زیر نور ماه

(In the Light of the Moon and Other Bedtime Stories)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

روایت دو داستان، یکی درباره‌ی رفتن موش‌ها به خانه در تاریکی و دیگری درباره‌ی بخشش و محبت دو برادر نسبت به یکدیگر

سال: 2001
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه موش‌ها مورد حمایت پدربزرگ هستند. در طول روز حسابی بازی و جست و خیز کرده‌اند و روز بسیار خوبی داشته‌اند. کنجکاوند و بازیگوشی می‌کنند. بخشندگی در داستان دوم، در دنیای کودکان امری معنادار است.
  پدر بزرگ گرم و حمایت‌گر است و از نوه‌هایش مراقبت می‌کند. بچه موش‌ها کنجکاوند و می‌خواهند چیزهای جدید ببینند. بچه موش‌ها آنچه را در طول روز آموخته‌اند، در شب با یکدیگر تبادل می‌کنند. دو برادر با یکدیگر همدل و مهربان هستند و به یکدیگر فکر می‌کنند.
  کودکان می‌آموزند که باید به تجربیات کسانی که سن‌شان بالاتر است احترام بگذارند. موش‌‌ها همچنین می‌آموزند که بخشش آن‌ها را خوشحال‌تر می‌کند.
  جغدی در تاریکی به موش‌ها حمله می‌کند تا شکارشان کند، اما موش‌ها فرار می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  دو داستان در کتاب روایت می‌شود: اولی درباره‌ی موش پدربزرگ و نوه‌هایش که می‌خواهند در تاریکی به خانه برگردند، جغدی می‌خواهد به آن‌‌ها حمله کند ولی آن‌ها موفق به فرار می‌شوند، و داستان دوم درباره‌ی دو برادری است که دائما داشتند به یکدیگر یه کیسه غذا می‌بخشیدند همیشه یک کیسه اضافه داشتند. داستان اول مبتنی است بر استفاده از تجربیات دیگران و اعتماد به آن‌ها. یادگیری از طریق تجربه در داستان تکرار می‌شود، موش‌ها شب دور هم جمع می‌شود و تجارب و یادگیری‌هایشان را با هم به اشتراک می‌گذارند. در داستان دوم درونمایه‌ی اصلی، بخشندگی و همدلی است. بخشش از محبت حاصل می‌شود و مایه‌ی خوشحالی است. کودکان رده‌ی سنی مخاطب کتاب در حال گسترش دابره‌ی ارتباط و اعتمادشان را از خانواده به دوستان، معلم و سایر بزرگسالان هستند. این داستان‌ها می‌توانند در رابطه با روابط انسانی برای کودکان آموزنده باشند.

  چکیده داستان

  کتاب حاوی دو داستان است.
  داستان اول راجع به یک موش و نوه‌هایش است که می‌خواهند به خانه بازگردند، اما به تاریکی می‌خورند. پدربزرگ می‌گوید دوست ندارد زیر نور ماه راه برود اما نوه‌ها کنجکاوند که ماه را ببینند. ماه بیرون می‌آید و جغدی برای شکار به آن‌ها حمله‌ور می‌شود. موش‌ها فرار می‌کنند و حالا می‌فهمند چرا پدربزرگ دوست نداشته زیر نور ماه راه برود.
  داستان دوم درباره‌ی فردی است که سه کیسه خوراکی دارد، اما دو کیسه برایش کافیست. کیسه را یواشکی دم خانه‌ی برادرش می‌گذارد اما وقتی باز می‌گردد می‌بیند که کیسه‌ها هنوز سه تا هستند. چندبار قضیه تکرار می‌شود تا اینکه شبی در راه برادرها با کیسه‌های پشت‌شان با یکدیگر برخورد می‌کنند و متوجه می‌شوند که دائما داشته‌اند برای یکدیگر خوراکی می‌برده‌اند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر لطیف و دل‌نشین این کتاب مکمل خوبی برای داستان‌های جذاب و پراحساس «زیر نور ماه» هستند. تصویرها در نمایش اتفاقات داستان موفق ظاهرشده‌اند. قائل شدن کنش‌های انسانی برای شخصیت‌های حیوانی کتاب، حس همذات پنداری را در مخاطب برانگیخته و آن‌ها را باورپذیرتر کرده است. ترکیب‌بندی‌های پویا و پرتحرک، مخاطب را به دنبال کردن و جستجو در تصاویر و داستان، ترغیب و هدایت می‌کنند. طراحی و تکنیک اجرای تصاویر مناسب و قدرتمند است. کیفیت پایین چاپ موجب پایین آمدن کنتراست در تصویرها شده و به فضاسازی اثر لطمه زده است؛ این امر سبب شده تصاویر نتوانند نمایش موفقی از زمانِ اتفاق داستان (شب و روشنایی زیر نور ماه، روشنایی زیر نور شمع) در اختیار مخاطب قرار دهند. اندازه کتاب برای گروه سنی مخاطب مناسب و جنس کاغذها خوب هستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا تا به حال شده به تجربه‌ی کسی بی‌توجهی کنید و در عمل همان را بیاموزید؟
  – چرا بخشندگی مایه‌ی خوشحالی و احساس رضایت است؟
  – گوش دادن به تجربیات دیگران و بخشش، هر دو ناشی از محبتی است که به آن افراد داریم. چطور می‌توانیم محبت خود را به افراد بیشتری نثار کنیم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سام مک براتنی
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم افسانه شعبان نژاد
  سال انتشار ۲۰۰۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۵
  تصویرگر کدی مک دونالد دنتون
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم