سه گلدان

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سرگذشت سه گلدان و چهار کودک با شروع جنگ در ایران همراه با مضامینی چون صبر و امید

سال: 1395
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی جنگ برای کودکان و روایت آن از دیدگاه آنان سرشار از لحظات جهان کودکی و نوجوانی است. کودک با شخصیت‌های داستان، لحظات پررنگ ناامیدی را تجربه می‌کند که همراه با انتظار است. در انتهای داستان و زمانی‌ که چهار کودک در کنار دریا به هم می‌رسند، رگه‌هایی از امید در دل مخاطب پرورش می‌یابد؛ چراکه هر کدام از کودکان همراه با سازی ایرانی، گویی از فضای جنگ فاصله گرفته و امید را تجربه می‌کنند. حضور گلدان در زندگی هر کودک نمادی از سرزمین، خانواده و حس تعلق است در حالی‌که جنگ و آوارگی آن برای کودک حس رهاشدگی به دنبال دارد و در نهایت همین گلدان‌ها هستند که کودک را به سمت دریا و امیدواری پیش می‌برند.
  انتخاب کاراکترها و میزان نقشی که در داستان دارند به صورت مساوی بین دو دختر و دو پسر تقسیم شده و برخلاف داستان‌های پایداری که اغلب نقش مردها در آن‌ پررنگ است، در این داستان کلیشه‌های جنسیتی دیده نمی‌شود.
  داستان در کشور ایران اتفاق می‌افتد. نام مکان‌های مختلف به صورت مستقیم بیان نشده، اما آشنایی با جنگ و استان‌های مختلف، می‌تواند کودکان را برای خواندن کتاب‌های بیش‌تری درباره‌ی فرهنگ ایران کنجکاو کند. انتخاب سه گلدان لادن، نرگس و شمعدانی و همچنین انتخاب سازهای ایرانی در انتهای داستان، بیان‌گر سبگ زندگی و فرهنگی مردم ایران است. این سه گلدان، که از گل‌های محبوب بین ایرانی‌ها هستند؛ اغلب در داستان‌ها و شعرها نیز به عنوان نماد عاطفه به کار می‌روند.
  مواجهه‌ی کودکان داستان با جنگ و آسیب‌های آن ممکن است برای کودکان آزاردهنده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی سه گلدان لادن، نرگس و شمعدانی و چهار کودک است که با شروع جنگ هر کدام بخشی از زندگی خود را از دست می‌دهند. هر کدام از اپیزودهای داستان، سرگذشت گلدان و کودکانی‌ست که به شکلی با جنگ درگیر شده‌اند. حضور گلدان در زندگی این کودکان و شخصیتی چون مرد عکاس که لباس سفید پوشیده است، سبب اتصال داستان‌ها و کودکان به یکدیگر می‌شود. در این داستان شخصیت‌ها با هم ارتباط کلامی ندارند ولی با این‌حال کودک به راحتی می‌تواند با داستان ارتباط برقرار کند و همراه با کودکان جنگ‌زده، امید را تجربه کند.
  عاطفه از عناصر پررنگ داستان است و مخاطب با زبانی شاعرانه وارد دنیای تخیل کودکانی می‌گردد که با جنگ و آسیب‌های ناشی از آن مواجه شده‎‌اند. فرم روایت و قرار گرفتن تصویرسازی‌ها به مخاطب امکان تأمل و ارتباط بیش‌تر با فضا و کاراکترها را می‌دهد. کتاب برای کودکان بالای 12 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان در سه اپیزود روایت شده و درباره‌ی چهار کودک به نام‌های حامد، سودابه، سارا و سیاوش است. این چهار نفر به شکلی درگیر جنگ و آسیب‌های آن شده‌اند و هر کدام گلدانی را همراه خود دارند. در نهایت کودکان همراه با گلدان‌های‌شان به یک نقطه می‌رسند و سرنوشت مشترکی پیدا می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن داستان مملو از اتفاقات متعدد است که از چشم تصویرگر به دورمانده‌اند. تصاویر بیشتر نمادین هستند و با فضاسازی خاص، حس‌و‌حال داستان را به مخاطب منتقل می‌کنند. شخصیت‌ها همگی به یک‌شکل و فرم طراحی‌شده‌اند و از یکدیگر قابل تشخیص نیستند که البته ممکن‌است هدف تصویرگر از این موضوع، نشان دادن تجربه‌ی یکسان آن‌ها از رویارویی با واقعیت جنگ باشد. کنش‌های آن‌ها نیز محدود است و در حالت‌های مختلف به‌درستی نشان داده نشده‌است. در تمامی طول کتاب، دفرماسیون‌ها یکسان و یکدست صورت گرفته است. با توجه به گروه سنی مخاطب، استفاده تصویرگر از رنگ‌های سرد و خنثی برای نشان دادن فضای غم‌بار حاکم بر داستان در مقابل استفاده از رنگ‌های گرم برای گلدان‌ها که نشانی از امید است، انتخاب مناسبی است. اما این پالت رنگی محدود و تکرار آن در تمامی پلان‌ها و همچنین عدم تنوع در زاویه‌های دید و فضاسازی‌ها، تا‌حدودی منجر به یکنواختی تصاویر شده‌است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – تا به حال به این فکر کرده‌اید که جنگ‌ها چطور شروع می‌شوند؟
  – به نظر شما چه راه‌هایی برای جلوگیری از جنگ وجود دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده احمدرضا احمدی
  ناشر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۵۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر نازلی تحویلی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم