روباه مرغ دزد

(Le Voleur de Poule: histoire sans paroles)

thumbnail
۷ سال به بالا
۴ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستانی تصویری درباره‌ی روباهی که مرغی را می‌دزدد، تلاش دوستان مرغ برای نجات او، دوستی مرغ و روباه و تصمیم مرغ برای ماندن پیش روباه

سال: 2005
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کتاب‌های تصویری فرصت خوبی برای خیال‌پردازی و داستان‌پردازی در اختیار کودکان قرار می‌دهند. اگرچه داستان تا حدودی مشخص است، اما کودک با کمک گرفتن از تخیل خود و توجه به جزﺋیاتِ تصاویر می‌تواند روایت‌های جدیدی از داستان را بسازد.
  دوستان مرغ با وجود دشواری‌های زیادی که در مسیر طولانیِ دنبال کردن روباه متحمل می‌شوند؛ دوست خود را رها نمی‌کنند و سرنوشت مرغ برایشان مهم است.
  در ابتدای کتاب، مرغ در کنار چند جوجه و یک مرغ دیگر، به همراه یک خروس، یک خرس و یک خرگوش زندگی می‌کند. مرغ، جوجه و خروس برای کودکان تداعی‌کننده‌ی مفهوم خانواده است. در پایان داستان، مرغ روباه را می‌بوسد و در کنار روباه برای خداحافظی با خروس و خرس و خرگوش دست تکان می‌دهد و چهره‌ی خروس عصبانی و غمگین نشان داده شده است. در این داستان به نظر می‌رسد مرغ خانواده‌ی خود را به خاطر یک دوستی جدید که چندان هم معنادار نیست ترک می‌کند.
  برای کودکان گروه سنی مخاطب کتاب که هنوز بیش‌ترین وابستگی را به خانواده دارند، داستان مرغی که خانواده‌ی خود را برای یک دوستی جدید ترک می‌کند نامتعارف است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی یک روباه است که مرغی را می‌دزدد و فرار می‌کند. دوستان مرغ با سختی زیاد، روباه را دنبال می‌کنند تا مرغ را نجات دهند. وقتی دوستان مرغ به خانه‌ی روباه می‌رسند، می‌بینند که مرغ، در امنیت، در کنار روباه زندگی می‌کند و متوجه می‌شوند روباه برای اینکه دوستی داشته باشد مرغ را دزدیده است. داستان درباره‌ی دوستی است. دوستان مرغ برای نجات او متحمل سختی می‌شوند، اما دوست خود را رها نمی‌کنند. روباه هم مرغ را برای دوست شدن می‌دزدد و در طول مسیر رفتار خوبی با او دارد به‌ نحوی‌که مرغ حاضر به بازگشت با دوستان خود نمی‌شود و پیش روباه می‌ماند. در این کتاب تصویری، کودک است با توجه به تصاویر، داستان را روایت می‌کند. داستان ماجرای ساده‌ای دارد که با نگاه کلی به تصاویر ادراک می‌شود، اما جزﺋیاتی هم در تصاویر به‌خصوص در صورت شخصیت‌های داستان نشان داده شده است و احساسات آن‌ها را در موقعیت‌های مختلف به‌خوبی نشان می‌دهد. بنابراین هرچه کودک توجه بیشتری به تصاویر داشته باشد و بیش‌تر از تخیل خود استفاده کند؛ می‌تواند جزﺋیات بیش‌تری از داستان را کشف کند. کتاب‌های تصویری فرصت خوبی برای داستان‌پردازی در اختیار کودکان قرار می‌دهند.
  مرغ در حالی روباه را می‌بوسد و در کنار روباه برای خداحافظی با خروس، خرس و خرگوش دست تکان می‌دهد که خروس عصبانی و غمگین است. از طرفی مرغ در طول مسیر با روباه دوست می‌شود و متوجه است که دوستانش روباه را دنبال می‌کنند تا او را نجات دهند و در این مسیر طولانی متحمل سختی می‌شوند، بااین‌حال با روباه همراهی می‌کند. همراهی والدین برای خواندن این کتاب در هر گروه سنی توصیه می‌شود تا کودک فرصتی برای گفت‌وگو داشته باشد.

  چکیده داستان

  خرگوش، خرس، خروس و چند مرغ و جوجه دور هم جمع شده‌اند و در حال خوردن صبحانه هستند و یک روباه پنهانی آن‌ها را زیر نظر دارد. تا این‌که از پشت درخت‌ها بیرون می‌آید و یکی از مرغ‌ها را می‌دزدد. خرس، خرگوش و خروس، روباه را دنبال می‌کنند. روباه از میان جنگل می‌گذرد، از کوه بالا می‌رود، سوار قایق می‌شود و از دریا می‌گذرد و به خانه‌اش می‌رسد. در تمام این مدت خرس، خرگوش و خروس، روباه را دنبال می‌کنند. تا این‌که به خانه‌ی روباه می‌رسند، اما در کمال ناباوری می‌بینند که مرغ و روباه با هم دوست شده‌اند. مرغ داستانِ دوستی خود با روباه را برای دوستانش تعریف می‌کند. دوستان مرغ به‌تنهایی به سمت خانه بازمی‌گردند و مرغ پیش دوست جدید خود می‌ماند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب فوق که یک کتاب تصویری بدون متن است به‌خوبی داستان مورد نظر تصویرگر را صحنه به صحنه با تصاویری گویا بدون کمک کلمات روایت می‌کند.
  تصاویر به مدد طراحی‌های قوی و ماهرانه‌ی تصویرگر، اتفاقات را به شیوه‌ای که برای کودکان قابل‌درک باشد روایت می‌کند.
  خلق شخصیت‌‌های دوست‌داشتنی و طراحی خوب کنش‌ها نیز از دیگر نکات قوت تصاویر هستند و ایجاد صحنه‌های دلپذیر و خنده‌دار نیز شوق بیننده را برمی‌انگیزد.
  ترکیب بندی‌های منسجم و متنوع و فضاسازی‌های زیبا هم در خدمت روایت بهتر داستان استفاده ‌شده‌اند.
  تصاویر کتاب اثری دلپذیر را در اختیار کودکان قرار می‌دهد و به آن‌ها در پرورش توانایی تصویرخوانی کمک می‌کند. کودکان می‌توانند داستان را به شیوه‌هایی متفاوت و به زبان خود بیان کنند. فونت عنوان روی جلد، انتخاب‌ نامناسبی ست و به‌سختی خوانده می‌شود و هیچ تناسبی با سبک و فضای کتاب ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا خرس و خرگوش و خروس روباه را دنبال می‌کنند؟
  به نظر شما چرا مرغ حاضر نشد با دوستان خودش برگردد؟
  بهترین دوستی که دارید کیست؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده بئاتریس رودریکس
  ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم رکسانا سپهر
  سال انتشار ۲۰۰۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر بئاتریس رودریکس
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم