سنجاب ترسو به ساحل می رود

(Scaredy Squirrel at the beach)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سنجاب بدون اینکه خودش بخواهد تجربه‌های اردو رفتن را از سر می‌گذراند

سال: 2008
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مقوله‌ی ترس خصوصاً ترس از ناشناخته‌ها، از موضوعاتی است که از کودکی بروز پیدا می‌کند و ممکن است تا بزرگ‌سالی ادامه یابد. این کتاب به این موضوع پرداخته و با بیان کردن برداشت‌های اغراق‌آمیز دنیای کودکان، احساس آن‌ها نسبت به ترس را همراه با طنز خواندنی بیان کرده است.
  این کتاب نمونه مناسبی است در مورد تأثیرگذاری شجاعت، توانایی تغییر و غلبه بر ترس در زندگی که در پی آن لذت بیشتر را به دنبال دارد.
  اسم گذاشتن روی کودک با صفت‌های منفی می‌تواند رفتارها و احساس‌های منفی را نهادینه کند. سنجاب با وجود اینکه تلاش می‌کند تجربه‌های جدیدی داشته باشد و بر ترس‌هایش غلبه کند، ترسو نامیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی سنجابی است که دوست ندارد به ساحل برود و ترجیح می‌دهد ساحل شخصی‌ خودش را زیر لانه‌اش بسازد. سنجاب برای آوردن صدف که بتواند با گذاشتن روی گوشش به صدای دریا گوش بدهد به ساحل می‌رود و به طور غیرمستقیم و ناخواسته مجبور می‌شود در ساحل وقت بگذراند و در همین حین تجربیات جالبی داشته باشد. این داستان طنز روی موضوع مقاومت برخی افراد روی تجربیات جدید به دلیل ترس از ناشناخته‌ها تمرکز دارد. کودک در این داستان بدون اینکه بخواهد و به صورت اتفاقی تجربه‌ی جدید را از سر می‌گذراند و آنقدر به آن علاقمند می‌شود که پس از بازگشت به خانه هم آن را تکرار می‌کند. شخصیت سنجاب که با طنازی طراحی شده و سنجاب ترسو نام دارد شجاعت انجام کار‌ها را پیدا می‌کند و همه‌ی کارهایی که باید در اردو انجام داد را انجام می‌دهد بدون اینکه متوجه باشد. غلبه بر ترس‌ها و توانایی تغییر در زندگی از دیگر الگوهای شخصیتی مطرح شده است.
  نام گذاشتن روی کودک با صفات منفی می‌تواند رفتار‌ها و احساسات ناخوشایند را در وجود آنها تحکیم کند. سنجاب ترسو با وجود اینکه واقعا رفتارهای ناشی از ترس از خود نشان نداده و فقط فکر می‌کند که می‌ترسد ترسو خوانده می‌شود. البته بخشی از این نام‌گذاری به دلیل ماهیت طنز داستان است، اما خوب است والدین متوجه آن باشند.

  چکیده داستان

  سنجاب ترسو تصمیم می گیرد به ساحل نرود چون از آدم ها حیوانات و اتفاقات زیادی می‌ترسد. سنجاب زیر درخت لانه اش برای خودش یک ساحل شخصی می‌سازد، اما ساحل شخصی صدای دریا کم دارد. سنجاب تصمیم می‌گیرد به ساحل برود و یک صدف بیاورد تا وقتی دم گوشش می‌گذارد صدای دریا را هم بشنود. سنجاب برای رفتن به ساحل مسیر را مشخص می‌کند و همه موارد امنیتی را رعایت می‌کند و وسایل لازم را هم با خود بر می‌دارد. برخلاق تصورش ساحل جای خیلی جالبی است که خطری او را تهدید نمی‌کند و کلی خوش می‌گذراند. سنجاب ترسو به دیگران علاقمند می‌شود و وقتی به خانه بر می‌گردد ساحل شخصی‌اش را هم به یاد آدم های ساحل با مجسمه‌های زیادی تزئین می‌کند.

  کیفیت

  اولین نکته‌ای که در تصاویر این کتاب جلب نظر می‌کند، شلوغی بیش‌ازاندازه‌ی تصاویر و فشردگی متن و تصاویر در صفحه‌هاست. ترکیب‌بندی‌های شلوغ می‌تواند تا حدودی باعث عدم تمرکز و سردرگمی مخاطب کم‌سال شوند. نوع تکنیک انتخاب‌شده برای اجرای تصاویر و خطوط سیاه کلفت و سایه‌های سفید در اطراف آن‌ها نیز، این شلوغی را تشدید می‌کنند.
  طراحی و شخصیت‌پردازی‌های کارتونی، ساده و باورپذیر و در تناسب با سن مخاطب هستند. البته کنش‌های شخصیت اصلی به‌عنوان سنجاب ترسو و حرکات او در تصاویر محدود است.
  طنز خاصی در تصاویر دیده می‌شود که با موضوع و حال و هوای داستان هم‌خوانی دارد.
  تصاویر با تکنیک دیجیتال اجراشده‌اند و رنگ‌های شاد و شفافی دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما آماده شدن سنجاب برای رفتن به دنبال صدف چه شباهت‌هایی به آماده شدن برای رفتن به ساحل داشت؟
  – آیا تا به حال شده شما دوست نداشته باشید به جایی بروید ولی وقتی رفتید از آن تجربه لذت ببرید و کلی خوش بگذرانید؟ چه فکر‌هایی مانع رفتن شما به آن‌جا می‌شد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ملانی وات
  ناشر آفرینگان
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم محبوبه نجف‌خانی
  سال انتشار ۲۰۰۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۱
  تصویرگر ملانی وات
  عرض کتاب ۱۵
  نوع جلد نرم