شاهزاده‌ی بابل

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

10+

ماجرای مبارزه‌ی آنو، شاهزاده جنگ‌جو و زیبای بابلی با عمویش گودیا بر سر پادشاهی بابل.

نویسنده: مجید شفیعی تصویرگر: پیمان رحیمی‌زاده

شاهزاده‌ی بابل

10+

ماجرای مبارزه‌ی آنو، شاهزاده جنگ‌جو و زیبای بابلی با عمویش گودیا بر سر پادشاهی بابل.

نویسنده: مجید شفیعی

تصویرگر: پیمان رحیمی‌زاده

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
از دست دادن پدر و مادر و تجربه تنهایی بعد از آن، شخصیت داستان را به سمت مستقل شدن و قبول مسئولیت پیش می‌برد. این موقعیت می‌تواند یادآور جدا شدن کودک از محیط خانه و خانواده و رفتن به مدرسه و قرار گرفتن در محیط جامعه باشد. تجربه کار گروهی و به سرانجام رساندن یک برنامه یا نقشه، به صورت تیمی و به دنبال آن تجربه برقراری ارتباط و معاشرت با دیگران و پیروزی‌ای که نتیجه و محصول آن است، برای مخاطب لذت‌بخش خواهد بود.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
داستان اقتباسی از داستان‌های کهن فارسی است. با این حال کلیشه‌های جنسیتی در آن رعایت نشده است و نین‌مو، با نفس جادویی خود و شجاعت‌اش می‌تواند اژدها را بکشد و جان شاه را نجات دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
داستان در منطقه بین‌النهرین اتفاق می‌افتد و به شهر قدیم بابل و باغ‌های معلق و سیاست حاکم بر آن، اشاره می‌کند.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
یکی از موضوعات داستان فرعی، عشق و خواستگاری است که از موضوعات دنیای بزرگ‌سالانه محسوب می‌شود.
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی مبارزه‌ی خیر و شر است. نستور که پادشاه عادلی است، خیلی زود از دنیا می‌رود و با مرگ او، فرزندش آنو تنها می‌ماند. عموی آنو، گودیا، هم حسادت او را در دل دارد و نقشه قتل او را می‌کشد، اما آنو به کمک پریان و آنزو و نین‌مو نجات پیدا می‌کند و می‌تواند پادشاهی را بار دیگر در دست بگیرد. نستور که پادشاه عادل و مهربانی است، با مردم خود به درستی رفتار می‌کند. در سرزمینش درختی بی‌دلیل قطع نمی‌شود، و هیچ‌کس نباید به پریان و انسان‌ها آسیبی برساند و آن‌ها را ناراحت کند؛ به همین دلیل، زمانی‌که از دنیا می‌رود، پسرش آنو تنها نیست و یاری‌گران بسیاری دارد. به عبارتی داستان یادآور ضرب‌المثل «تو نیکی میکن و در دجله انداز» است. همکاری و یاری‌گری، از مفاهیم پررنگ داستان است و شخصیت‌های داستان در موقعیت‌های سخت و جان‌فرسا با یاری یکدیگر، می‌توانند جان سالم به در ببرند. این کتاب اقتباسی از مزربان‌نامه سعدالدین وراوینی است که با زبانی روان و تصویرسازی‌های جذابی روایت شده است. مرگ زودهنگام مادر و پدر، خطر به قتل رسیدن توسط عمو، و از بین بردن گودیا و اژدهای درونش از موارد ترس و خشونت داستان است. کتاب برای کودکان بالای ده سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

سلطان عادلی به نام نستور بر سرزمین‌های بین‌النهرین حکومت می‌کند. نستور و همسرش صاحب پسری به نام آنو می‌شوند . نین لیل، همسر نستور، کمی بعد از تولد پسرش، از دنیا می‌رود و بعد از آن تحمل زندگی برای نستور ناممکن می‌شود و دوست دارد نزد محبوبش بشتابد. اما نین‌لیل در رویایی نزد نستور می‌رود و درباره آینده پسرشان هشدار می‌دهد. طولی نمی‌کشد که نستور بر اثر بیماری می‌میرد و او پسرش را به برادرش گودیا می‌سپارد و به همگان اعلام می‌کند شاه آینده آنو خواهد بود. گودیا از این تصمیم خشمگین می‌شود و به آنوی زیبا و شجاع حسودی می‌کند، در روز شکار، گودیا آنوی را در چاله‌ای پر از خار می‌اندازد، اما پریان آنو را نجات می‌دهند و راه نابودی گودیا را به او می‌گویند. آنو با همکاری انزو و معشوقش نین‌مو، گودیا و اژدهای درون‌اش را شکست می‌دهند.

کیفیت تصویر

تصاویر این کتاب با تکنیک و طراحی حرفه‌ای و فضاسازی‌های بکر و پیچیده‌، طراحی شده‌اند و با خیال‌انگیزی به بازگویی دنیای رازآمیز جن و پریان داستان می‌پردازد. تصویرگر بیننده را با صفحاتی زیبا به همراه گرافیکی جذاب مواجه می‎کند. تصاویر البته، عقب‌تر از متن قرار گرفته‌اند و تصاویر مرتبط با هر بخش از متن را در دو صفحه‎ی بعد از آن می‌بینیم. از این رو پیداکردن خط سیر داستان و تشخیص شخصیت‌های مربوط به متن غالباً به سختی صورت می‎گیرد. تصاویر پر از ماجراهای فرعی هستند که در متن به آنها اشاره‎ای نشده است. شخصیت‎ها عموماً با چهره‎هایی بی‌حالت و عروسک گونه رسم شده‌اند و تشخیص شخصیت‌های اصلی از فرعی و مثبت از منفی دشوار است. هر چند یکی از موضوعات داستان خیانت و حسادت است ولی در مجموع تصاویر بسیار فراتر از متن رفته و کتاب را برای کودکان سنگین و بیشتر مناسب نوجوانان کرده است. فضاسازی‌های تصاویر غالباً تیره و با کنتراست بالا هستند. استفاده فراوان از رنگ‌های چرک و تیره، چهره‌های بدجنس، لبخندهای مصنوعی، اژدهایی که از چشم بیرون زده، موجوداتی غریب با چهره‌های سیاه و دهان و دندان‌هایی بزرگ و ترسناک، پلکان‌های معلقی که به جایی ختم نمی‌شوند، موجوداتی اسیر در بطری‌ها و خزندگانی همچون مار و عقرب و ... در پسزمینه‌ی تصاویر، حس ناامنی و اضطراب را به بیننده القا می‌کنند و به نظر می رسد، نه تنها مخاطب کودک را جذب نمی‌کنند بلکه موجب تشویش و نگرانی آنها نیز می‌شوند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید چرا گودیا تصمیم به قتل آنو گرفت؟ - چه چیزی باعث شد آنو در برابر گودیا موفق شود؟ - به نظر شما این داستان‌ چه معناهایی دیگری می‌توانند داشته باشند؟

مشخصات کتاب
نویسنده مجید شفیعی
ناشر موسسه فرهنگی منادی تربیت
تعداد صفحات 24
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر پیمان رحیمی‌زاده
عرض کتاب 21
طول کتاب 29
نوع جلد نرم