سیگارهای فرعون (۴)

(Cigars of the pharaoh )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

12+

تعطیلات تن‌تن در مصر و هند، ماجراجویی و کشف معماهای مربوط به باند قاچاقچی‌ها

نویسنده: هرژه تصویرگر: هرژه

سیگارهای فرعون (۴)

(Cigars of the pharaoh )
12+

تعطیلات تن‌تن در مصر و هند، ماجراجویی و کشف معماهای مربوط به باند قاچاقچی‌ها

نویسنده: هرژه

تصویرگر: هرژه

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی در این داستان تن‌تن است که به نظر می‌رسد به‌تازگی نوجوانی را پشت سر گذاشته و وارد بزرگ‌سالی شده است، چراکه رفتار تن‌تن همچنان از هیجانات و ماجراجویی‌های نوجوانی برخوردار است. رفتار تن‌تن شبیه به رفتار برخی نوجوانان گروه سنی پیشنهادی است که بدون در نظر گرفتن برخی ملاحظات بزرگ‌سالانه، صرفاً از روی کنجکاوی و هیجان خودشان را درگیر در ماجراهایی می‌کنند. طنز و نتایج اتفاقات و شیوه‌ی اتفاقات داستان برای گروه سنی پیشنهادی مناسب به نظر می‌رسد و اغلب نوجوانان می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. هیجان، استقلال‌طلبی، ماجراجویی و سفر به مناطق حیرت‌انگیز جهان همه عناصر جهان نوجوانی در این داستان‌اند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
شخصیت تن‌تن در این داستان از چند جهت می‌‌تواند موردتوجه قرار بگیرد ؛ تن‌تن شجاع، باهوش، دارای سرعت عمل، دارای قدرت تحلیل است و سعی می‌کند توالی اتفاقات را کنار یکدیگر بچیند تا نتیجه‌ی منطقی را پیدا کند.همچنین رابطه‌ی دوستانه‌ی تن‌تن با سگش برفی، از جهت رابطه‌ی دوستانه با حیوانات اهلی می‌تواند موردتوجه قرار بگیرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
تیراندازی، صدمات فیزیکی، قاچاق مواد مخدر و اسلحه از جمله موارد متعدد خشونت در داستان است.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
موضوع این داستان که قاچاق مواد مخدر و اسلحه است، موضوعی بزرگ‌سالانه است و در جهان کودکان و نوجوانان جایی ندارد.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد چهارم از مجموعه‌ی «ماجراهای تن‌تن خبرنگار جوان» است. داستان درباره‌ی سفر تعطیلات تن‌تن به شرق است. تن‌تن سر از مصر و هند درمی‌آورد و در این سفر درگیر ماجرای باند قاچاقچی مواد مخدر و اسلحه می‌شود که در این دو کشور فعالیت می‌کنند و این باند در پایان به کمک تن‌تن منهدم می‌شود. این کتاب داستانی مصور با فرمت کامیک استریپ دارد و همراهی تصاویر با متن است که باعث فهمیدن ماجرا می‌شود.این داستان پر از ماجرا و هیجان است. پیچیدگی‌هایی که از اول داستان یکی‌یکی مشخص می‌شوند، در انتهای داستان به یکدیگر ربط پیدا می‌کنند و فضا و پایان‌بنپی جالبی به وجود می‌آورند. در این داستان بااینکه در دو کشور مصر و هند اتفاق می‌افتد و از خصوصیات مختلفی از این دو کشور مانند مومیایی و فرعون در مصر یا مهاراجه در هند استفاده‌شده است، اما حقایقی را بیان نمی‌کند و فقط از این‌ها برای جذابیت‌های داستانی استفاده‌شده است. زبان و لحن داستان در تمام طول داستان طنزگونه و ساده است و برای گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک به نظر می‌رسد. برفی که سگ وفادار تن‌تن است همه‌جا همراه او است و در شرایط سخت بارها تن‌تن را نجات می‌دهد، این موضوع نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی دوستانه و مهربانانه با حیوانات اهلی است که می‌تواند قابل‌توجه نوجوانان مخاطب کتاب قرار بگیرد. پیچیدگی وقایع و علت و معلول‌هایی که در طول داستان مشخص می‌شود می‌‌تواند باعث تحریک هوش و دقت‌نظر خواننده‌ی نوجوان شود.شخصیت تن‌تن نیز در این داستان می‌تواند موردتوجه قرار بگیرد، تن‌تن جوانی شجاع است که خطر می‌کند و از هوش و ذکاوت برخوردار است، در زمان‌های مختلف سرعت عمل نشان می‌دهد و کارهای هوشمندانه انجام می‌دهد و مسائل را به‌خوبی کنار یکدیگر می‌چیند تا بتواند ربط اتفاقات را به هم پیدا کند. بسیاری از نوجواناناز داستان‌های معمایی و کارآگاهی لذت می‌برند و هیجان و جستجوگری در این داستان می‌تواند برایشان جذاب باشد. مجموعه‌ی تن‌تن حاوی محتوای استعماری (ادبیات دوران استعمار) است که برای زمانه‌ی هرژه عادی به نظر می‌رسید و در حال حاضر مورد نقد قرار می‌گیرد؛ پسرک بلژیکی سفیدپوست به کشورهای مختلف توسعه‌نیافته سفر می‌کند و مسائل مردم این کشورها را که خودشان از حلش عاجزند حل می‌کند. در این جلد ماجراها و عاقبت داستانی این کتاب و سادگی و طنز آن برای گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک است، اما موضوعاتی که در داستان به آن‌ها پرداخته‌شده است مانند قاچاق اسلحه و مواد مخدر، مافیا و مبارزه‌ی پلیسی علیه قاچاق در جهان نوجوانی چندان جایی ندارند و جزو مسائل نوجوانان نیستند. تیراندازی، صدمات فیزیکی، قاچاق مواد مخدر و اسلحه از جمله موارد متعدد خشونت در داستان است.

