سبز (۵)

(Emeraldalicious )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

5+

رفتن پینکی و برادرش به پارک همیشگیشان که پر از آشغال شده، آلودگی محیط زیست و مبارزه با آن

نویسنده: ویکتوریا کن تصویرگر: ویکتوریا کن

سبز (۵)

(Emeraldalicious )
5+

رفتن پینکی و برادرش به پارک همیشگیشان که پر از آشغال شده، آلودگی محیط زیست و مبارزه با آن

نویسنده: ویکتوریا کن

تصویرگر: ویکتوریا کن

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
دو شخصیت کودک در داستان وجود دارد که خواهر وبرادرند. آن‌ها برای بازی به پارکی می‌روند که همیشه می‌رفتند. رفتار آنها شبیه به اغلب کودکان است. حرفهایی که می‌زنند مناسب سن‌شان است. تجربه‌ی خواهر و برادری، تجربه‌های پارک و بازی در طبیعت و شگفتی‌های چوب جادویی از عناصر جهان کودکی است. پینکی چوب جادویی درست می‌کند و به همراه برادرش سعی میکند که آشغالها را از بین ببرند. آنها توسط چوب جادویی از آشغالها صندلی سلطنت و قصر و قایق و غیره می‌سازند. این کارها که در دنیای کودکان قابل درک و شدنی به نظر می‌رسد ، دنیای داستان را نزدیک به جهان کودکان کرده است. در نهایت نیز آنها مانند برخی کودکان که دنبال راه حل برای مشکلی می‌ردند و به نتایجی فانتزی دست پیدا می‌کنند ، به این نتیجه می‌رسند که با دانه‌های سبزی که دارند میتوانند کل زمین را سبز کنند. داستان در عین حال که به موضوع مهم آلودگی محیط زیست می‌پزدازد که میتواند موضوعی بزرگسالانه باشد، اما به شیوه‌ای خلاقانه کودکان را در این موضوع سهیم می‌کند و بدون نصیحت و فقط با ایجاد فضایی شاد و پر هیجان آنها متوجه این مسئله می‌نماید.
محتوای آموزشی
در این داستان که به شیوه‌ای خلاقانه به مسئله‌ی آلودگی محیط زیست اشاره شده است و توجه کودکان را به این موضوع جلب می‌نماید. حفاظت از محیط زیست، نریختن آشغال، استفاده از وسائل دورریز ، تخریب نکردن طبیعت، کاشتن گیاهان، توجه به گیاهان و موضوعاتی مربوط به اینها مطالبی ست که در این کتاب می‌تواند توجه کودکان را به خود جلب نماید. با همراهی کردن والدین یا مربی این کتاب از نکات بسیاری برای گفتگو و آگاهی‌بخشی به کودکان برخوردار است.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی دختربچه‌ای پینکی است که با برادر کوچکش به پارکی همیشگی‌شان می‌روند و آنجا را پر از آشغالهای بدبو می‌بینند. پینکی چوب جادویی می‌سازد و به کمک چوب سعی می‌کنند که آنجا را تمییز کنند. این داستان به شیوه‌ای فانتزی موضوع آلودگی محیط زیست را به کودکان نشان می‌دهد و به شیوه‌ای خلاقانه سعی میکند که راه از بین بردن این آلودگیها را نشان دهد. با عشق ورزیدن می‌شود آلودگی‌ها را از بین برد. پینکی به چوب جادویی‌اش دستور می‌دهد از این آشغال‌ها‌ برایش صندلی سلطنت بسازد، اما تا وقتی آنرا با شعر نخواند و با عشق درخواست نکند، چوب جادویی عمل نخواهد کرد. این کتاب در فضایی لطیف و کودکانه می‌گذرد و حرف‌هایی که بچه‌ها می‌زنند و خواسته‌هایشان مناسب سن‌شان است. زبان و لحن به کار رفته در داستان برای کودکان سنین قبل دبستان و نیز سالهای ابتدائی دبستان قابل فهم است و کودکان می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. برای کودکانی که خود توان خواندن دارند این داستان بدون همراهی بزرگترها قابل استفاده است و با همراهی کردن والدین یا مربی این کتاب از نکات بسیاری برای گفتگو و آگاهی‌بخشی به کودکان برخوردار است.

چکیده داستان

پینکی دختری ست که همراه برادر کوچکش به پارکی میروند که همیشه در آنجا بازی می‌کنند. آن‌ها می‌بینند پارک پر از آشغال‌های بدبو شده و ناراحت می‌شوند. پینکی چوب جادویی درست می‌کند و به چوب دستور می‌دهد که برایش از این آشغال‌ها صندلی سلطنت بسازد، اما تا وقتی که خواسته‌هایش را با شعر نخوانده و با عشق درخواست نکرده، چوب جادویی عمل نمی‌کند. پینکی سپس از چوب می‌خواهد قصر، اتومبیل قدیمی برای برادرش، قایق برای برادرش و خیلی چیزهای دیگر بسازد، سپس همه‌ی آشغالها را تبدیل به گل وگیاه می‌کند. بادی می‌وزد و چوب‌جادویی‌ را با خود به آسمان می‌برد. برادر پینکی خیلی ناراحت می‌شود و می‌پرسد که حالا چه کار باید بکنند. پینکی به برادرش می‌گوید نگران نباشد چون هنوز یک عالم دانه‌ی سبز دارند و با کمی عشق می‌توانند کل زمین را سبز کنند.

کیفیت تصویر

داستان توجه کودکان را به پاکیزگی محیط زیست و استفاده بهینه از دور ریختنی‌ها جلب می‌کند. خیال‌پردازی هم یکی از موضوعات مهم داستان است که در همه جای تصاویر دیده می‌شود و از این جهت تصاویر همراستا با متن حرکت می‌کنند. شخصیت‌پردازی‌ها و طراحی کنش‌ها ساده و آشنا هستند و با وجودی که چندان خلاقیتی در طراحی آنها صورت نگرفته است، برای کودکان قابل‌درک و باورپذیرند. رنگ‌ها نیز در راستای مفهوم متن، احساسات و اتفاقات را به مخاطب منتقل می‌کنند. مثل صحنه‌ای که درخت پژمرده‌ای پر از آشغال است، رنگ برگ‌ها و فضاسازی به خوبی مرگ و نابودی را القا می‌کند و حالت انزجار را در بیننده ایجاد می‌کند. خلاقیت و توجه به جزئیات درصحنه‌هایی که از مواد دور ریختنی، صندلی و قصر می‌سازند برای کودکان جالب است؛ البته اجرای دیجیتال مناسب نیز به وضوح تصاویر ریز و تشخیص راحت‌‌تر اتفاقات کمک کرده است. شلوغی تصاویر در برخی صفحه‌ها آزار‌دهنده شده و نوشته‌های انگلیسی لابه‌لای زباله‌ها برعکس چاپ شده‌اند. طراحی روی جلد نیز شلوغ است. کیفیت چاپ هم مناسب نیست و از جلوه رنگ‌ها کاسته است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما آشغال‌ها چه آسیبی به طبیعت می‌زنند؟ - اگر طبیعت آسیب ببیند زندگی ما چطور خواهد شد؟ - به نظرتان با هر آشغالی چه کار می‌توانیم بکنیم؟ مثلا با قوطی فلزی رب گوجه؟

مشخصات کتاب
نویسنده ویکتوریا کن
ناشر انتشارات چکه (کتاب‌های هندونه)
تعداد صفحات 24
نام مترجم سمیرا ابراهیمی
سال انتشار 2013
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر ویکتوریا کن
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم