شایعه مثل پر همه‌جا پخش می‌شود

(Rumor that flies like feathers )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

ماجرای گم شدن ساعت آقای کالینا و قضاوت مردم در مورد یکی از اهالی روستا همراه با اهمیت تفکر و تحلیل اطلاعات برای نتیجه‌گیری

نویسنده: هسان کیم تصویرگر: کیانگ‌هی کیم

شایعه مثل پر همه‌جا پخش می‌شود

(Rumor that flies like feathers )
7+

ماجرای گم شدن ساعت آقای کالینا و قضاوت مردم در مورد یکی از اهالی روستا همراه با اهمیت تفکر و تحلیل اطلاعات برای نتیجه‌گیری

نویسنده: هسان کیم

تصویرگر: کیانگ‌هی کیم

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
مردم بعد از شنیدن حرف‌ها درباره یچک، او را مورد قضاوت قرار می‌دهند. یچک طرد می‌شود و مردم با رفتن به خانه او، جلوی خانواده و بقیه‌ی روستاییان تحقیرش می‌کنند. این داستان از دیدگاه کودک بیان نشده است اما مانند سایر داستان های کهن پر از تجربیات ناب برای کودکان و نوجوانان است. تجربه‌ی تحقیر شدن به دنبال قضاوت کردن نادرست، به کودکان می‌آموزد در جمع‌ها و ارتباطات انسانی خود، برای تصمیم‌گیری و قضاوت به دنبال یافتن ابعاد بیش‌تری از حقیقت باشند و برای تشخیص سخن و معتبر بودن منبع آن تحقیق کنند. مخصوصاً امروزه که کودکان و نوجوانان به رسانه‌ها و منابع گسترده اطلاعاتی دسترسی دارند.
محتوای آموزشی
در انتهای کتاب، یک صفحه درباره اروپای شرقی توضیح داده شده و کودکان با کشورهای اروپای شرقی، اقلیم و ادیانی که در این منطقه وجود دارد، آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
تلاش برای داشتن قضاوت درست و نشر نکردن سخنان و مطالب نادرست که شایعه بخشی از آن است، از جمله اخلاقیات داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
مردم با باور به این‌که یچک دزد است، از او عصبانی می‌شوند، به خانه او رفته و بدون توضیح او را نزد قاضی می‌برند. این موقعیت از نمونه‌های خشونت در داستان است که با توجه به پایان‌بندی داستان، پیامدی به دنبال ندارد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی گم شدن ساعت آقای کالینا، ثروتمندترین مرد روستا، در شب عروسی دخترش است. خبر گم شدن ساعت پخش می‌شود و مردم همه به دنبال یافتن ساعت و شنیدن خبری از آن هستند. یکی از خدمتکاران آقای کالینا، حدس و گمان خود را به یکی از زنان شهر می‌گوید که فکر می‌کند یچک، که در محله‌ی پایین زندگی می‌کند، آن را برداشته؛ چون زودتر از بقیه از مهمانی خارج شده است و از همین جا داستان پخش شدن شایعه شروع می‌شود. موضوع داستان درباره قدرت سخن و قضاوت کردن است. با شکل گرفتن شایعه، تمام مردم روستا فکر می‌کنند چیزهایی که از خانه‌های‌شان گم شده، کار یچک بوده است. کودک از طریق داستان می‌آموزد که قضاوت کردن بر مبنای ظاهر و کیفیت زندگی اشخاص، ممکن است او را به نتیجه‌ای غلط برساند و این‌که موقع شنیدن حرف‌ها و دریافت اطلاعات مختلف درباره‌ی درست یا غلط بودن آن تحقیق کند. داستان از مجموعه داستان‌هایی برای فکر کردن است که در پنجاه جلد منتشر شده است و درباره‌ی داستان‌های کهن ملل مختلف یا ضرب‌المثل‌های آنان است که فضایی مناسب برای تفکر و تامل کودک ایجاد می‌کنند. کتاب برای کودکان بالای 7 سال پیشنهاد می‌شود. حضور والدین و مربیان همراه با گفت‌وگو درباره مضمون آن، در درک و دریافت کودکان از داستان تأثیرگذار خواهد بود.

چکیده داستان

داستان دربا‌ره‌ی گم شدن ساعت گرانبهای آقای کالینا در روز عروسی دخترش است. یکی از زنان روستا، از خدمتکار درباره ساعتِ گم‌شده می‌پرسد و او می‌گوید هنوز آن را پیدا نکرده‌اند، اما به نظرش این موضوع مشکوک است و حدس می‌زند یچک آن را دزدیده است. به زودی خبر دزد بودن یچک در روستا پخش می‌شود و مردم کم کم حدس‌های تازه‌ای درباره وسایل‌شان که گم شده می‌زنند. یک روز مردم از این‌که چنین دزدی در روستاست خشمگین می‌شوند و به خانه یچک می‌روند و او را که از هیچ چیز خبر ندارد نزد قاضی می‌برند. قاضی از آن‌ها می‌پرسد ماجرا چیست، اما هیچ‌کس با چشم خود ندیده و از دیگری هر چه را شنیده نقل قول می‌کند. قاضی به خدمتکار یک بالشت می‌دهد و از او می‌خواهد به بازار برود، پرهای آن را خالی کند و دوباره بالشت را پر کرده و نزد او ببرد. زن خدمتکار به بازار می‌رود و گفته قاضی را انجام می‌دهد، اما نمی‌تواند تمام پرها را جمع کند و گریان نزد قاضی برمی‌گردد. قاضی به او می‌گوید شایعه مثل پر است و همان طور که او نمی‌تواند پرهای پراکنده شده در هوا را جمع کند، جلوی حرفی که زده شده را هم نمی‌توان گرفت.

کیفیت تصویر

داستان این کتاب بر اساس یکی از قصه‌های عامیانه اروپای شرقی نوشته شده‌است و تصاویر آن نیز با همراهی متن به بازگویی داستان می‌پردازند. شخصیت‌ها با دربرداشتن پوشاک سنتی اروپای شمالی، گام مثبتی در جهت آشنایی کودکان با فرهنگ دیگر ملل برمی‌دارند ولی از نظر طراحی و نمایش کنش‌ها، ایراداتی در تصاویر و حتی در برخی ترکیب‌بندی‌ها و فضا‌سازی‌ها نیز نابسامانی‌هایی دیده می‌شود. اجرای تکنیک هم چندان پرقدرت نیست. تصویرگر سعی کرده داستان را از زوایای متنوعی به تصویر درآورد که تا حدودی باعث جذابیت‌ بصری و انتقال احساسات متن به کودکان شده‌است. پالت‌ رنگی شاد و متنوع بر جذابیت‌های کتاب افزوده‌ و در کنار کاغذ مرغوب و چاپ خوب، اثری قابل قبول را به منظور تفکر بیشتر، برای کودکان خلق کرده‌است. لازم به ذکر است که کتاب در صفحه‌ی ابتدایی خود طراحی ویژه‌ای به شکل یک درخت دارد که فهرستی از موضوعات مورد بحث در این مجموعه ۵۰ جلدی را در اختیار کودکان قرار می‌دهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید مردم روستا چگونه می‌توانستند جلوی این اتفاق را بگیرند؟ - برای تشخیص حرف درست از ناردست چه راه‌هایی می‌شناسید؟

مشخصات کتاب
نویسنده هسان کیم
ناشر کتاب‌های طوطی (نشر فاطمی)
تعداد صفحات 40
نام مترجم زهرا یوسفی‌راد
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر کیانگ‌هی کیم
عرض کتاب 28
طول کتاب 21
نوع جلد نرم