زبان حیوانات را می‌فهمد (۳)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

آشنایی با یکی از صفات خداوند در زمینه‌ی درک موجودات زنده

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: حدیثه قربان

زبان حیوانات را می‌فهمد (۳)

7+

آشنایی با یکی از صفات خداوند در زمینه‌ی درک موجودات زنده

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: حدیثه قربان

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودک درباره‌ی صداهایی که حیوانات از خود در می‌آورند کنجکاو است. او از قدرت تخیلی خود استفاده می‌کند تا حدس بزند که حیوانات با صداهایی که از خود درمی‌آورند می‌خواهند به یکدیگر چه بگویند. کنجکاوی، شگفتی، تخیل عناصر جهان کودکی این کتاب است.
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله خداشناسی می‌پردازد. با پنج مثال ناتوانی انسان از فهم زبان موجودات زنده بیان می‌شود و در انتها آگاهی به زبان و راز دل موجودات زنده به عنوان یکی از صفات خداوند بیان می‌شود.
الگوی شخصیتی
در این کتاب کودک یا نوجوانی وجود ندارد بلکه شخصیت‌های این کتاب حیواناتی‌اند که هر کدام مشغول کار خودشان‌اند. گنجشک‌های آواز‌خوان از زهرا خانم بابت خرده‌نان‌هایی که برایشان ریخته تشکر می‌کنند. مورچه‌ها تلاش می‌کنند تا با مشارکت هم از باغچه آذوقه جمع کنند. خانم گربه در حال مراقبت از بچه‌گربه‌ها است و ماهی‌ها هم در حال بازی کردن در آب‌اند. در انتهای کتاب به قدرت خداوند اشاره می‌شود. خدا در این کتاب شخصیتی اسطوره‎ای دارد و زبان تمام حیوانات را می‌داند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «زبان حیوانات را می‌فهمد» جلد سوم از مجموعه کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این داستان درباره‌ی کودکی است که آرزو می‌کرد ای‌کاش زبان حیوانات را بلد بود. در این کتاب پنج موقعیت که کودک تصور می‌کند حیوانات در آن در حال حرف زدن با یکدیگرند روایت شده است. کودک برای هر کدام از این موقعیت‌ها خیال‌پردازی می‌کند و مکالمه بین حیوانات را حدس می‌زند. درون‌مایه این کتاب آشنایی با صفات خداوند است. کتاب حاوی پرسش های جالبی است و می‌تواند زمینه‌ی گفتگوی میان کودک و خانواده باشد. در این پرسش‌ها فضای خیال‌پردازی برای کودک باز است و او می‌توانند مانند کودک داستان هر فکری که درباره‌ی مکالمه پرندگان، ماهی‌ها، گربه‎ها و . . . دارد را بیان کند. به نظر می‌رسد نویسنده دو پرسش آخر را با این هدف طراحی کرده است که به کودک یادآوری کند آن موجودیتی که از همه چی آگاه است خداوند است. پیشنهاد می‌شود کودک را در خیال پردازی‌هایش آزاد بگذاریم و به او پاسخ‌های سرراست و یک‌کلمه‌ای ندهیم. وقتی داستان‌ و گفتگوهای پیرامون آن بسیار سرراست و کلیشه‌ای می‌شود و از پیچیدگی‌های آن کاسته می‌شود امکان دارد کودک به داستان گوش کند و شاید هم چیزی دستگیرش شود، اما معنایی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برایش وجود ندارد. پرداختن به لایه‌های بیرونی احکام و اصول دین به جای محتوای آن‎ها، استفاده از توجیه به جای ارائه دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. این کتاب برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است که برای این دوره مناسب به نظر می‌رسد. کودکانی که توانایی خواندن متن را دارند می‌توانند این کتاب را به تنهایی بخوانند، اما پیشنهاد می‌شود هنگام خواندن کتاب خانواده‌ها کودکان را همراهی کنند.

چکیده داستان

در این کتاب پنج موقعیت که در هر کدام از آنها پرنده‌های آوازخوان، گنجشک‌ها، مورچه‌ها، بچه گربه‌ها و ماهی‌ها با یکدیگر حرف می‌زنند روایت شده است. کودک دلش می‌خواهد بفهمد که این حیوانات به یکدیگر چه می‌گویند ولی او که زبان حیوانات را بلد نیست. در انتهای داستان کودک خداوند را خطاب قرار می‌دهد و به او می‌گوید «تو زبان تمام حیوانات را می‌دانی».

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب فضای شاد و دلپذیری را در اثر خلق کرده‌اند. ارتباط متن و تصویر در طول داستان برقرار است. تصاویر به‌نمایش کلی از داستان می‌پردازند و چیزی به آن نمی‌افزایند. طراحی شخصیت‌ها دوست‌داشتنی است و کنش‌ها گویا ترسیم شده‌اند. فضاسازی‌ها در ارتباط با متن هستند. ترکیب‌بندی‌ها ساده و منسجم بوده و تکنیک از اجرای مناسبی بهره می‌برد. رنگ‌ها شاد و متنوع‌اند. کیفیت صفحه‌آرایی و چیدمان متن در صفحه‌ها مناسب است. نوع فونت و اندازه آن‌ها نیز مناسب کودکان است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط دورِ شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن کتاب نکرده‌اند. قطع کتاب برای مخاطب کودک مناسب است و کیفیت چاپ و صحافی آن نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- در انتهای کتاب شش پرسش مطرح شده که پیشنهاد می‌شود درباره چهار پرسش نخست با کودک گفتگو کنید. - به نظر شما آیا گیاهان و درخت‌ها هم با هم گفتگو می‌کنند؟ به نظر شما درباره‌ی چه چیزهایی با هم حرف می‌زنند؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر حدیثه قربان
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم