعوت کرده و قصد دارد بدجنسی روباه را تلافی کند، همراه با مضامینی چون دوستی و گذشت.

نویسنده: علی اصغر سیدآبادی تصویرگر: علیرضا گلدوزیان

روباه غذای لک‌لک را چه‌جوری خورد؟

9+

لک لک روباه را برای غذا دعوت کرده و قصد دارد بدجنسی روباه را تلافی کند، همراه با مضامینی چون دوستی و گذشت.

نویسنده: علی اصغر سیدآبادی

تصویرگر: علیرضا گلدوزیان

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تجربه‌ی تصمیم‌گیری از تجربیات مهم جهان کودکی و نوجوانی است. این مهارت مخصوصاً با مستقل شدن کودک از خانه و رفتن به مدرسه و محیطی بزرگ‌تر اهمیت بیش‌تری خواهد داشت. توانایی تصمیم‌گیری که همراه با این داستان، کودک آن را تمرین می‎‌کند، برای مدیریت موقعیت‌های تنش‌زا به او کمک خواهد کرد و سبب خواهد شد کوک بهتر بتواند به حل مساله بپردازد و با پشت سر گذاشتن بحران و تنش، پیروزی را تجربه کند. دوستی، دعوا و تلافی و تلاش برای بهبود بخشیدن به روابط بین‌فردی در جهان کودکی معنادار است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
تصمیم‌گیری یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی داستان است که مخاطب در طول داستان، آن را تجربه می‌کند. انتخاب پایان باز، کودک را به مشارکت در داستان دعوت می‌کند و او با در نظر گرفتن موقعیت و شرایط کاراکترها، پایانی برای داستان‌شان انتخاب می‌کند. این فرایند تمرینی برای تصمیم‌گیری فعالانه و درست برای کودکان خواهد بود. ارتباط موثر از دیگر مهارت‌های زندگی داستان است. کودکان با ورود به مدرسه و جامعه، وارد گروه‌های بزرگتری از ارتباط‌های بین‌فردی می‌شوند و جهت ارتباط بهتر با دیگران و ابراز بهتر خود، می‌بایست مهارت گفت‌وگو کردن را آموخته باشند. این مهارت به آنان کمک می‌کند تا در موقعیت‌هایی که تنش زا هستند، بهتر بتوانند منظور خود را بیان‌کنند و چالش‌ها را حل نمایند.
محتوای بومی و فرهنگی
در روایتِ حدس اول، روباه به مهمانی لک‌لک می‌رود و لک‌لک به احترام او، نیم‌خیز می‌شود. روباه هم در رابطه با تدارک مهمانی از لک‌لک تشکر می‌کند. نوع تعارفات و احترامی که لک‌لک به روباه می‌گذارد، از اهمیت فرهنگ مهمان‌نوازی ایرانیان که تبدیل به سبک زندگی آنان شده نشأت می‌گیرد. این داستان برگرفته از قصه‌های قدیمی ایرانی‌ و حکایت‌های اخلاقی حیوانات است که در فرهنگ ایرانی جایگاه به‌خصوصی دارد.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «قصه‌های شیرین مغزدار» است. داستان درباره‌ی روباه و لک‌لکی است که در همسایگی هم زندگی می‌کنند. لک‌لک از روباه ناراحت است چون چند وقت پیش که روباه او را به خانه‌اش دعوت کرده بود، با ریختن غذا در سینی سنگی، همه غذای خوشمزه را خودش خورده بود و باعث شده بود لک‌لک نه تنها نتواند غذا بخورد، بلکه نوک‌اش هم درد بگیرد. حالا لک‌لک قصد دارد با دعوت روباه به ناهار، کار او را تلافی کند. پذیرفتن تفاوت‌ها درک متقابل و استفاده‌نکردن از نقاط ضعف و قدرت دیگران برای آزار یا تحقیرشان درونمایه‌ی اصلی داستان است. داستان درباره‌ی ارتباط موثر با دیگران و اهمیت توانایی گفت‌و‌گو در زمان ناراحتی است و این پیام را به مخاطب خود منتقل می‌کند که قبل از هر عکس العمل، گفت‌و‌گو می‌تواند راه موثر‌تری برای از بین بردن ناراحتی‌ها و سؤتفاهم‌ها باشد. آموزش مفهوم ارتباط موثر با دیگران و اهمیت گفت‌وگو در روابط بین فردی برای کوکان بالای ده سال که به تازگی گروه‌های دوستی برایشان اهمیت پیدا کرده است و به دنبال تجربه استقلال از خانواده‌اند، اهمیت بسیاری دارد. این داستان بازنویسی قصه‌ی قدیمی لک‌لک و روباه است و به خاطر فرم روایت داستان، مخاطب با آن همراه می‌شود و در رابطه با نوع اتفاقاتی که می‌تواند در داستان روباه و لک‌لک رخ بدهد، مشارکت می‌کند. کودک در فرایندی تعاملی حتی می‌تواند پایانی برای داستان انتخاب کند و به همین دلیل خواندن کتاب برای کودکان بالای ده سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

لک‌لک از روباه به خاطر آخرین باری که او را به خانه‌اش دعوت کرده بود، حسابی ناراحت است، چراکه روباه غذای خوشمزه را در سینی سنگی ریخته و لک‌لک نتوانسته ذره‌ای غذا بخورد. او حالا روباه را دعوت کرده و با برشته کردن گندم و ریختن آن در شیشه‌ای که سرش تنگ است، قصد دارد جبران کند.

کیفیت تصویر

این کتاب نگاهی ویژه به یکی از داستان‌های قدیمی کودکان دارد. تصویرگر نیز صحنه‌های زیبایی را پدید‌آورده است که به خوبی فراز و فرودهای متن را نشان می‌دهند. فضاسازی‌های بدیع و خلاقانه به همراه ترکیب‌بندی‌های جذاب به خوبی حس و حال متن را منتقل می‌کنند. شخصیت‌ها نیز متناسب با زندگی امروزی مخاطبان، زیبا، جذاب و قابل‌درک خلق شده‌اند. استفاده ماهرانه از خطوط قوی و آزاد، و ترکیب تکنیک اکریلیک با مداد و کلاژ منجر به خلق تصاویری زیبا و کارآمد شده‌اند که در این جلد نسبت به چهار جلد دیگر این مجموعه، زیبا و بدیع‌تر کار شده‌اند. گرافیک و صفحه‌آرایی کتاب خلاقانه و در جهت فهم بهتر داستان است، به‌طوری که با تغییر اندازه‌ی برخی کلمه‌ها و جمله‌ها خواننده را تشویق به استفاده از لحن‌های متفاوت می‌کند که از نقاط مثبت کتاب است. تصاویر زیبای کتاب در کنار متن متفاوت آن، کتابی جذاب را پیش روی کودکان قرار می‌دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چه راه‌های دیگری برای لک‌لک وجود داشت تا روباه را متوجه دلخوری‌اش کند؟ - به نظر شما روباه و لک‌لک می‌توانند دوستان خوبی برای هم باشند؟

مشخصات کتاب
نویسنده علی اصغر سیدآبادی
ناشر افق (کتاب‌های فندق)
تعداد صفحات 28
سال انتشار در ایران 1388
تصویرگر علیرضا گلدوزیان
عرض کتاب 21
طول کتاب 27
نوع جلد نرم