سیب‌زمینی سخن‌گو

(Too Much Talk: A West African Folktale )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

8+

ماجرای انسان‌هایی که با شنیدن صدای حیوانات و موجودات بی‌جان، سرگردان کوه و بیابیان شده‌اند و تجربه ‌یجان بخشی به اشیا و شناخت دنیای پیرامون.

نویسنده: آنجلا شلف مدریس تصویرگر: استفانو ویتال

سیب‌زمینی سخن‌گو

(Too Much Talk: A West African Folktale )
8+

ماجرای انسان‌هایی که با شنیدن صدای حیوانات و موجودات بی‌جان، سرگردان کوه و بیابیان شده‌اند و تجربه ‌یجان بخشی به اشیا و شناخت دنیای پیرامون.

نویسنده: آنجلا شلف مدریس

تصویرگر: استفانو ویتال

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان سیب‌زمینی سخن‌گو از روزن چشم کودکان بیان نشده، اما برای کودکان که دنیای پیرامون خود را با تخیل‌شان درک می‌کنند و پدیده‌های پیرامون‌شان را زنده‌انگاری می‌کنند، می‌تواند تجربه‌ای آشنا و معنادار باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
داستان از یک افسانه‌ی قدیمی آفریقایی گرفته شده است و کودکان با خواندن داستان و مشاهده‌ی تصویرسازی‌ها با بخش‌هایی از فرهنگ آفریقایی مانند لباس پوشیدن، تفکرات و اعتقادات‌شان آشنا می‌شوند.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی یک کشاورز، ماهیگیر، بافنده و شناگر است که در موقعیت عجیبی قرار گرفته‌اند. هرکدام صدای یک موجود یا شی را شنیده‌اند و با شنیدن آن صدا، همه چیز را رها کرده و می‌دوند. این داستان که از یک افسانه‌ی قدیمی آفریقایی بازنویسی شده برای کودکان تجربه‌ای از زنده‌انگاری اشیا و درک موجودات و پدیده‌های محیط پیرامون است. داستان قصد دارد بگوید هر کدام از شخصیت‌های داستان، با چیزی سروکار دارند که گویی به خوبی آن را درک نکرده‌اند و با فهمیدن و درک آن، شگفتی همراه با ترس را تجربه می‌کنند. کودکان با خواندن داستان، درباره‌ی دنیای پیرامون خود تأمل بیش‌تری می‌کنند و داستان برای آنان که جهان را با تخیل منحصر به فردشان می‌شناسند، تجربه‌ای آشنا و معنادار خواهد بود. پیشنهاد می‌شود برای درک بهتر داستان و گفت‌وگو درباره‌ی مفاهیم آن، والدین نیز هنگام مطالعه‌ی داستان حضور داشته باشند. مطالعه‌ی کتاب برای گروه سنی هشت سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

داستان کشاورزی که برای برداشت محصول، به مزرعه‌اش می‌رود. سیب‌زمینی‌ها و بعد از آن سگ با او حرف می‌زنند؛ کشاورز کارش را رها کرده و شروع به دویدن می‌کند. تا این‌که یک ماهیگیر، بافنده و شناگر را ملاقات می‌کند. آن‌ها در ابتدا حرف او را باور نمی‌کنند، اما زمانی که ماهی، لباس و آب شروع به حرف زدن می‌کنند آن‌ها هم با کشاورز همراه می‌شوند تا این‌که به خانه‌ی فرمان‌روا می‌رسند. فرمان‌روا هم حرف آن‌ها را باور نمی‌کند. بعد از رفتن چهار تن، صندلی فرمان‌روا به او می‌گوید حرف‌شان حقیقت داشته و فرمان‌روا نیز شروع به دویدن می‌کند و بعد از آن کسی او را دیگر ندیده است.

کیفیت تصویر

داستان تخیلی سیب‌زمینی سخن‌گو را تصاویری جذاب و پرکنش همراهی می‌کنند. سبک طراحی‌ها یادآور هنر مصر و نقوش مورداستفاده، برگرفته از نقاشی‌ها و ماسک‌های آفریقایی است؛ این ویژگی از نقاط مثبت تصاویر کتاب است. پالت رنگ‌های گرم، انتخابی مناسب برای اقلیمی است که داستان در آن اتفاق می‌افتد. طراحی‌های اغراق‌آمیز فیگورها، به‌خوبی کنش‌های داستان را به نمایش گذارده‌اند. قدرت روایت‌‌گری تصویرها بسیار خوب است و تصویرگر با بهره‌گرفتن از فضاهای منفی گسترده، تصاویر شلوغ و پرنقش و رنگ را تعدیل کرده‌است. استفاده از تنوع در ترکیب‌بندی و زاویه‌دیدها از دیگر نقاط مثبت تصاویر است. شخصیت‌پردازی‌ها اگرچه ساده و بدون جزئیات هستند، اما انتخاب هوشمندانه‌ی شکلِ کلاه و سربندهایشان نه‌تنها آن‌ها را از یکدیگر قابل‌تشخیص ساخته بلکه معرف شغل و پیشه‌شان نیز است. حضور جزئیات تصویری امکان داستان‌سرایی و تخیل پیرامون تصاویر را برای مخاطب فراهم ساخته است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چرا کشاورز و بقیه با شنیدن صدای سیب زمینی، سگ، ماهی و ... شروع به دویدن کردند؟ - تا به حال برای شما پیش آمده فکر کنید اشیای پیرامون‌تان جان‌دار هستند؟

مشخصات کتاب
نویسنده آنجلا شلف مدریس
ناشر انتشارات نشانه
تعداد صفحات 12
نام مترجم افسانه شعبان نژاد
سال انتشار 1995
سال انتشار در ایران 1388
تصویرگر استفانو ویتال
عرض کتاب 22
طول کتاب 24
نوع جلد نرم