روز تولد خرس

(A Birthday for bear)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تجربه‌ی تنهایی خرس که از روز تولد خوشش نمی‌آید و تلاش‌های موش برای تبرک گفتن روز تولد به خرس و اهمیت دوستی و همدلی.

سال: 2009
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس تنهایی و مورد توجه نبودن از موارد جهان کودکی هستند. کودک در این داستان با خرس همراه می‌شود که دوست دارد در فضای امنی که می‌تواند خانه یا اتاق باشد بماند. حضور موش در ابتدای داستان او را ناراحت و عصبانی می‌کند چراکه ترجیح می‌دهد به تنهایی خود ادامه دهد. اما پختن کیک شکلاتی مورد علاقه‌اش و خرید کادویی که برای او هیجان‌انگیز است، به او حس دوست داشته شدن را می‌دهد. کودک نیز همراه با خرس، مورد توجه بودن و حس پیروزی را تجربه می‌کند.
  تلاش موش برای بودن با دوستش خرس در روز تولد او، نمونه‌‌ی موفقی از روابط بین فردی و احساس همدلی است. بین ورود به دنیای خرس با احساس همدلی کردن و علاقه به حضور در روز تولد او مرز باریکی وجود دارد که داستان سعی دارد با روایتی که گاه طنزآمیز است آن را به کودک نشان دهد. موش با روش‌های خلاقانه‌ای سعی می‌کند وارد خانه‌ی خرس شود. اما خرس علاقه‌ای به تولد و حضور دوست‌اش ندارد.در نهایت موش با علاقه‌ای که به دوست خود دارد و هچنین با شناخت مرزهای او موفق می‌شود حس دوست داشتن را به او انتقال دهد. روابط بین فردی و همدلی کردن از جمله مهارت‌های زندگی داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرسی است که به روز تولد علاقه‌ای ندارد و از کیک، کادو و هر چیزی که مربوط به تولد باشد هم خوشش نمی‌آید و در عوض ترجیح می‌دهد تمام روز، در حالی‌که تنهاست، خانه‌اش را تمیز کند، اما موشی، دوست او، با روش‌هایی خلاقانه به خانه‌ی خرس می‌رود تا روز تولد را با او سپری کند. خرس هر بار موش را از خانه‌اش بیرون می‌اندازد تا اینکه در نهایت موش پیروز می‌شود. داستان درباره‌ی اهمیت دوستی و برقراری روابط موثر با دیگران و بر پایه‌ی همدلی است. در این داستان خرس که تنهایی را انتخاب کرده و با تمیز کردن خانه احساس امنیت می‌کند، با تلاش‌های موش، لذت دوست داشته شدن و حضور دوستش در روز تولد را تجربه می‌کند. تلاش موش برای همدلی با خرس و حضور در روز تولدش برای کودک نویدبخش است. داستان برای کودکی که به تازگی از فضای امن خانه خارج شده و حس استقلال و حضور در جمعی جدید را تجربه کرده، ممکن است فضایی آشنا و معنادار باشد. موش تلاش می‌کند تا خرس در روز تولدش تنها نباشد و با درست کردن کیک و بردن هدیه‌ای که همیشه آرزو داشته، او را با تجربه‌ی لذت بردن از احساس همدلی آشنا می‌کند. تجربه‌ی پیروزی موش و خرس در انتهای داستان و تجربه‌ی شادی و همدلی، کودک را به حضور در دنیای جدید، دلخوش می‌کند. مطالعه‌ی داستان برای کودکان بالای 5 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  خرس از روز تولد و هر چیزی که مربوط به آن باشد؛ خوشش نمی‌آید. او دوست دارد روز تولدش را به تنهایی
  و در خانه‌‌اش بگذراند، اما موشی، دوست خرس، با روش‌های مختلف نزد خرسی می‌رود تا نگذارد او روز تولدش را تنهایی سپری کند. در نهایت هم خرس را با لذت کیک تولد و بودن با دوستان آشنا می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن زیبا و لطیف کتاب را تصاویری با رنگ‌های شاد، جزئیات فراوان و پرتحرک همراهی می‌کنند. تصاویر در روایت متن، پا را فراتر گذاشته و طنز خوش‌آیندی را به آن می‌افزایند. قدرت روایتگری تصاویر بالاست و مخاطب گروه سنی «الف» با دنبال کردن تصویرها می‌تواند داستان را دریافته و از آن لذت ببرد.
  شخصیت‌پردازی‌ها جذاب و دل‌نشین هستند و کنش‌های متن را به زیبایی به نمایش می‌گذارند. طراحی‌ها بدون اشکال هستند و تکنیک اجرای آن‌ها زیبا و هنرمندانه است؛ مجموعه‌ی موارد فوق بر جذابیت اثر افزوده است. کیفیت رنگ‌ها در مراحل چاپ کتاب، پایین آمده‌ است و موجب شده کنتراست تصاویر پایین‌تر از حد استاندارد باشد و در برخی موارد نزدیک بودن رنگ‌های شخصیت‌های اصلی به رنگ زمینه، خوانش تصویری را کمی مشکل می‌کند. فضاسازی تصاویر خوب است و تصویرها معرفی درستی از فضاها و مکان‌هایی که داستان در آن‌ها اتفاق می‌افتد، ارائه کرده‌اند. متن کتاب در اندازه‌ی بسیار درشت، تقریباً تمام فضاهای منفی صفحه‌ها را اشغال کرده و فضایی جهت تنفس و گردش چشم باقی نگذارده‌ است. جنس کاغذ خوب است، اما کیفیت چاپ تصاویر و صحافی کتاب کمی ضعیف است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – فکر می‌کنید چرا خرس در روز تولدش تمیز کردن و برق انداختن خانه را به بودن با موشی ترجیح می‌داد؟
  – شما دوست دارید روز تولدتان را با چه کسانی سپری کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده بانی بکر
  ناشر انتشارات آفرینگان
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم محبوبه نجف خانی
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر کدی مک‌دونالد دنتون
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم