زندانی‌های معبد خورشید (۱۴)

(Prisoners if the sun )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

12+

سفر تن‌تن به پرو برای نجات پرفسور کلکولس، ماجراجویی و کمک به دیگران

نویسنده: هرژه تصویرگر: هرژه

زندانی‌های معبد خورشید (۱۴)

(Prisoners if the sun )
12+

سفر تن‌تن به پرو برای نجات پرفسور کلکولس، ماجراجویی و کمک به دیگران

نویسنده: هرژه

تصویرگر: هرژه

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت‌های اصلی این داستان بزرگ‌سال‌اند. فضای داستان، تخیل به‌کاررفته در آن، طنز و رفع شدن خطرات و در عین عجیب‌وغریب بودن اتفاقات، سادگی از بین رفتن خطرات این داستان را برای گروه سنی پیشنهادی مناسب کرده است. ماجراجویی، استقلال‌طلبی، حل معما، سفر و گشت و گذار‌های هیجان‌انگیز از عناصر جهان نوجوانی داستان است
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
درجایی از این داستان تن‌تن وقتی می‌بیند که دو نفر پسربچه‌ای را در خیابان اذیت می‌کنند، به کمک پسربچه می‌رود و او را نجات می‌دهد، رفتار تن‌تن نشان‌دهنده‌ی توجه به دیگران و کمک کردن به دیگران است که می‌تواند در این داستان موردتوجه قرار بگیرد. همچنین موضوع اصلی این داستان که نجات جان انسانی است، خود موضوع قابل‌توجهی است. تن‌تن و کاپیتان هادوک در این داستان برای نجات دوستشان خطرات زیادی را پشت سر می‌گذارند و ناامید نیز نمی‌شوند.همچنین در این داستان تن‌تن به شکلی هوشمندانه حل مسئله می‌کند و خود و کاپیتان هادوک و همچنین پرفسور را از مرگ نجات می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
در این داستان کاپیتان هادوک شخصیتی عصبی دارد و به‌راحتی عصبانی می‌شود و از الفاظی نسبتاً توهین‌آمیز استفاده می‌کند که برخی از این عبارات در ترجمه وارد متن شده‌اند و در متن اصلی وجود ندارند.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد‌ ۱۴ مجموعه‌ی «ماجراهای تن‌تن خبرنگار جوان» است. داستان درباره‌ی سفری است که تن‌تن و برفی و کاپیتان هادوک به پرو می‌کنند تا پرفسور کلکولس را از دست سرخ‌پوستانی که گرفتارشان شده‌ است، نجات دهند. این داستان دنباله‌ی داستان جلد قبل به نام هفت گوی بلورین است و برای فهمیدن داستان بهتر است اول جلد ۱۳ این مجموعه خوانده شود. این سفر پرماجرا خطراتی به دنبال دارد که درنهایت به‌خوبی پایان می‌یابد و پرفسور کلکولس پیدا می‌شود. این داستان می‌تواند توجه خوانندگانش را به موضوعاتی همچون دوستی با حیوانات اهلی، کمک به دیگران، درک موقعیت دیگران، رفتار دوستانه داشتن، خصومت نورزیدن جلب کند. همچنین می‌تواند بیشتر جنبه‌ی سرگرمی داشته و در خواننده هیجان ایجاد کند. نویسنده‌ی این داستان در موقعیتی واقعی مثل کشور پرو و نام بردن از سرخپوستان آن منطقه به نام اینکا، داستانی تخیلی را نوشته است. شجاعت، هوش، دقت نظر و سرعت عمل تن‌تن در این داستان قابل‌توجه است. همچنین تن‌تن در این داستان اتفاقات و مسائل پیش‌آمده را چنان دقیق کنار هم می‌گذارد و نتیجه‌گیری می‌کند و مثل یک کارگاه عمل می‌کند. این کتاب به شکل کمیک استریپ طراحی ‌شده است و روایت داستان، بالون‌های دیالوگ‌ها به همراهی روایت و کنش‌های منعکس شده در تصاویر قابل‌درک می‌شود. تن‌تن همراه با برفی سگ باوفایش، وارد ماجراهایی می‌شوند و از خود رفتارهای شجاعانه نشان می‌دهند. این داستان می‌تواند از جنبه‌ی سرگرم‌کنندگی و ماجراجویی و برانگیختن کنجکاوی قابل‌توجه باشد. نوجوانان گروه سنی پیشنهادی با خواندن این داستان وارد فضایی خنده‌آور و پرماجرا می‌شوند که مخاطب را تا آخر ماجرا همراهی می‌کند. بسیاری از کودکان از داستان‌های معمایی و کارآگاهی لذت می‌برند و هیجان و جستجوگری در این داستان می‌تواند برایشان جذاب باشد. شخصیت کاپیتان هادوک تند و عصبی است و به دیگران به‌راحتی توهین می‌کند؛ البته کاپیتان نهایتاً فردی کمک‌رسان و همراه است. مجموعه‌ی تن‌تن حاوی محتوای استعماری (ادبیات دوران استعمار) است که برای زمانه‌ی هرژه عادی به نظر می‌رسید و در حال حاضر مورد نقد قرار می‌گیرد؛ پسرک بلژیکی سفیدپوست به کشورهای مختلف توسعه‌نیافته سفر می‌کند و مسائل مردم این کشورها را که خودشان از حلش عاجزند حل می‌کند. در این جلد اینکاها افرادی عقب‌افتاده و وحشی متصور شده‌اند و این شیوه‌ی نمایش تحقیرآمیز است. لازم به ذکر است که در زمان اوج تمدن اینکا پیشرفت و شکل تمدن آنها در نوع خود کم‌نظیر بوده است.

