روزی که رفتیم سفر!

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دختری به نام گودون و تجربه‌ی دشواری‌های سفر به همراه برادر کوچولو

سال: 1393
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مسائلی که پیرامون حضور یک فرزند کوچک در سفر اتفاق می‌افتد از مسائل آشنا و متداول خانواده‌هاست. سفرخانوادگی، مشکلات سفر با کودک خردسال و بازی‌ها و مسائل دیگر همه از تجربیات آشنا برای بسیاری از کودکان است.
  گودون مسئولیت‌پذیر و توانمند است. قبل از سفر برادرش را سرگرم می‌کند تا مزاحم پدر و مادر نباشد و وقتی متوجه می‌شود ساک غذای گاستون زیر وسایل قرارگرفته داوطلبانه از غذای خودش به گاستون می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی ۹ جلدی «ماجراهای من و داداشم» داستان‌هایی از ارتباط دختری به نام گودون با برادر کوچک‌تر اوست. راوی قصه‌ها، خواهر بزرگتر یا همان گودون است. روایت‌گری آمیخته با طنز گودون به عنوان یک کودک می‌تواند به همذات‌پنداری کودکان کمک کند و برای بزرگسالان الهام‌بخش باشد. داستان این کتاب ماجرای دختری به نام گودون است که می‌خواهد برای اولین بار به همراه برادر کوچکش به مسافرت برود. حضور برادر کوچولو در این سفر سختی‌ها و شیرینی‌هایی دارد که گودون راوی آن‌هاست. تمام کتاب‌ها با معرفی گودون از خودش شروع می‌شود. در هر معرفی گودون توصیفی از خود، علایق و خانواده‌اش می‌دهد. تصاویر کتاب زیبا و ساده هستند اما توصیفات گودون از همان تصاویر، مفصل و با توجه به جزئیات است. به‌عنوان نمونه درجایی از داستان که پدر با جادادن وسایل زیاد گاستون در صندوق‌عقب مشکل دارد گودون تک‌تک این وسایل را نام می‌برد و نحوه‌ی چندباره چیده شدن آن‌ها را توصیف می‌کند. فضای کلی ارتباط گودون و برادر کوچک‌ترش، همراه با مهرورزی و البته تنش‌های معمول میان خواهر و برادرها است. گودون کاملاً خودانگیخته گاستون را سرگرم می‌کند و وقتی ظرف غذای گاستون زیر وسایل گیرکرده است از غذای خودش به برادر کوچولو می‌دهد.

  چکیده داستان

  داستان این کتاب ماجرای دختری به نام گودون است که قرار است اولین بار به همراه برادر کوچکش، گاستون، به مسافرت برود. جادادن وسایل زیادی که مادر برای گاستون برداشته است زحمت زیادی برای پدر درست می‌کند و حتی جای نشستن را هم می‌گیرد. از طرفی راه افتادن را با تأخیر مواجه می‌کند و آن‌ها توی مسیر با یک راه‌بندان حسابی مواجه می‌شوند. درحالی‌که همه از ترافیک کلافه هستند برادر کوچولو هم کم‌کم بی‌قرار می‌شود و سروصدای زیادی راه می‌اندازد. پدر ماشین را نگه می‌دارد تا به گاستون غذا بدهند. اما متوجه می‌شود ساک غذای گاستون زیر بقیه‌ی وسایل قرارگرفته و درآوردن آن زحمت زیادی دارد. گودون پیش‌قدم می‌شود و از غذای خودش به گاستون می‌دهد که کمک بزرگی است. او در فرصتی که مادر گاستون را می‌خواباند با پدر بازی می‌کند و خوش می‌گذراند. وقتی‌که آن‌ها سوار ماشین می‌شوند تا به راه خود ادامه دهند راه‌بندان هم دیگر تمام‌شده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب همانند دیگر جلدهای این مجموعه با تصاویری کارتونی، شاد و پرجنب و جوش مواجه هستیم که هم گام با داستان پیش می‌روند و بدون کم‌وکاست و یا خلاقیت مضاعف و ویژه‌ای، توصیفات داستان را عیناً به تصویر می‌کشند. در برخی فریم‌ها، در تصویر با موقعیتی روبه‌رو می‌شویم که به شکلی خلاقانه تکمیل‌کننده‌ی متن است و اطلاعاتی فراتر از متن را به مخاطب منتقل می‌کند. سبک و اجرای تصاویر شیرین و دوست‌داشتنی است و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. خطوط سریع و نرم و همین‌طور رنگ‌های شاد و متنوع، تصاویر را جذاب کرده‌اند.
  به جزییات فضاهای گوناگون اعم از فضاهای داخلی خانه و ماشین و همین‌طور جاده و طبیعت توجه شده است. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و تا حدودی کلیشه‌ای‌اند ولی درعین‌حال برای مخاطب خردسال واقعی و باورپذیرند. حرکت و کنش‌های عاطفی نیز در بدن و چهره‌ی شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی کتاب(دختر کوچولو) به‌خوبی دیده می‌شود.
  کنتراست تصاویر به دلیل چاپ نامطلوب کتاب پایین است و به دلیل کم‌مایه بودن تصاویر به لحاظ رنگی از جذابیتشان کاسته شده است. چیدمان متن، صفحه‌آرایی و گرافیک کتاب ساده است و طراحی ویژه‌ای ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – فکر می‌کنید وقتی بابا گودون را که از دست گاستون کتک خورده بود دعوا کرد، گودون چه حالی داشت؟
  – به نظر شما چه راه‌هایی برای سرگرم‌کردن بچه‌های کوچک‌تر در راه‌بندان‌ها وجود دارد؟
  – شما هم دوست دارید توی نمایش ایفای نقش کنید؟ دوست دارید چه نقشی داشته باشید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فانی جولی
  ناشر بافرزندان
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم نسرین گلدار
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر رز کپدویلا
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم