روزی که مولی پرواز کرد!

(Molly who flew away)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای موشی به نام مولی و خرید بادکنک برای دوستانش، بلند شدن از زمین توسط بادکنک‌ها و رفتن به آسمان، ترس مولی و کمک دوستان برای پایین آوردن او؛ همراه با اهمیت دوستی

سال: 2009
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان درباره‌ی دوستی و سخاوت است. مولی از تمام دوستان خود کوچک‌تر است؛ بااین‌حال موردتوجه و حمایت آنان قرار می‌گیرد و در همراهی با هریک از آن‌ها به‌نوعی لذت می‌برد. دوستان مولی مسافت زیادی را دنبال مولی می‌دوند و با همکاری و مشارکت یکدیگر مولی را نجات می‌دهند. مادر در داستان حضور ندارد، اما پولی به مولی داده است و مولی فرصت انتخاب دارد تا پول را هر طور که بخواهد خرج کند.
  مولی شخصیت اصلی این داستان است و ویژگی‌های مثبت زیادی دارد. او در همراهی با هریک از دوستان خود به شکلی متفاوت لذت می‌برد، این ویژگی مولی به شکل ضمنی به شناخت مولی از ویژگی‌های فردی خود و دوستانش اشاره می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال مولی با خرگوشی می‌خندد، با هاپو شجاع می‌شود و با غازی ماجراجویی می‌کند. مولی برای خرج کردن پول خود نسبت به چیزهای مختلفی که در شهربازی می‌بیند، امکان انتخاب دارد و هرکدام را با توجه به نیازها و علایق خودش بررسی می‌کند؛ تا اینکه بادکنک‌فروش را می‌بیند و تصمیم سخاوتمندانه‌ای می‌گیرد. مولی با سخاوت، پولش را صرف خرید هدیه برای دوستانش می‌کند و با دقت و توجه به روحیات و علایق آن‌ها رنگ بادکنک‌ها را انتخاب می‌کند و آخر از همه یک بادکنک هم برای خودش می‌خرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی یک موش به نام مولی است که با دوستانش به شهربازی می‌رود و در همراهی با هریک از آن‌ها به‌ شکلی لذت می‌برد. مولی تصمیم می‌گیرد برای خوشحال کردن دوستانش بادکنک بخرد، اما وقتی آخرین بادکنک را در دست می‌گیرد ناگهان از زمین بلند می‌شود و به آسمان می‌رود. دوستان مولی با همکاری یکدیگر مولی را که خیلی هم ترسیده است، پایین می‌آورند. داستان درباره‌ی دوستی و سخاوت است. مولی سخاوتمندانه و با توجه به علایق دوستانش برای آن‌ها هدیه می‌خرد و وقتی هم به دردسر می‌افتد همان دوستان با همکاری یکدیگر مولی را نجات می‌دهند.
  کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب علاقه به تعامل با افراد مختلف دارند و مایل‌اند دیگران آن‌ها را دوست بدارند. ماجرای مولی و دوستانش برای کودکان می‌تواند آشنا و معنادار باشد.

  چکیده داستان

  مولی همراه با دوستانش در شهربازی خیلی خوش می‌گذراند. با خرگوشی به اتاق خنده می‌روند، با هاپو سوار چرخ‌وفلک‌های خیلی بزرگ می‌شوند، با قورقوری اسب‌سواری می‌کنند و با پیگی نمایش عروسکی می‌بینند. مامان مولی به او مقداری پول داده است تا هرچه دوست دارد برای خودش بخرد. مولی تصمیم می‌گیرد برای خودش و دوستانش بادکنک بخرد. آخرین بادکنک را که از دست آقای بادکنک فروش می‌گیرد، ناگهان پاهای مولی از زمین کنده می‌شود و بادکنک‌ها او را به آسمان می‌برند. مولی می‌ترسد و کمک می‌خواهد. دوستان مولی دنبال او می‌دوند، از تپه بالا می‌روند و درست وقتی مولی دارد دور می‌شود او را می‌گیرند. مولی بادکنک‌هایی را که برای دوستانش خریده است به آن‌ها می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  «روزی که مولی پرواز کرد» را تصاویری بسیار جذاب و دوست‌داشتنی با طراحی‌ها خوب و رنگ‌پردازی‌هایی درخشان همراهی می‌کنند. تکنیک اجرای تصویرها زیبا و هنرمندانه بوده و انتخاب مناسبی برای متن است. شخصیت‌پردازی‌ها شیرین و دل‌نشین هستند و نمایش کنش‌های انسانی برای شخصیت‌های حیوانیِ داستان، آن‌ها را برای کودک، جذاب و باورپذیر کرده‌است و حس همذات‌پنداری را در وی برمی‌انگیزد. شخصیت‌های به تصویر درآمده کنش‌ها و احساسات موجود در متن را به‌خوبی به نمایش گذارده‌اند. پرتعداد بودن تصاویر بر جذابیت اثر افزوده‌است. فضاسازی‌ها سرشار از جزئیات بوده و در راستای متن، پویا و پرتحرکت هستند و معرفی خوبی از مکان‌هایی که متن به آن‌ها اشاره‌کرده است، دارند. گرافیک کتاب و محل قرارگیری متن در صفحه، تنوع در زاویه‌دیدها و نماها و کیفیت بالای چاپ، از دیگر نقاط مثبت تصاویر کتاب است. جنس کاغذ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  مولی با توجه به ویژگی‌های متفاوت دوستانش، با هریک به شکل متفاوتی از شهربازی لذت می‌برد. می‌توانید این تفاوت‌ها را نام ببرید؟
  شما با هریک از دوستان خود چه‌ کارهای متفاوتی تجربه می‌کنید؟
  اگر شما جای مولی بودید با پولی که داشتید چه‌کار می‌کردید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده والری گورباچف
  ناشر نشر چشمه
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم شیوا حریری
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر والری گورباچف
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم