من و تو و بستنی!

(?shoud i share my ice cream)
thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای بستنی فیلی و تردید او برای تقسیم کردن بستنی با دوست صمیمی‌اش

سال: 2011
  بررس: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فیلی و فیگی دوستان صمیمی هستند. زمانی که فیلی برای خودش یک بستنی می‌خرد و قصد دارد تا با لذت آن را بخورد یاد فیگی می‌افتد. فکر تقسیم کردن بستنی با دوست صمیمی‌اش یک لحظه هم راحتش نمی‌گذارد. از طرفی فیلی دوست دارد تنهایی همه‌ی بستنی‌اش را بخورد. او دچار تردید شده است و نمی‌داند کار درست چیست. در نهایت تصمیم می‌گیرد دوست صمیمی‌اش را خوشحال کند و درست در زمانی که این تصمیم را می‌گیرد فیگی از راه می‌رسد و بستنی‌اش را با او سهیم می‌شود. فیلی در این مسیر متوجه می‌شود که اگر تنهایی بستنی خوردن لذت‌بخش است اما قسمت کردنش با دوست صمیمی لذت بیشتری دارد. این نوع از چالش‌های در دنیای کودکان بسیار ملموس و باورپذیر است.
  فیلی دچار تردید شده است. از طرفی دوست دارد بستنی‌اش را تنهایی بخورد. حتی به این فکر می‌کند که دوستش از وجود بستنی اطلاعی ندارد و می‌تواند مخفیانه از بستنی‌اش لذت ببرد اما ته دلش راضی به این کار نیست. او دوست دارد خوشحالی دوستش را بعد از تقسیم کردن بستنی ببیند. فیلی الگوی شخصیتی مناسبی برای کودکان است. الگویی که تمامی افکارش را صادقانه بیان می‌کند. او به کودکان نشان می‌دهد که طبیعی است که گاهی نخواهی وسیله‌ها و خوراکی‌هایت را با دیگران تقسیم کنی اما در نهایت انتخاب می‌کند لذت خوردن بستنی را با دوستش شریک شود. از سوی دیگر فیگی با دیدن چهره‌ی ناراحت فیلی بستنی‌ای که خریده را به او تعارف می‌کند و این تقسیم کردن و بخشندگی در طول داستان دو طرفه پیش می‌رود. رابطه‌ی دوستانه‌ و برابر میان فیلی و فیگی الگویی مناسب برای روابط دوستانه است.
  من و تو و بستنی داستانی در مورد بخشندگی است. تقسیم کردن خوراکی‌ها و وسایل با دوستان از چالش‌هایی است که کودکان در سنین پایین با آن درگیر می‌شوند. خواندن این کتاب به مخاطب کمک می‌کند تا متوجه اهمیت و ارزش بخشندگی شود و از اینکه گاهی میل دارد در تنهایی خوراکی‌اش را بخورد شرمنده نباشد چرا که این موضوعی طبیعی‌ست و این افکار به سراغ همه می‌آید. من و تو و بستنی تنها در مورد بخشندگی نیست. همدلی، برقراری ارتباط موثر، ارزش گذاشتن به احساسات یک دوست و تلاش برای خوب کردن حال او از دیگر موارد آموزشی این کتاب است. من و تو و بستنی داستانی برای تقویت مهارت‌های دوستی و مواجهه با چالش‌های آن است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی فیل بامزه‌ای است که بعد از خریدن بستنی دچار شک و تردید در تقسیم آن با دوستش می‌شود. زمانی که میان دو راهی قرار دارد بستنی در دستانش آب شده و دوستش فیگی با یک بستنیِ تازه از راه می‌رسد و آن را با فیلی تقسیم می‌کند. بخشش، تقسیم کردن، روابط دوستی و شک و تردید در انتخاب درست از مضامین اصلی این داستان است. داستان با قرار گرفتن تصاویر در کنار نوشته‌ها و خواندن گفت‌وگوهای شخصیت‌ها پیش می‌رود. فیلی می‌داند که دوستش فیگی به همان میزانی عاشق بستنی است که خودش. نویسنده در این کتاب هم‌دست کودکان شده است. او به مخاطب کودک نشان می‌دهد که اولویت قرار دادن منافع امری طبیعی است. بخشنده بودن یا نبودن هم انتخابی شخصی است اما کودکان با بخشنده بودن و تقسیم کردن چیزها روابط باکیفیت و ارزشمندی به دست خواهند آورد. همان‌طور که فیگی بدون ذره‌ای تردید بستنی‌اش را با فیلی تقسیم کرد. مخاطب کودک با خواندن این داستان به ارزش بخشنده بودن، همدلی و روابط دوستانه پی خواهد برد.
  این بررسی با استفاده از نسخه‌ی الکترونیک کتاب نوشته شده است.

  چکیده داستان

  وقتی فیلی بستنی خوشمزه‌ای برای خود می‌خرد به یاد فیگی می‌افتد. فیگی عاشق بستنی است؛ اما اگر بستنی‌اش را با او تقسیم کند سهم خودش کم‌تر می‌شود. او در تقسیم کردن بستنی‌اش با فیگی مردد است که… ای وای! بستنی‌اش آب می‌شود. فیلی غصه‌دار است تا اینکه فیگی با یک بستنیِ تازه از راه می‌رسد و از او می‌خواهد تا با هم بستنی را بخورند. حالا حال فیلی بهتر است…

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  من و تو و بستنی کتابی تصویری است. تصویرگر با قرار دادن تصویر در کنار فضای ابری نوشته‌ها، متن و تصاویر را همراه کرده تا به پیشبرد داستان و انتقال مفاهیم آن کمک کنند. تصاویر ساده، قابل فهم و طنزآمیز هستند که همین مساله باعث می‌شود تا برای گروه سنی مورد نظر ( 3+) مناسب باشد. فیلی، فیل بامزه‌ای است که درگیر وسوسه‌های بی‌شماری می‌شود. او که باید میان تقسیم کردن بستنی و تنهایی خوردنش یکی را انتخاب کند اسیر شک‌ و تردیدها می‌شود. این افکار به خوبی در تصاویر به نمایش در آمده است و از حالات چهره و بدن، میزان تمایل فیلی به مخفی کاری و عذاب وجدان دیده می‌شود. در همین حین که فیلی درگیر انتخاب است مخاطب کودک شاهد آب شدن بستنی فیلی در تصاویر است. همین مساله به طنز موجود در تصاویر افزوده است. فضای داستان جزییات بسیار کمی دارد و تمرکز اصلی آن بر روی شخصیت‌هاست. وجود همین فضای خالی و برجسته کردن شخصیت‌ها باعث تمرکز بیشتر بر تردیدها و مسائل اساسی‌ای است که شخصیت اصلی با آن دست و پنجه نرم می‌کند. تصاویر کنایه‌های طنزآمیزی دارند و به لحاظ نوع اجرا ویژگی‌های مثبت زیادی دارند و دیدن آن‌ها به مخاطب کودک توصیه می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما چه خوراکی‌ای را بیشتر از همه دوست دارید؟ این خوراکی را با چه کسانی دوست دارید تقسیم کنید؟
  می‌دانید تقسیم کردن چیزها به چه معناست؟
  اگر روزی دوست شما از خوراکی‌اش به شما ندهد چه احساسی خواهید داشت؟ اگر خودتان دوست نداشته باشید از خوراکی‌تان به کسی بدهید چطور؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مو ویلِمس
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۶۰
  نام مترجم آناهیتا حضرتی کیاوندانی
  شماره جلد ۱۳
  سال انتشار ۲۰۱۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر مو ویلمس
  نوع جلد نرم