سان... سان... ساندویچ و نُه شعر دیگر

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ده شعر کودکانه کوتاه با موضوع خوراکی‌های مختلف

سال: 1399
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شاعر از دریچه‌ی نگاه کودکان مسائل را روایت می‌کند و در تمامی شعرها موضوع درباره‌ی کوچک بودن و دنیای کودکی است. کودکانی که در شعرها هستند با دیدن بستنی و ساندویچ، مشتاق و کم تحمل می‌شوند. تخیل و شاعرانگی اتفاقات نیز بازی‌گوشانه است و از این جهت در کنار فضای شاد و شیطنت‌های شخصیت‌های آن، کتاب را مناسب جهان کودکی کرده است. زبان ساده و صمیمی شعرها نیز مناسب کودکان است و کلمه‌ها و عبارت‌های آن عموماً از دنیای کودکان برگرفته شده است. خوراکی‌هایی که از آن‌ها نام برده می‌شود مانند بستنی، باقلوا، لواشک، شیرینی و... نیز مورد علاقه بسیاری از کودکان هستند.
  شخصیت‌ها در تمامی شعرهای کتاب پویا و سرزنده‌اند گاهی شیطنت‌هایی از آن‌ها سرمی‌زند ولی روابط خوب و مسالمت‌آمیزی با هم دارند.
  داستان‌های کوتاه نهفته در شعرها قوه‌ی تخیل کودک را پرورش می‌دهند و فرصت گفتگو درباره‌ی انواع غذاها و موادی را که از آن درست می‌شوند، فراهم می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب شامل ده شعر کودکانه با محوریت خوراکی‌های گوناگون است که به زبانی ساده و با لحنی گفتاری سروده شده‌اند. از آهنگ موزون و قابل‌قبولی برخوردارند و فضایی شاد و شیطنت‌آمیز دارند که خواندن کتاب را برای کودکان لذت‌بخش می‌کند. تاکید اشعار روی حروف ابتدایی برخی از کلمات آنها را جالب کرده و وجود واژه‌های هم‌قافیه نیز آن را مناسب بلندخوانی برای کودکان ساخته و آن‌ها را به هم‌نوایی با خواننده برمی‌انگیزد. البته زبان و بیان محاوره‌ای اشعار هر چند که خواندن آن را برای کودکان پیش از دبستان گوش‌نواز می‌کند، اما ممکن است برای کودکان نوخوان دشوار باشد.

  چکیده داستان

  کتاب شامل ده شعر کودکانه کوتاه با موضوعات خوراکی‌های مختلف است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کارتونی کتاب با رنگ‌های عموماً شاد فضای کودکانه‌ای را در کتاب خلق کرده‌اند، اما طراحی‌ها چندان ماهرانه و زیبا نیستند البته در برخی از قسمت‌ها مفاهیم آن را گسترش می‌دهند. تصویرگر با قرار دادن اشیاء متنوع در فضای تصاویر، نظر کودکان را به خود جلب می‌کند و محیطی برای افزایش دامنه‌ی لغات و جستجو در کتاب فراهم می‌کند. البته تصاویر در انعکاس احساسات و کنش‌های شعرها ضعیف عمل کرده و شاعرانگی متن را القا نمی‌کنند ولی بر طنز آن‌ها می‌افزایند. شخصیت‌ها نیز کلیشه‌ای طراحی شده و تکنیک علی‌رغم اجرای تمیز و یک‌دستی که دارد فاقد وجه هنرمندانه و خلاقانه است. نوع فونت با سبک تصاویر هماهنگ و کودکانه است کیفیت چاپ و جنس کاغذ کتاب مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به ‌نظر شما چرا بچه‌ها عاشق شیرینی هستند؟
  آیا می‌دانید نان بربری کجا و از چه چیزی درست می‌شود؟
  آیا تا به ‌حال برای شما هم پیش آمده تا دلتان نخواهد خوراکی‌هایتان را با دیگران شریک شوید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ناصر کشاورز
  ناشر نشر هوپا
  تعداد صفحات ۲۴
  شماره جلد ۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر ویدا کریمی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم