سؤال موموکی

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان موش کوری که دوست دارد خدا را ببیند، تلاش برای یافتن حیوانی که خدا را دیده باشد و درنهایت خوشحالی رسیدن به پاسخ

سال: 1397
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این داستان حیوانات مختلف در یک ارتباط صلح‌آمیز و دوستانه، موموکی را در یافتن پاسخ سؤالش همراهی می‌کنند. موموکی در مسیر یافتن پاسخ خود رشد می‌کند، پرسشگری را تجربه می‌کند، وقتی جواب دیگران را می‌شنود نیز ناامید نمی‌شود و ادامه می‌دهد. تفکر انتزاعی در سنین کودکان مخاطب کتاب شکل می‌گیرد و ممکن است در این سنین کودکان سؤال‌هایی در مورد خدا و آفرینش مطرح کنند.
  موموکی سؤالی دارد که برای یافتن پاسخ آن از تمام کسانی که می‌شناسد می‌پرسد. پرسشگری او سایر حیوانات را نیز کنجکاو می‌کند تا به جستجو بپردازند. درنهایت موموکی به شکلی خلاقانه پاسخ‌هایی را که از حیوانات مختلف می‌شنود را تحلیل می‌کند و به پاسخ می‌رسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی موش کوری به نام موموکی است که گمان می‌کند چون چشم‌های ضعیفی دارد خدا را نمی‌بیند. موموکی از تمام حیوانات دشت سؤال می‌پرسد تا کسی را پیدا کند که خدا را دیده باشد. وقتی می‌شنود که هیچ‌کس در دشت خدا را ندیده متوجه می‌شود آفرینش به این شکل است که خدا دیده نشود. داستان درباره‌ی خداشناسی در دنیای کودکان و پرسشگری است. داستان با یک پرسش از جانب موموکی تمام می‌شود. موموکی این بار آرزو می‌کند که ای‌کاش گوش‌های قوی‌تری داشت و می‌توانست صدای خدا را بشنود. موضوع داستان و پرسش‌های موموکی با دغدغه‌های مخاطبین کتاب هم‌خوانی دارد. زیرا تفکر انتزاعی در سنین مخاطب کتاب در حال شکل‌گیری است و به این دلیل ممکن است کودکان در این سنین پرسش‌هایی در مورد خدا و آفرینش مطرح کنند.

  چکیده داستان

  موموکی دوست دارد خدا را ببیند، اما چشم‌هایش ضعیف هستند و به همین دلیل نزد حیوانات دشت می‌رود تا درباره‌ی خدا از آن‌ها سوال کند. موموکی از خرگوش، آفتاب‌پرست، مارمولک، کلاغ، جغد پیر و حتی پرنده‌هایی که تیزترین چشم‌ها را دارند مثل عقاب و شاهین هم سؤال می‌کند و متوجه می‌شود آن‌ها هم خدا را ندیده‌اند. او در نهایت به این نتیجه می‌رسد که خدا طوری حیوانات را آفریده که قادر به دیدن او نباشند، شاید به این دلیل که ببیند آن‌ها چقدر او را دوست دارند و به یادش هستند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب علیرغم رنگ‌آمیزی شاد، ضعف‌های بسیاری در طراحی شخصیت‌ها و کنش‌هایشان دارند به طوری که تشخیص حیوانات و اتفاقات را برای کودکان سخت می‌کنند. از جمله چشم‌ها که بیش‌از اندازه عقب کشیده شده‌اند و یا طراحی ضعیف دست و پای آفتاب‌پرست و شکل کلاغ و … شلوغی و ازدحام در برخی از تصاویر کتاب به دلیل عدم کنترل بافتها و ریز نقش‌ها به زیبایی و تأثیرگذاری تصاویر لطمه زده است. فاصله سطرها نزدیک به هم است و سطوح رنگی زیر نوشته‌ها نه‌ تنها به زیبایی کتاب کمک نکرده بلکه باعث شلوغی تصاویر نیز شده است. تصاویر کتاب علی‌رغم ظاهر جالبشان چندان برای مخاطب مورد نظر مناسب نیستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما چه پرسشی در مورد خدا دارید؟
  اگر شما به‌جای موموکی بودید، پاسخ حیوانات مختلف را چطور تحلیل می‌کردید؟
  شما هم تجربه‌ای شبیه موموکی دارید؟ تجربه‌ای که در آن پاسخ سؤال خود را با پرسش گری و تحلیل به دست آورده باشید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کلر ژوبرت
  ناشر سحر (دفتر نشر فرهنگ اسلامی)
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم سهیلا امامی
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر کلر ژوبرت
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم