سام و حیوان خانگی‌اش

(Sam’s pet temper )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

8+

ماجرای سام و حس جدیدی به نام خشم، تجربه‌‌ی آسیب‌هایی که خشم برای او و اطرافیانش دارد و تلاش او برای یافتن راه‌های کنترل آن، همراه با اهمیت حمایت والدین

نویسنده: سانجیتا بهادرا تصویرگر: مارین آربونا

سام و حیوان خانگی‌اش

(Sam’s pet temper )
8+

ماجرای سام و حس جدیدی به نام خشم، تجربه‌‌ی آسیب‌هایی که خشم برای او و اطرافیانش دارد و تلاش او برای یافتن راه‌های کنترل آن، همراه با اهمیت حمایت والدین

نویسنده: سانجیتا بهادرا

تصویرگر: مارین آربونا

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودک از طریق داستان حس خشم را زندگی می‌کند و با پیامدهای آن در محیط مدرسه و همچنین قوانین آن آشنا می‌شود سام به دنبال تجربه‌ی خشم، تنهایی را تجربه می‌کند و با تجربه‌ی این تنهایی کودک متوجه می‌شود با کنترل خشم و داشتن پذیرش می‌تواند در محیط‌های گوناگون احساس تعلق کند.
محتوای آموزشی
آشنایی کودکان با احساسات از جمله احساس خشم و همچنین راه‌های کنترل آن از موارد آموزشی کتاب است.
الگوی شخصیتی
آشنایی با حس خشم و یادگیری راه‌های کنترل آن، از جمله مهارت های زندگی است که در داستان آموزش داده می‌شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
سام در پارک قلدری می‌کند و بچه‌ها را نیشگون می‌گیرد یا در خانه بدون دلیل به پای خواهرش لگد می‌زند و بشقاب غذا را روی زمین خالی می‌کند . یا در مدرسه نقاشی دوست‌اش را خط خطی کرده و آن‌ها را اذیت می‌کند. خشم از درون سام متولد شده و او هیچ کنترلی بر رفتارهای خشم ندارد و به خاطر او در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرد که از سمت خانواده و جامعه سرزنش می‌شود، در صورتی که می‌داند خودش هیچ کار اشتباهی انجام نداده است.خانواده نقش کمرنگی در حمایت از سام دارند و او تنهایی را تجربه می‎کند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی شناخت احساسات و به خصوص تجربه‌ی خشم است. سام برای بازی به پارک رفته، اما پارک خیلی شلوغ است و او برای بازی باید حسابی منتظر بماند. انتظار باعث می‌شود سام احساس عصبانیت بکند؛ عصبانیتی که تا به حال تجربه نکرده و لحظه به لحظه زیادتر می‌شود. ناگهان چیزی وسط بچه‌ها می‌پرد و کار را برای سام راحت می‌کند. نام‌اش خشم است و قرار است حیوان خانگی سام باشد. موضوع داستان درباره‌ی حس خشم و راه‌های کنترل آن است. کودک همراه با سام می‌آموزد که چگونه می‌تواند بدون انکار خشم خود، آن را کنترل کند. در کنار کودک، والدین هم نقش موثری در کنترل خشم او دارند، آن‌ها می‌توانند با آموزش صحیح و با ایجاد فضایی امن، در این تجربه موثر باشند. علاوه بر آن کودکان همراه با نتایج رفتار سام در زمان تجربه‌ی خشم، با رفتارهای بهنجار و پذیرفته شده از سمت خانه و جامعه نیز آشنا می‌شوند. در داستان، خشم موجودی جدا از سام است که از ذهن او بیرون آمده و او مدام باید درباره‌ی رفتارهای خشم به بقیه توضیح دهد در صورتی که خودش کار اشتباهی انجام نداده است. این موضوع می‌تواند برای کودکان سنین پایین سبب ایجاد ترس درباره تجربه خشم شود. در صورتی که می‌بایست کودک بداند خشم نیز یکی از احساسات اوست و