شماره‌ی6، بن‌بست میستر

(6 impasse des mysteres )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

9+

خرابکاری‌های عجیب در بن‌بست میستر و تلاش آناتول برای کشف دلیل آن‌ها

نویسنده: سوفی لاروش تصویرگر: کارین هیندر

شماره‌ی6، بن‌بست میستر

(6 impasse des mysteres )
9+

خرابکاری‌های عجیب در بن‌بست میستر و تلاش آناتول برای کشف دلیل آن‌ها

نویسنده: سوفی لاروش

تصویرگر: کارین هیندر

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این کتاب درباره‌ی روابط تعدادی نوجوان است. آناتول به ژولی توجه ویژه دارد. آناتول عاشق کنجکاوی و کشف کردن است. و این داستان پر از موقعیت‌هایی است که لازم است آناتول درباره آنها تحقیق کند. بنجی پسری که گربه‌اش را از دست می‌دهد احساس تنهایی و ناامیدی می‌کند و این باعث می‌شود دست به مخالفت جویی بزند. در این داستان گوشه‌ای از رابطه اعضای خانواده ژولی به تصویر کشیده شده است. پدر و مادر ژولی تصمیم دارند از یکدیگر جدا شوند. رابطه با جنس مخالف، رابطه اعضای خانواده، مخالفت‌جویی و مبارزه طلبی و خلق و خوهای دوران نوجوانی از عناصر جهان نوجوانی این کتاب است.
محتوای آموزشی
در این کتاب به جنگ‌های جهانی اول و دوم، جنگ الجزایر و جنگ‎های خاورمیانه اشاره شده است. می‌تواند در گفتگو‌های پس از خواندن کتاب اندکی به این موضوع پرداخته شود. در کتاب می بینیم که خانم همسایه پالتو پوست به تن دارد. خوب است درباره استفاده از پوست حیوانات در صنعت پوشاک با کودکان گفتگو کنیم.
الگوی شخصیتی
فیلو برای تعطیلات به پیست اسکی می‌رود ولی وقتی سوار تلسی‌یژ بود دید که چند نفر پوست ساندویچ و ته سیگارشان را روی زمین انداخته‌اند او خود را از روی تلسی‌یژ به روی برف‌ها پرت کرد تا نگذارد آنها پیست را کثیف کنند؛ او دختری دوستدار محیط‌زیست است. آناتول کارآگاه مدرسه است و با اینکه جواب معماها را کشف می‌کند اما هیچ وقت کسی را لو نمی‌دهد. او پسری است که دنبال کشف حقیقت است ولی فیلو دختری عذالت‌خواه است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلدهای مجموعه‌ی آناتول بریستول است. این داستان درباره‌ی تعدادی هم‌کلاسی است که هر کدام درگیر مسئله خاصی‌اند. ژولی نگران پدرش است و به نظر او رفتار پدرش مدتی مشکوک شده است. ژولی از آناتول می‌خواهد درباره‌ی پدرش تحقیق کند. فیلو به تعطیلات می‌رود. تعدادی اسکی‌باز را می‌بیند که آشغال‌های‌شان را روی زمین ریخته‌اند و برای اینکه بتواند زمین را نجات بدهد از روی تلسی‌یژ خود را پرت می‌کند و دستش می‌شکند. آناتول وقتی مشغول تحقیق درباره‌ی پدر ژولی است، توسط کلنل ساورا به جرم خراب‌کردن گل‌های رز باغچه دستگیر می‌شود. پلیس از آناتول می‌خواهد در پیدا کردن کسی که گل‌های باغچه‌ی کلنل را خراب کرده همکاری کند. آناتول می‌فهمد که همه خرابکاری‌هایی که در بن‌بست میستر اتفاق افتاده کار پسری به نام بانجی است که مدتی قبل گربه‌اش در اثر تصادف جانش را از دست داده. در این داستان چهار شخصیت نوجوان وجود دارد که هر کدام مسئله یا دغدغه‌ای ویژه خود دارند. فیلو عدالت‌خواه است و در مسائل محیط‎زیستی نمی‎تواند ساکت و بی‎عمل باشد. آناتول یک کارآگاه کنجکاو است که کشف حقیقت برایش مهم است. ژولی دختری مهربان و قوی است که نگران پدرش است. پدر و مادر ژولی دارند از هم جدا می‌شوند و او به خوبی با این مسئله کنار آمده است. بنجامین پسری عصبانی و ناامید است و برای انتقام گرفتن دست به خرابکاری در محله می‌زند. در داستان‌های «تحقیق‌های آناتول بریستول» موضوع محیط‌زیست پررنگ است. در این داستان ریختن آشغال روی زمین و استفاده از پوست حیوانات برای تهیه پوشاک مورد توجه قرار گرفته است. این موارد می توانند موضوعات گفتگو با نوجوانان و مورد فعالیت‌های اجتماعی در زمان نوجوانی باشند. موضوع شرکت کلنل در جنگ‌های بسیار از موارد بزرگسالانه‌ی داستان است و خوب است درباره‌ی آن گفتگو شود. ناشر این کتاب را برای کودکان بیشتر از 9 سال پیشنهاد کرده است که به نظر می‌رسد برای این گروه سنی مناسب باشد.

