سه بچه گرگ کوچولو و گراز بد گنده

(The Three Little Wolves And the Big Bad Pig )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

10+ 6 تا 10 با همراهی والدین

تجربه‌ی سه بچه گرگ برای ساخت خانه و مواجهه با دنیایی بزرگتر، خراب شدن خانه‌شان توسط گراز و تلاش آنان برای یافتن راه‌حل همراه با تلاش و پیشتکار

نویسنده: ائوگنیوس تریویزاس تصویرگر: هلن اکسنبری

سه بچه گرگ کوچولو و گراز بد گنده

(The Three Little Wolves And the Big Bad Pig )
10+
6 تا 10 با همراهی والدین

تجربه‌ی سه بچه گرگ برای ساخت خانه و مواجهه با دنیایی بزرگتر، خراب شدن خانه‌شان توسط گراز و تلاش آنان برای یافتن راه‌حل همراه با تلاش و پیشتکار

نویسنده: ائوگنیوس تریویزاس

تصویرگر: هلن اکسنبری

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
سه بچه گرگ کوچک می‌خواهند قدم به دنیای بیرون بگذارند. آن‌ها قرار است حس استقلال را تجربه کنند و با مشکلات دنیایی بزرگتر، روبه‌رو شوند. داستان ممکن است برای کودکانی که تازه وارد مدرسه شده‌اند، معنادار باشد: تنهاییِ گراز بد گنده که با قلدری کردن سعی دارد به خواسته‌های خود برسد و از طرفی تجربه‌ی سه بچه گرگ که برای ایجاد حس دوستی و تعلق، بر مبنای تجربه و شناخت، تصمیم درست را انتخاب کرده و موقعیت تنش‌زا را تبدیل به موقعیت دوستی و ثبات می‌کنند. کودکان در این سن، به مرور به دنبال کسب حس استقلال از خانه و خانواده هستند و بخشی از من و هویت خود را از طریق مدرسه و گروه دوستان به دست می‌آورند. تجربه‌ی گرگ‌ها در مواجهه با دنیای جدید می‌تواند برای کودکان نویدبخش و امیدوارکننده باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
سه بچه گرگ برای ساختن خانه و ورود به دنیای بزرگ‌تر گرفتار گراز شده‌اند که هر بار خانه‌ی آن‌ها را خراب می‌کند، اما گرگ‌ها ناامید نمی‌شوند و با شناخت درست موقعیت و با کمک گرفتن از دیگر حیوانات موفق می‌شوند راه‌حلی، دوستی و همدلی با گراز، برای موقعیت خود پیدا کنند. گرگ‌ها در مواجهه با مشکلات ناامید نمی‌شوند و با استفاده از تصمیم‌گیری درست بر مبنای دانایی و همچنین تلاش و پشتکار در نهایت پیروزی را تجربه می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
تهدید گراز برای بچه گرگ‌ها که هربار موفق می‌شود خانه امن آن‌ها را به شکلی خراب کند و آزارشان دهد، می‌تواند برای کوچکترها آزاردهنده باشد.
گفتار نامناسب
گراز بد گنده که قصد آزار دادن بچه گرگ‌ها را دارد، هر بار که دم درِ خانه‌شان می‌رود، از اصطلاحاتی چون بچه گرگ‌های تتی پتی و بچه گرگ‌های ترسو استفاده می‌کند.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی سه بچه گرگ است که وقت آن رسیده خانه‌ای برای خود بسازند و قدم به دنیای بیرون بگذارند و توصیه‌ی مادر به آنان این است که مراقب گراز باشند. سه بچه گرگ برای ساخت با آجرهایی که از کانگورو گرفته‌اند، برای خود خانه‌ای می‌سازند، اما گراز خانه‌ی آن‌ها را خراب می‌کند و این اتفاق باز هم تکرار می‌شود. داستان شبیه به داستان عامیانه‌ی سه بچه خوک و درباره‌ی رشد و شکل‌گیری هویت کودک برای ورود به دنیایی بزرگ‌تر است، اما در این داستان گرگ‌ها با انتخاب مصالح بهتر و محکم‌تر به پیروزی دست پیدا نمی‌کنند، بلکه رمز موفقیت آنان در دوستی و همدلی با گراز است. داستان با پررنگ کردن مفهوم دوستی، همدلی و پذیرش این پیام را به همراه دارد که بهترین راه مبارزه با قلدری و خشونت، عدم تکرار خشونت و بلکه مهربانی است. کودکان با ورود به مدرسه و دور شدن از فضای خانواده، به تدریج مستقل شدن را تجربه می‌کنند. آنان با دوست‌یابی و ارتباط برقرار کردن با دیگران، وارد دایره جدیدی از روابط می‌شوند که بخشی از هویت خود را نیز از طریق آن کسب می‌کنند. حضور یاری‌گران در داستان که سخاوتمندانه مصالحی که سه بچه گرگ نیاز دارند را به آن‌ها می‌دهند این پیام را برای کودک به همراه دارد که در دنیای بیرون همراه با خطرات و قلدری‌ها، یاری‌گرانی وجود دارند که می‌توانند مشکلات و خواسته‌های خود را با آنان مطرح کند. تاکید بر تلاش و داشتن پشتکار برای رسیدن به هدف، از دیگر پیام‌های داستان به مخاطب خود است. سه بچه گرگ هر بار با خراب شدن خانه‌شان، باز هم ناامید نمی‌شوند و با مصالح جدیدی شروع به ساختن خانه می‌کنند. همین تلاش و پشتکار در نهایت آن‌ها را به انتخاب مسیر درست راهنمایی می‌کند. حضور گراز بد گنده که برای سه بچه گرگ تهدیدی محسوب می‌شود که هیچ راه رهایی از آن ندارند، ممکن است برای کودکان کوچکتر دلهره‌آور باشد.

