سفر جادویی

(Journey )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

9+

سفر پرماجرای دختری که با مداد قرمزش خلق می‌کند، خلاقیت، مهربانی و دوستی

نویسنده: آرون بکر تصویرگر: آرون بکر

سفر جادویی

(Journey )
9+

سفر پرماجرای دختری که با مداد قرمزش خلق می‌کند، خلاقیت، مهربانی و دوستی

نویسنده: آرون بکر

تصویرگر: آرون بکر

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی این کتاب مصور دختری نوجوان است. رفتار خلاقانه‌ی او که از شدت تنهایی به خیال‌پردازی پناه می‌برد شبیه به برخی نوجوانان است که برای خودشان در عالم خیال دنیای جدیدی می‌سازند و در آن ماجراهایی را متصور می‌شوند. مهربانی این دختر که برای نجات پرنده‌ای تلاش می‌کند، شبیه به مهربانی برخی کودکان گروه سنی پیشنهادی ساده و کودکانه است. شگفتی، خیال‌پردازی، تنهایی و دوست پیدا کردن از عناصر پررنگ جهان کودکی و نوجوانی داستان است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
در تصاویر این کتاب می‌بینیم که دختر نوجوان برای آزاد کردن پرنده‌ای بنفش جان خود را به خطر می‌اندازد. این موضوع مهربانی و توجه به حیوانات و دیگران را نشان می‌دهد. تنهایی کودک با تنهایی کودک دیگری تلاقی می‌کند و هر دو با مداد‌های جادویی و تخیل پررنگشان با هم هم‌مسیر می‌شوند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی دختری نوجوانی است که با مداد قرمزش دری روی دیوار اتاقش می‌کشد و بعد از باز کردن آن در، به سفری پرماجرا پا می‌گذارد. این کتاب متنی ندارد و همه‌ی ماجرای داستان را از طریق تصاویرش روایت می‌شوند. تصاویر خلاقانه‌ی این کتاب مخاطب را به دنبال خود می‌کشد و فضایی هیجان‌انگیز ایجاد می‌کند. تنهایی کودک، خیال‌پردازی و شگفتی‌آفرین بودن دنیای خیال از عناصر جهان کودکی و نوجوانی داستان است. کودک سرنوشت خود در جهان خیال را در دست دارد و با مداد قرمزش می‌تواند داستان را پیش ببرد. سرنوشت خودنوشته‌ی دخترک با سرنوشت پسر دیگری گره می‌خورد. آن‌ها به هم می‌رسند و ادامه‌ی مسیر اعجاب‌انگیزشان را با هم طی می‌کنند. در انتها تنهایی کودک به دوستی هیجان‌انگیزی ختم می‌شود. گروه سنی پیشنهادی این کتاب را می‌توانند به‌تنهایی تماشا کنند و داستان آن را بفهمند و با آن ارتباط برقرار کنند

چکیده داستان

داستان این کتاب به شکل مصور تعریف می‌شود. در تصاویر می‌بینیم که دختری نوجوان که دوستی ندارد حوصله‌اش سر می‌رود و پدر و مادر به او توجهی ندارند و مدام مشغول کارهای خودشان‌اند. دختر روی دیوار اتاقش دری می‌کشد، آن را باز می‌کند، وارد جنگلی می‌شود و برای جلوتر رفتن به قایق نیاز دارد، دختر با مداد قرمزش قایقی‌ می‌کشد و سوارش می‌شود و به قصری می‌رسد و همه‌ی افرادی که در آن قصر هستند با لبخند و مهربانی با او برخورد می‌کنند. بعد برای این‌که به سفرش ادامه دهد به بالونی نیاز دارد. دختر بالونی با مداد قرمزش نقاشی می‌کند و سوارش می‌شود. در آسمان می‌بیند که عده‌ای پرنده‌ای بنفش را اسیر می‌کنند و به قصری می‌برند. دختر پرنده را نجات می‌دهد، اما خودش گرفتار افراد قصر و زندانی می‌شود. پرنده‌ی بنفش مداد قرمز دختر را برایش می‌آورد و دختر قالیچه‌ی پرنده‌ای نقاشی می‌کند و از زندان قصر فرار می‌کند. دختر سوار بر قالیچه به دنبال پرنده‌ی بنفش می‌رود. پرنده دختر را جلوی دری بنفش می‌برد. دختر در بنفش را باز می‌کند و وارد آن می‌شود و سر از خیابان درمی‌آورد. پرنده‌ی بنفش هم همراهش می‌رود. در خیابان پسری را می‌بیند هم‌سن‌وسال خودش که مدادی بنفش در دست دارد. دختر و پسر دو دایره می‌کشند یکی بنفش و دیگری قرمزی. این دو دایره چرخ‌های یک دوچرخه می‌شود و هردو باهم سوار آن می‌شوند.

کیفیت تصویر

کتاب تصویری «سفر جادویی» را تصاویری سرشار از هیجان و اتفاق، همراهی می‌کنند. کتاب تصویری و بدون متن است و تصاویر دارای قدرت روایتگری بسیار خوبی هستند. ترتیب و توالی اتفاقات در آن‌ها به‌درستی رعایت شده و مخاطب مسیر خوانش داستان را به‌راحتی طی می‌کند. شخصیت‌پردازی‌ها بسیار قدرتمند بوده و کنش‌ها، اتفاقات و احساسات گوناگون همچون تعجب، شادی، ترس، بی‌حوصلگی و...به‌درستی به مخاطب منتقل می‌شود. تصاویر دارای تکنیک قوی، هنرمندانه و فضاسازی‌های زیبا و پویایی هستند. تصویرگر با استفاده‌ی به‌جا، مناسب و هم‌زمان از فضاهای شلوغ و پر اتفاق در کنارِ فضاهای خلوت، به ترکیب‌بندهای خوبی دست‌یافته است. نمایش موفق و باورپذیر از فضاهای تخیلی و واقعی، حضور جزئیات تصویری فراوان، پرسپکتیو صحیح، طراحی‌های خوب و بدون اشکال، استفاده هوشمندانه و هدفمند از رنگ‌، به‌کارگیری نماها و زاویه دیدهای متنوع و... از دیگر نقاط مثبت تصاویر هستند که این کتاب را به اثری جذاب و دوست‌داشتنی تبدیل کرده‌اند. جنس کاغذ و کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا می‌توانی یکی از ماجراهایی را که در خواب‌دیده‌ای و خیلی هیجان‌انگیز بوده تعریف کنی یا مثلاً نقاشی کنی؟

مشخصات کتاب
نویسنده آرون بکر
ناشر انتشارات فاطمی (کتاب‌های طوطی)
تعداد صفحات 40
سال انتشار 2013
سال انتشار در ایران 1394
تصویرگر آرون بکر
عرض کتاب 28
طول کتاب 25
نوع جلد نرم