چکیده داستان

این کتاب تصویری به شکل کمیک استریپ طراحی شده است و متن آن همراه با تصاویر معنا پیدا می‌کند. تن‌تن همراه برفی سگ تن‌تن برای گذراندن تعطیلات به سفر به سمت شرق می‌روند. در کشتی تن‌تن با مردی آشنا می‌شود که طبق نقشه‌ای قدیمی می‌خواهد به قاهره در مصر برود و مومیایی فرعونی را پیدا کند. آن مرد از تن‌تن می‌خواهد که اگر مایل است به او بپیوندد و تن‌تن قبول می‌کند. طی سفر اکتشافی آن مرد همراه با تن‌تن و برفی، ماجرای باند قاچاقچی‌ اسلحه و مواد مخدری رو می‌شود که در مصر و هند فعالیت می‌کنند. تن‌تن و برفی ماجراهای زیادی پشت سر می‌گذارند و از دردسرها به سلامت بیرون می‌آیند و درنهایت به منهدم شدن باند بزرگ قاچاقچی کمک می‌کنند.

کیفیت تصویر

ماجراهای تن‌تن ازجمله مجموعه کتاب‌های بسیار مشهور، محبوب و پرفروش در طول تاریخ ادبیات جهان است که به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است. نوشتن و تصویرسازی این داستان‌ها از حدود صدسال پیش توسط فردی بانام مستعار هرژه و از همان ابتدا در قالب کمیک‌استریپ (داستان مصور) و به شکل سیاه‌وسفید آغاز شد. اما بعدها تصاویر توسط خود او و همکارانش رنگ‌گذاری شد و با اصلاحاتی مجدداً به چاپ رسید. در شیوه‌ی کمیک‌استریپ تصاویر به‌صورت متوالی و دنباله‌دار و در کادرهایی با اندازه‌های متنوع در کنار هم قرارگرفته و داستان را روایت می‌کنند. متن داستان نیز غالبا به شکل گفتگوها و یا توضیحاتی کوتاه در داخل تصاویر گنجانده می‌شود. تصاویر در ماجراهای تن‌تن مانند دیگر آثار کمیک استریپ نقش اصلی را در روایت و انتقال مفهوم داستان بر‌عهده‌دارند. در این مجموعه تصویرگر بامهارت زیاد تصاویر را به شکل گویا، پرتحرک و پرقدرت اجرا کرده است. متن طنز کتاب را تصاویری هماهنگ بااین‌حال و هوا همراهی می‌کنند. تصاویر با خطوط کناره‌ی واضح و تیره و رنگ‌های غالبا تخت و کنتراست مناسب اجراشده‌اند. داستان‌ها غالبا ماجراجویانه و سرشار از اتفاقات گوناگون و هیجان‌انگیز هستند و حرکت و کنش در شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی (تن‌تن) جذاب و باورپذیر و در حالت‌های گوناگون طراحی‌شده‌اند. به جزییات فضاها و اتفاقات توجه خاصی شده و در مرحله‌ی رنگ‌گذاری نیز رنگ‌های متنوع و جذابی انتخاب‌شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه با جلدسخت و کیفیت نسبتاً مطلوبی چاپ‌شده‌اند اما طراحی جلد و گرافیک مناسب و جذابی ندارند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- درباره‌ی فراعنه، مومیایی و مصر باستان چه می‌دانید؟ - آیا شما تا به‌حال معمایی را کشف کرده‌اید؟ کارآگاه شدن چه سختی‌هایی دارد؟ - کدام قسمت این داستان برای شما جالب بود؟

مشخصات کتاب
نویسنده هرژه
ناشر رایحه‌ی اندیشه
تعداد صفحات 64
نام مترجم گروه نشر رایحه اندیشه
سال انتشار 1934
سال انتشار در ایران 1380
تصویرگر هرژه
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد سخت