چکیده داستان

وقت‌ آن رسیده که سه بچه گرگ برای خود خانه‌ای بسازند و قدم به دنیای بیرون بگذارند. مادر به آن‌ها می‌گوید که باید حواس‌شان به گراز بد گنده باشد. گرگ‌ها با کمک کانگورو موفق می‌شوند خانه‌شان را بسازند، اما گراز آن را خراب می‌کند و آن‌ها مجبور می‌شوند از مصالح محکم‌تری برای درست کردن خانه‌شان استفاده کنند. تا این‌که یک تصمیم جدید می‌گیرند و با کمک مرغ آتشی خانه‌ای از گل‌های زیبا درست می‌کنند. گل‌ها و عطر خوش آن، دل گراز را نرم می‌کند و آن‌ها تبدیل به دوستان خوبی برای هم می‌شوند.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای این‌ کتاب با‌ طراحی‌هایی‌ ظریف، توسط «هلن اُکسنبری» تصویرگر توانای انگلیسی با‌ طیف‌ وسیعی از‌ رنگ‌های ملایم‌ آبرنگی کار شده‌‌است. (البته روی‌ جلد به‌ اشتباه نام‌ دیگری به‌ عنوان ‌تصویرگر دیده میشود.) اجرای‌ ماهرانه‌ی تصاویر با‌ آبرنگ و مداد، به‌ مدد طراحی‌های قوی در‌ کنار‌ متن، بار‌ عمده روایت‌ داستان را بر‌ دوش می‌کشند. تصویر روی‌ جلد تا‌ حدودی یادآور‌ عکس معروف « ناهار بر‌فراز آسمانخراش» است. حالت‌های‌ متنوع‌ کنش‌ها و چهره‌ها، ترکیب‌بندی‌ها و فضاسازی‌ها همگی در‌ جهت القای‌ بهتر اتفاقات متن هستند و به‌ درک آن‌ها کمک‌ می‌کنند. در تصاویر پویایی و حرکت به‌خوبی دیده می‌شود. فضاسازی‌ها در‌ هماهنگی با‌ داستان، به‌خوبی دور‌ شدن گرگ‌ها از‌ زیبایی‌های طبیعت را با‌ تغییر‌ رنگ‌ها، حضور‌ فرم‌های هندسی و فضاهای بی‌روح و خشن نشان‌ می‌دهند و از‌ این‌ جهت به‌خوبی روند‌ نزولی زندگی در طبیعت را به‌سوی صنعتی‌ شدن، به‌ نمایش‌ می‌گذارند. تصاویر برای گروه سنی «ب» مناسب و قابل‌ درک‌ است و در‌ کنار روایت خلاقانه داستان، برای بزرگسالان نیز جذاب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

-فکر می‌کنید چه چیزی باعث شد دل گراز بد گنده نرم شود و کاری به کار گرگ‌ها نداشته باشد؟ - آیا می‌دانید قلدری کردن یعنی چه؟ -به نظر شما چه چیزی به گرگ‌ها کمک کرد تا برای مشکل خود راه‌حل پیدا کنند؟

مشخصات کتاب
نویسنده ائوگنیوس تریویزاس
ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی
تعداد صفحات 32
نام مترجم پیمان مجیدی
سال انتشار 1993
سال انتشار در ایران 1387
تصویرگر هلن اکسنبری
عرض کتاب 21
طول کتاب 27
نوع جلد نرم