ساختن فوق‌العاده است

(The most magnificent thing)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فکر بکر دخترک برای ساخت چیزی فوق العاده‌ترین و تلاش‌های او برای ساختن

سال: 2014
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این داستان اجرای یک ایده از دیدگاه کودک بیان شده است. تجربه‌ی شکست با وجود پشتکار و تلاش بسیار، و به نتیجه نرسیدن با وجود تلاش بسیار، که دخترک را نسبت به کار خود هوشیارتر می‌کند و هم‌چنین تجربه پیروزی و به دست آوردن امید دوباره از جمله مصایق جهان کودکی هستند.
  داستان کلیشه‌ی همیشگی سازنده بودن پسران را رعایت نکرده و کاراکتر داستان دختر کوچکی است که با ابزار آشنایی دارد و می‌تواند وسایل مختلف بسازد. دخترک بارها آزمون و خطا می‌کند تا چیزی که می‌خواهد را بسازد. او چندین بار شکست می‌خورد اما دست از تلاش برنمی‌دارد. الگوی شخصیت تلاش‌گر از دیگر آموزش‌های الگوهای شخصیتی است. کنترل خشم، تصمیم‌گیری و حل مساله، تفکر خلاقانه و نقادانه، و خودآگاهی از جمله مهارت‌های زندگی در این داستان هستند که کودکان با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند.
  آموزش مستقیم درباره مراحل ساخت یه محصول از داشتن ایده، طرح آن، پرداخت آن، تهیه وسایل مورد نیاز تا اجرا به کودکان آموزش داده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دخترکی است که به ساختن علاقه‌ی بسیاری دارد و روزی فکری برای یک اختراع به ذهنش می‌رسد. دخترک تصمیم می‌گیرد با کمک بهترین دوستش گربه، فوق العاده‌ترین چیز را بسازد. موضوع داستان درباره‌ی داشتن پشتکار و خلاقیت برای خلق کردن است. بسیاری از کودکان با مراحل ساخت و عملی کردن یک ایده آشنایی ندارند. داستان به آن‌ها می‌گوید که تنها داشتن یک ایده برای ساختن یک چیز نو کافی نیست. کشیدن طرح اولیه و پرداخت ایده، از مراحل اولیه کار است. بعد از آن تهیه موادی که لازم است و پس از آن ساختن و ساختن و ناامید نشدن. دخترک بارها چیزهای مختلفی می‌سازد. تمام چیزهایی که ساخته و تجربیاتی که به دست آورده او را به ساخت ایده‌اش نزدیک‌تر می‌کند و با دیدن آن‌ها یاد می‌گیرد اشتباهاتش را درست کند و در نهایت با تلاش بسیار موفق می‌شود ایده‌اش را عملی کند. او شخصیتی نابغه یا عجیب و غریب نیست، بلکه یک دختر معمولی است که علاقه به ساختن دارد و با پشتکار به کارش ادامه می‌دهد. زمانی که صبر دخترک لبریز می‌شود و دیگر نمی‌تواند به ساختن ادامه بدهد، یاری‌ و بهترین دوستش، گربه است.
  پدر و مادر دخترک در داستان حضور ندارند و او در خیابان مشغول ساختن ایده‌اش می‌شود؛ این امر در عین حال که به بی‌زمانی و بی‌مکانی دخترک اشاره دارد و سبب می‌شود هر کودکی بتواند با او همذات‌پنداری کند، می‌تواند برای کودکان در سنین پایین‌ اضطراب‌آور باشد. داستان برای کودکان 5 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  دخترک علاقه‌ی بسیار زیادی به ساختن و اختراع کردن دارد. بهترین دوست دخترک، گربه است که همیشه همراه و بهترین دستیارش است. روزی فکر بکری به ذهن دخترک می‌رسد و تصمیم می‌گیرد یک چیز فوق العاده بسازد. دخترک ایده‌اش را طراحی می‌کند، وسایلی که نیاز دارد را تهیه می‌کند و دست به کار می‌شود، اما چیزی که ساخته است، آن چیزی نیست که در ذهن‌اش است. تا این‌که دست دخترک آسیب می‌بیند و او عصبانی می‌شود. گربه‌ پیشنهاد می‌دهد برای قدم زدن بروند. دخترک که حال‌اش بهتر شده، به صف اختراعات‌اش می‌رسد. مردم دور کارهای او جمع شده‌اند و هر کس برای کاری آن‌ها را مناسب می‌بیند. دختر همین‌طور که کارهای قبلی‌اش را نگاه می‌کند، متوجه می‌شود ایراد کارش کجا بوده است و دوباره شروع به کار می‌کند و این بار موفق می‌شود آن چیز فوق العاده را بسازد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن کتاب ساده و دارای جملات کوتاهی است.کتاب تصویری است و بار اصلیِ روایت متن را تصاویر عهده‌دار هستند. تصویرگر درازای هر جمله یا کنش دخترک؛ حداقل یک تصویر و یا بیشتر را پیش روی مخاطب قرار داده است .
  کنش‌های دخترک در تصاویر به‌خوبی نمود پیداکرده و تعاریف مناسبی از احساساتی نظیر شادی ، تلاش ، ناامیدی ، عصبانیت و …را ارائه می‌دهند. از ویژگی‌های قابل‌توجه تصاویرکتاب؛ اصالت بخشیدن و پذیرفتن احساسات متفاوت و متغیر کودک است. دخترک کاملاً حق دارد در شرایطی عصبانی، غمگین ، بی‌حوصله و حتی ناامید گردد؛ همان‌گونه که در شرایطی دیگر شاد، امیدوار پرتلاش است.
  تصاویر سرشار از رنگ و حرکت هستند و رنگ قرمز لباس دخترک در پس‌زمینه‌های روشن او را بیش‌ازپیش فعال و پرتلاش نشان می‌دهد. استفاده‌ی مناسب از فضاهای منفی، طراحی‌های خطی و بدون رنگ‌گذاری موجب شده تأکید بر عناصر اصلی تصویر و رویدادهای آن بیشتر شود.
  نمایش اختراعات پرتعداد دخترک و شکل‌های عجیب‌وغریب هریک از آن‌ها می‌تواند قوه تخیل مخاطب را وارد بازی قشنگ و هنرمندانه‌ای بنماید .
  حضور گربه دخترک به‌عنوان ” بهترین دوستش ” نقش مهمی در تلطیف نمودن فضای داستان دارد و مکمل ِاحساسی زیبایی برای تنهایی‌های دخترک است .
  گربه‌ی دخترک به‌عنوان نقش مکمل داستان از شخصیت‌پردازی خوب و مستقلی برخوردار است. او همچنان که نقش بهترین دوست دخترک را ایفا می‌کند، کنش‌ها و شیطنت‌های خاص خود را دارد که این امر بر جذابیت شخصیت وی می‌افزاید.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – تا به حال شده موقع انجام کاری از پیش نرفتن آن عصبانی شوید. در این مواقع چه می‌کنید؟
  – تا به حال ایده ساختن چیزی داشته‌اید که بیان‌اش نکرده باشید؟ ایده ساخت چه چیزی بوده است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اشلی اسپایرز
  ناشر کتاب‌های پرتقال (نشر خیلی سبز)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم شبنم حیدری پور
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر اشلی اسپایرز
  عرض کتاب ۳۵
  نوع جلد سخت