سیب‌زمینی سخن‌گو

(Too Much Talk: A West African Folktale)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای انسان‌هایی که با شنیدن صدای حیوانات و موجودات بی‌جان، سرگردان کوه و بیابیان شده‌اند و تجربه ‌یجان بخشی به اشیا و شناخت دنیای پیرامون.

سال: 1995
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان سیب‌زمینی سخن‌گو از روزن چشم کودکان بیان نشده، اما برای کودکان که دنیای پیرامون خود را با تخیل‌شان درک می‌کنند و پدیده‌های پیرامون‌شان را زنده‌انگاری می‌کنند، می‌تواند تجربه‌ای آشنا و معنادار باشد.
  داستان از یک افسانه‌ی قدیمی آفریقایی گرفته شده است و کودکان با خواندن داستان و مشاهده‌ی تصویرسازی‌ها با بخش‌هایی از فرهنگ آفریقایی مانند لباس پوشیدن، تفکرات و اعتقادات‌شان آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی یک کشاورز، ماهیگیر، بافنده و شناگر است که در موقعیت عجیبی قرار گرفته‌اند. هرکدام صدای یک موجود یا شی را شنیده‌اند و با شنیدن آن صدا، همه چیز را رها کرده و می‌دوند. این داستان که از یک افسانه‌ی قدیمی آفریقایی بازنویسی شده برای کودکان تجربه‌ای از زنده‌انگاری اشیا و درک موجودات و پدیده‌های محیط پیرامون است. داستان قصد دارد بگوید هر کدام از شخصیت‌های داستان، با چیزی سروکار دارند که گویی به خوبی آن را درک نکرده‌اند و با فهمیدن و درک آن، شگفتی همراه با ترس را تجربه می‌کنند. کودکان با خواندن داستان، درباره‌ی دنیای پیرامون خود تأمل بیش‌تری می‌کنند و داستان برای آنان که جهان را با تخیل منحصر به فردشان می‌شناسند، تجربه‌ای آشنا و معنادار خواهد بود.
  پیشنهاد می‌شود برای درک بهتر داستان و گفت‌وگو درباره‌ی مفاهیم آن، والدین نیز هنگام مطالعه‌ی داستان حضور داشته باشند. مطالعه‌ی کتاب برای گروه سنی هشت سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان کشاورزی که برای برداشت محصول، به مزرعه‌اش می‌رود. سیب‌زمینی‌ها و بعد از آن سگ با او حرف می‌زنند؛ کشاورز کارش را رها کرده و شروع به دویدن می‌کند. تا این‌که یک ماهیگیر، بافنده و شناگر را ملاقات می‌کند. آن‌ها در ابتدا حرف او را باور نمی‌کنند، اما زمانی که ماهی، لباس و آب شروع به حرف زدن می‌کنند آن‌ها هم با کشاورز همراه می‌شوند تا این‌که به خانه‌ی فرمان‌روا می‌رسند. فرمان‌روا هم حرف آن‌ها را باور نمی‌کند. بعد از رفتن چهار تن، صندلی فرمان‌روا به او می‌گوید حرف‌شان حقیقت داشته و فرمان‌روا نیز شروع به دویدن می‌کند و بعد از آن کسی او را دیگر ندیده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  داستان تخیلی سیب‌زمینی سخن‌گو را تصاویری جذاب و پرکنش همراهی می‌کنند. سبک طراحی‌ها یادآور هنر مصر و نقوش مورداستفاده، برگرفته از نقاشی‌ها و ماسک‌های آفریقایی است؛ این ویژگی از نقاط مثبت تصاویر کتاب است. پالت رنگ‌های گرم، انتخابی مناسب برای اقلیمی است که داستان در آن اتفاق می‌افتد. طراحی‌های اغراق‌آمیز فیگورها، به‌خوبی کنش‌های داستان را به نمایش گذارده‌اند. قدرت روایت‌‌گری تصویرها بسیار خوب است و تصویرگر با بهره‌گرفتن از فضاهای منفی گسترده، تصاویر شلوغ و پرنقش و رنگ را تعدیل کرده‌است. استفاده از تنوع در ترکیب‌بندی و زاویه‌دیدها از دیگر نقاط مثبت تصاویر است. شخصیت‌پردازی‌ها اگرچه ساده و بدون جزئیات هستند، اما انتخاب هوشمندانه‌ی شکلِ کلاه و سربندهایشان نه‌تنها آن‌ها را از یکدیگر قابل‌تشخیص ساخته بلکه معرف شغل و پیشه‌شان نیز است. حضور جزئیات تصویری امکان داستان‌سرایی و تخیل پیرامون تصاویر را برای مخاطب فراهم ساخته است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا کشاورز و بقیه با شنیدن صدای سیب زمینی، سگ، ماهی و … شروع به دویدن کردند؟
  – تا به حال برای شما پیش آمده فکر کنید اشیای پیرامون‌تان جان‌دار هستند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده آنجلا شلف مدریس
  ناشر انتشارات نشانه
  تعداد صفحات ۱۲
  نام مترجم افسانه شعبان نژاد
  سال انتشار ۱۹۹۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۸
  تصویرگر استفانو ویتال
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم