من بامزه نیستم!

( I’m not cute)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

گردش بچه جغد در جنگل و روبه‌رو شدن با حیوانات، ناراحتی جغد از رفتار حیوانات و همراهی و حمایت مادر

سال: 1397
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جغد کوچولو که برای گردش به جنگل رفته‌است، احساس استقلال می‌کند و دوست ندارد کسی مزاحمش شود، اما با حیوانات مختلفی روبه‌رو می‌شود که مزاحم خلوت او شده، کوچولو خطابش می‌کنند و بدون اجازه او را بغل می‌کنند. این شرایط می‌تواند برای بسیاری از کودکان آشنا و ملموس باشد. جغد کوچولو در مواجهه با حرف‌ها و رفتار حیوانات احساس ناراحتی و ناامنی می‌کند. رفتار مادر با جغد کوچولو همدلانه است و از او حمایت می‌کند. جغد کوچولو خسته و خواب‌آلود است و به همین دلیل لجبازی می‌کند.
  جغد کوچولو توصیفات حیوانات دیگر در مورد خودش را دوست ندارد و آن‌ها را نمی‌پذیرد. او هرچند با بلند کردن صدا و لجبازی، به ابراز خود می‌پردازد و ناراحتی و عصبانیتش را از شرایط نشان می‌دهد. مادر هم با شناخت خوبی که از حالات و احساسات جغد کوچولو دارد، همدلانه با او رفتار کرده و با واکنشی مناسب او را تشویق به خوابیدن می‌کند.
  شیوه‌ی تعامل و رفتار جغد کوچولو با دیگران و لحن گفتارش چندان مناسب نیست. درست است که در داستان مشخص می‌شود که جغد کوچولو خسته و خواب‌آلود است، اما او همچنان بعد از حضور مادر و همدلی او نیز با لجبازی، صدای بلند و قدری پرخاشگری با دیگران ارتباط برقرار می‌کند.
  کودک با خواندن داستان متوجه می‌شود که می‌تواند نظر دیگران و رفتارهای آن‌ها را نپذیرد و خودش را آن‌طور که فکر می‌کند هست، ابراز کند. هرچند در کتاب جغد کوچولو مستقیما به این‌که به زور بغلش کردند، اعتراضی نمی‌کند، اما از حالت چهره و کنش‌هایش مشخص است که از این کار خوشحال و راضی نیست. بنابراین می‌توان با کودکان درباره‌ی این‌که دیگران اجازه ندارند بدون رضایت او را به زور بغل کنند، صحبت کرد. همچنین کودک در خلال داستان متوجه می‌شود که اگر خسته و خواب‌آلود باشد ممکن است رفتارهای نامناسبی از خود نشان دهد و همه نیاز به استراحت و آرامش دارند.
  حیوانات جنگل، جغد کوچولو را بدون رضایت و اجازه‌ی او بغل می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی جغد کوچکی‌ست که برای گردش به جنگل می‌رود. او که دوست دارد تنها باشد با حیوانات مختلفی روبه‌رو می‌شود که او را به‌زور بغل کرده و از کلماتی در موردش استفاده می‌کنند که دوست ندارد. جغد هربار ناراحتی‌اش را ابراز می‌کند. مادر با او همدلی می‌کند و اینبار از صفات دیگری که جغد می‌پسندد استفاده می‌کند، اما جغد که خسته و خواب‌آلود است اینبار هم با ناراحتی و لجبازی موضعش را عوض می‌کند. رفتار مادر حمایتگرانه است. او که جغد کوچولو را خسته و رفتارهای لجبازانه‌اش را ناشی از همین خستگی می‌بیند، به‌جای بحث کردن جغد کوچک را تشویق به خواب و استراحت می‌کند. جغد کوچولو رفتار دیگران را نمی‌پذیرد و احساساتش را ابراز می‌کند. هرچند این شیوه‌ی ابراز قدری نامناسب و همراه با صدای بلند و پرخاشگری به‌نظر می‌رسد، اما می‌توان با کودک در مورد احساسات ناخوشایندی که از رفتار و گفتار دیگران پیدا می‌کنند و شیوه‌های گوناگون ابراز آن‌ها گفتگو کرد.

  چکیده داستان

  بچه جغد برای گردش به جنگل می‌رود. خرگوش، روباه و سنجاب او را می‌بینند، به زور بغلش می‌کنند و به او می‌گویند که خیلی بامزه است. هربار بچه جغد با ناراحتی و عصبانیت تاکید می‌کند که بامزه نیست، بلکه پرنده‌ای شکاری و بزرگ و ترسناک است. مامان جغد حرف‌هایش را تایید می‌کند و این‌بار بعد از کمی فکر کردن، بچه جغد می‌گوید که بامزه هم هست. مادر می‌داند که بچه جغد خسته و خواب‌آلود است و او را می‌خواباند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر این کتاب تصویری همگام و همراه با متن هستند، در داستان، بچه جغد برای گردش به جنگل می‌رود و در هر فریم با حیوانی جدید مواجه می‌شود. شخصیت‌پردازی‌ها برای گروه سنی مخاطب مناسب است که با فرم‌هایی ساده و خطوط کناره‌ی مشخص اجرا شده‌اند. حرکت در شخصیت‌ها و همینطور نشان دادن حالات چهره‌ی جغد کوچک آن‌ها را برای مخاطب باورپذیر کرده است. خرگوش و سنجاب نزدیک به ظاهر واقعی آن‌ها در طبیعت تصویر نشده‌اند که ممکن است برای خردسالان گیج‌کننده باشد. تصاویر فضای جنگل را نشان می‌دهند و بدون جزئیات زیادی تصویر شده‌اند. تصویرگری‌ها با تکنیک دیجیتال اجرا شده‌اند. کیفیت چاپ، جنس کاغذ و صفحه‎آرایی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا تا‌به‌حال کسی شما را به اسمی صدا کرده که دوست نداشته باشید؟ آیا تا‌به‌حال کسی شما را بدون اجازه بغل کرده؟ در این موارد چه می‌کنید؟
  – فکر می‌کنید از بین اطرافیانتان چه کسی بهتر از همه شما را می‌شناسد؟
  – اگر بخواهید خودتان را به دیگران معرفی کنید، از چه کلماتی استفاده می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده جاناتان الن
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۲۷
  نام مترجم نیلوفر امن‌زاده
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  عرض کتاب ۱۴.۵
  نوع جلد نرم