چکیده داستان

این داستان دنباله‌ی جلد ۱۳ این مجموعه به نام هفت گوی بلورین است. تن‌تن و برفی سگ باوفایش همراه با کاپیتان هادوک برای نجات جان پرفسور کلکولس راهی کشور پرو می‌شوند. پرفسور کلکولس به دست سرخ‌پوستان پرو دستگیرشده است، چون سرخ‌پوستان معتقدند که کلکولس به مقدساتشان توهین کرده است. تن‌تن و هادوک ماجراهای خطرناک و زیادی از سر می‌گذرانند و درنهایت به کمک پسربچه‌ای سرخپوست خودشان را خودشان را به معبد خورشید می‌رسانند و توسط سرخپوستان معبد دستگیر می‌شوند. پرفسور کلکولس نیز در همین معبد گرفتار است و قرار است کشته شود. اینکای بزرگ دستور می‌دهد که تن‌تن و کاپیتان هادوک نیز در آتش بسوزند، اما به آن‌ها می‌گوید ساعت و روز مرگ خود را خودتان می‌توانید تعیین کنید. و تن‌تن با استفاده از تکه روزنامه‌ای که اتفاقی با آن برخورد می‌کند، ساعتی را تعیین می‌کند که باعث می‌شود همگی نجات پیدا کنند.

کیفیت تصویر

ماجراهای تن‌تن ازجمله مجموعه کتاب‌های بسیار مشهور، محبوب و پرفروش در طول تاریخ ادبیات جهان است که به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است. نوشتن و تصویرسازی این داستان‌ها از حدود صدسال پیش توسط فردی بانام مستعار هرژه و از همان ابتدا در قالب کمیک‌استریپ (داستان مصور) و به شکل سیاه‌وسفید آغاز شد. اما بعدها تصاویر توسط خود او و همکارانش رنگ‌گذاری شد و با اصلاحاتی مجدداً به چاپ رسید. در شیوه‌ی کمیک‌استریپ تصاویر به‌صورت متوالی و دنباله‌دار و در کادرهایی با اندازه‌های متنوع در کنار هم قرارگرفته و داستان را روایت می‌کنند. متن داستان نیز غالبا به شکل گفتگوها و یا توضیحاتی کوتاه در داخل تصاویر گنجانده می‌شود. تصاویر در ماجراهای تن‌تن مانند دیگر آثار کمیک استریپ نقش اصلی را در روایت و انتقال مفهوم داستان بر‌عهده‌دارند. در این مجموعه تصویرگر بامهارت زیاد تصاویر را به شکل گویا، پرتحرک و پرقدرت اجرا کرده است. متن طنز کتاب را تصاویری هماهنگ بااین‌حال و هوا همراهی می‌کنند. تصاویر با خطوط کناره‌ی واضح و تیره و رنگ‌های غالبا تخت و کنتراست مناسب اجراشده‌اند. داستان‌ها غالبا ماجراجویانه و سرشار از اتفاقات گوناگون و هیجان‌انگیز هستند و حرکت و کنش در شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی (تن‌تن) جذاب و باورپذیر و در حالت‌های گوناگون طراحی‌شده‌اند. به جزییات فضاها و اتفاقات توجه خاصی شده و در مرحله‌ی رنگ‌گذاری نیز رنگ‌های متنوع و جذابی انتخاب‌شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه با جلدسخت و کیفیت نسبتاً مطلوبی چاپ‌شده‌اند اما طراحی جلد و گرافیک مناسب و جذابی ندارند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- اگر دوستتان گرفتار موقعیتی ناخوش‌آیند باشد، فکر می‌کنید می‌توانید به او کمک کنید؟ - آیا شما تا به‌حال معمایی را کشف کرده‌اید؟ کارآگاه شدن چه سختی‌هایی دارد؟ - درباره‌ی تمدن اعجاب انگیز اینکا چه می‌دانید؟

مشخصات کتاب
نویسنده هرژه
ناشر رایحه‌ی اندیشه
تعداد صفحات 64
نام مترجم گروه نشر رایحه اندیشه
سال انتشار 1948
سال انتشار در ایران 1381
تصویرگر هرژه
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد سخت