چکیده داستان

ژولی از آناتول می‌خواهد که پدرش را تعقیب و در‌باره‌اش تحقیق کند. آناتول مطمئن نیست که این کار را بکند یا نه، چون او کارآگاه مدرسه است و نمی‌تواند درباره‌ی بزرگترها تحقیق کند. تعطلات مدرسه شروع شده و فیلو هم برای تعطیلات به پیست اسکی رفته و آناتول نمی‌تواند از او کمک بگیرد. روزی آناتول در حین تعقیب پدر ژولی توسط کلنل ساورا دستگیر می‌شود. اکلنل آناتول را متهم به تخریب گل‌های رز باغچه‌اش می‌کند. کلنل پلیس را خبر می‌کند و پلس به آناتول فرصت می‌دهد تا کسی که این کار را کرده پیدا کند. حالا کار آناتول به صورت جدی شروع شده و او نمی تواند روی تحقیقی که ژولی از او خواسته کار کند. فردای آن روز وقتی آناتول به نزدیکی خانه کلنل می‌رود می‌بیند کلنل مشغول دعوا با یکی از همسایه‌ها است. یک سطل رنگ روی پالتو پوست خانم همسایه ریخته است و او کلنل را مقصر می‌داند و کلنل خانم همسایه را بخاطر خراب‌شدن گل‌های رزش مقصر می‌داند. آناتول به آنها می‌گوید که بحث و دعوا را تمام کنند و به او فرصت بدهند تا مقصر را پیدا کند. ژولی به آناتول زنگ می‌زند و او را برای رفتن به باغ وحش دعوت می‌کند. فردا وقتی آناتول به خانه زولی می‌رسد ماشین آقای تورس (پدر ژولی) پنچر شده است. کار چه کسی می تواند باشد؟ آناتول مطمئن می‌شود یک نفر دارد در محله خراب‌کاری می‌کند. ولی به چه علت؟ آناتول بعد از صحبت با ژولی متوجه می‌شود که چند روز پیش یک ماشین گربه‌ای را در محله زیرگرفته و در رفته است. صاحب گربه به خانه‌ها سر می‌زند و از آنها می‌پرسد چه کسی با گربه تصادف کرده و هیچ کس با او همراهی نمی‌کند. آناتول به آن خانه سر می‎زند و با پسری که صاحب گربه بود صحبت می‌کند و می‎فهمد که خرابکاری‎ها زیر سر اوست. اما او قول می‎دهد که پسر را لو ندهد. اما فیلو دختری عدالت‌خواه است و داستان بنجی را برای پلیس تعریف کرد.پلیس بنجی را موظف کرد تا مدتی بن‌بست میستر را جارو بزند.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی کتاب با رنگ‌های شاد و تصاویر پویا و پر‌احساس، اثری زیبا و جذاب خلق کرده‌اند. تصاویر بیشتر در تجسم شخصیت‌ها و اتفاقات کاربرد دارند و اطلاعاتی بیشتر از متن به مخاطب نمی‌دهند. تصویرگر به نقاط اوج داستان توجه داشته و حال و هوا و احساسات شخصیت‌ها را با کمی اغراق و طنز و به صورتی قابل‌درک نشان داده‌است. این سبک از تصاویر برای کودکان جالب و گیرا است و به‌نظر‎‌می‌رسد به‌خوبی با آن ارتباط برقرار می‌کنند. شخصیت‌ها طراحی‌های دوست‌داشتنی و باورپذیری دارند. کنش‌ها و حالات چهره به‌خوبی احساسات و اتفاقات متن را منعکس می‌کنند. ترکیب‌بندی‌ها متنوع و منسجم و فضاسازی‌ها مرتبط با اتفاقات متن طراحی شده‌اند. اجرای تکنیک نیز ماهرانه و یکدست است. کتاب از طراحی‌گرافیک زیبایی برخوردار است و تنوع صفحه‌آرایی به‌جذابیت اثر افزوده است. نوع و اندازه فونت مناسب انتخاب شده و قطع کتاب با توجه به حجم آن مناسب است. این کتاب در زمینه چاپ و صحافی و جنس کاغذ از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- اگر شما جای فیلو در تلسی‌یژ بودید و کسی روی زمین آشغال می‌ریخت چه می‌کردید؟ - بنجامین چطور می‌توانست بفهمد چه کسی با ماشین به گربه‌اش زده‌است؟

مشخصات کتاب
نویسنده سوفی لاروش
ناشر شهر قلم
تعداد صفحات 80
نام مترجم نیلوفر اکبری
سال انتشار 2016
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر کارین هیندر
عرض کتاب 19
طول کتاب 14
نوع جلد نرم