با کنترل آن قرار نیست به کسی آسیب بزند. در داستان، خانواده‌ی سام حضور کمرنگی دارند و به جای همدلی، تنها زمان تنبیه و شکایت دیده می‌شوند، در صورتی که نقش والدین در این تجربه بسیار پررنگ و مهم است. والدین و مربیان می‌توانند هنگام خوانش این کتاب برای کودک، این کمبود را جبران کرده و از کودک بخواهند با صحبت درباره‌ی موقعیت‌هایی که خشم را تجربه کرده، حس‌اش را با آن‌ها شریک شود. داستان برای کودکان هشت سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی موجود عجیبی است که هنگام بازی در پارک، از درون سام بیرون پریده است. موجود سیاه نامش خشم است و در پارک، خانه و مدرسه حسابی برای سام دردسر درست می‌کند و همه را از او می‌رنجاند. سام تصمیم می‌گیرد خشم‌اش را کنترل کند، اما خشم به همین سادگی‌ها تسلیم نمی‌شود. سام روش پدر برای کنترل خشم را به یاد می‌آورد و تا ده می‌شمارد، بعد از آن حروف الفبا را تکرار می‌کند و سپس متوجه می‌شود خشم آرام نشسته و با او حرف نمی‌زند. او مشغول بازی می‌شود و عصر موقع رفتن به خانه خشم‌اش را صدا می‌زند. اما خشم سرگرم دختر کوچولویی است که در کالسکه گریه می‌کند. سام خوشحال است که یاد گرفته چطور خشم‌اش را کنترل کند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب درکنار متن آن، به زیبایی و گویایی به انتقال آسان‌تر مطالب به خواننده کمک می‌کنند و با ایجاد ترکیب‌بندی‌ها و فضاسازی‌هایی متنوع و با خلق لحظات شاد و خنده‌دار، کتابی آموزنده را برای کودکان فراهم می‌کنند. تصویرگر با مهارتی که در طراحی کنش‌ها دارد و با کمی اغراق در آنها، به خوبی از عهده‌ی انتقال مفاهیم برآمده‌است. به شکلی خلاقانه «خشم» را گرد و سیاه با موهایی درهم پیچیده همچون دیوها ولی با اطواری بامزه و گاهی بی‌ادبانه به تصویر کشیده‌است که به خوبی ماهیت دردسرساز او را نشان می‌دهد. تشابه موهای پسر و خطوط لباسش با ظاهر «خشم» نیز می‌تواند برای کودکان تفکربرانگیز باشد و همچنین راحت‌تر به عنوان قسمتی از وجود پسر پذیرفته شود. استفاده از رنگ قرمز برای نشان دادن انرژی خشم در موقعیت‌های گوناگون و به اشکال مختلف از دیگر نکات مثبت تصاویر است. اجرای ماهرانه‌ی تصاویر به وسیله‌ی مداد، گواش و کامپیوتر، به زیبایی و جذابیت اثر افزوده‌ است. تصویرگر با خلق همنشینی مناسبی از رنگ قرمز با رنگهای سیاه و خاکستری فضای زیبایی را در کتاب به وجود آورده است. از امتیازات دیگر این کتاب کوچک و بزرگ شدن برخی از کلمات است که توجه کودک و خواننده را به بروز برخی احساسات در متن جلب می‌کند. این کتاب در کنار چاپ و صحافی خوب، از فونت زیبا و مناسبی نیز برخوردار است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تا به حال برایتان پیش آمده از کسی یا چیزی خشمگین شوید؟ قبل و بعد آن چه اتفاقی افتاده است؟ - فکر می‌کنید خشم شما چه شکلی است آن را نقاشی کنید. - خشم‌ خود را توصیف کنید و بگویید وقتی سراغتان می‌آید، چه اتفاقی برای احساساتتان رخ می‌دهد.

مشخصات کتاب
نویسنده سانجیتا بهادرا
ناشر کتاب‌های پرتقال (نشر خیلی سبز)
تعداد صفحات 32
نام مترجم کیوان عبیدی آشتیانی
سال انتشار 2014
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر مارین آربونا
عرض کتاب 22
طول کتاب 24
نوع جلد نرم