روزی که لاک‌پشت پنگوئن شد

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

علاقمند شدن لاک‌پشت کوچولو به پنگوئن‌ها بعد از خواندن کتاب و بازی او و دوستانش در نقش پنگوئن

  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لاک‌پشت کوچولو و دوستانش مانند اغلب کودکان، خیال‌پر‌دازی می‌کنند و خودشان را به‌جای شخصیت‌ها یا حیوانات مورد علاقه‌شان تصور کرده و حرکات و ظاهر آن‌ها را تقلید می‌کنند. این‌ها همه در قالب بازی در خانه و مدرسه اتفاق می‌افتد و لاک‌پشت کوچولو و بچه‌ها در بازی‌هایشان از حمایت و همراهی والدین و معلم مدرسه برخوردارند. آن‌ها از طریق تخیل و بازی به کشف و شناخت می‌رسند.
  لاک‌پشت کوچولو یادگرفتن و جستجوی اطلاعات جدید را دوست دارد. او بعد از شنیدن قصه‌ی پنگوئن‌ها به شکلی خلاقانه، با وسایلی ساده، ظاهری شبیه به آن‌ها برای خودش درست می‌کند و رفتارشان را تقلید می‌کند. ارتباط موثری میان والدین و معلم با بچه‌ها وجود دارد. رفتار پدر و مادر لاک‌پشت کوچولو با او حمایتگرانه‌ و صمیمانه‌ است و به نظر می‌رسد پدر هرشب برای او کتاب می‌خواند. خانم معلم هم در مدرسه بچه‌ها را در این بازی جدید همراهی کرده و با نشان دادن انعطاف، از یادگیری بچه‌ها در قالب بازی‌های خلاقانه استقبال می‌کند.‌
  مخاطب کودک در خلال داستان اطلاعاتی از شیوه‌ی زندگی، رفتار و حرکات پنگوئن‌ها به‌دست می‌آورد. این داستان همچنین والدین و مربیان را با روش‌های مختلف یادگیری و امکان آموزش در قالب بازی‌های خلاقانه و تخیلی آشنا می‌کند. انعطاف‌پذیری و استفاده از فرصت‌هایی که خود کودکان، برای یادگیری در اختیار بزرگ‌ترها قرار می‌دهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی لاک‌پشت کوچکی‌ است که بعد از این‌که پدرش کتابی درباره‌ی پنگوئن‌ها می‌خواند، به آن‌ها علاقمند شده و با ظاهر و رفتاری شبیه به پنگوئن‌ها به مدرسه می‌رود. آن روز در مدرسه، با همراهی بچه‌ها و خانم معلم، یک روز پنگوئنی فوق‌العاده می‌شود. کتاب سرشار از لطافت، سادگی و خلاقیت در دنیای کودکان است. خلاقیتی که می‌تواند زمینه‌ی بازی، لذت و در عین‌حال آموزش کودکان باشد. لاک‌پشت کوچولو و دوستانش به دانستن و کسب اطلاعات جدید علاقمندند و با خلاقیت خود را شبیه به پنگوئن کرده و حرکات آن‌ را تقلید می‌کنند. در این بازی و یادگیری فعال، از حمایت والدین و خانم معلم هم برخوردارند. خانم معلم از موقعیت و فرصت جدید استقبال کرده و بچه‌ها را همراهی می‌کند. خیال‌پردازی‌های لاک‌پشت کوچولو بعد از یک روز پنگوئنی با شنیدن قصه‌ای جدید از یک میمون، ادامه پیدا می‌کند.

  چکیده داستان

  بابا برای لاک‌پشت کوچولو، کتابی درباره‌ی پنگوئن‌ها می‌خواند. لاک‌پشت کوچولو همه‌ی شب خواب می‌بیند که پنگوئن شده و صبح با کتابش، لباس پدربزرگ و دمپایی‌های قرمز درحالی‌که ادای پنگوئن‌ها را درمی‌آورد، به مدرسه می‌رود. در مدرسه با خواندن کتاب توسط خانم معلم، همه‌ی بچه‌ها به پنگوئن‌ها علاقمند می‌شوند و در بازی‌ از آن‌ها تقلید می‌کنند و یک روز پنگوئنی می‌سازند. شب بعد پدر کتاب دیگری در مورد یک میمون کوچولو می‌خواند و این بار لاک‌پشت کوچولو تا صبح خواب می‌بیند یک میمون است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شما چه حیوانی را دوست دارید؟
  – می‌توانید حرکات حیوان مورد علاقه‌تان را تقلید کنید؟
  – فکر می‌کنید بتوانید در مهدکودک یا مدرسه با دوستانتان یک روز پنگوئنی داشته باشید؟

  مشخصات کتاب

  نوع جلد سخت