شنگال

(Spork)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

شنگال که نه قاشق است و نه چنگال و نه هیچ کدام، نقش خودش را پیدا می‌کند

سال: 2010
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شنگال امید دارد که هویتش را پیدا کند؛ او سعی می‌کند وارد دسته‌ی قاشق‌ها و یا چنگال‌ها شود اما آن‌ها او را مسخره می‌کنند. والدینش او را دوست دارند و از او حمایت می‌کنند. شنگال احساس تنهایی می‌کند و احساس تعلق به گروه خاصی ندارد. در انتها شنگال هم تفاوت‌های فردی‌اش را می‌پذیرد و هم به هویت فردی‌اش دست می‌یابد و نقش خود را در دنیایش پیدا می‌کند.
  شنگال تلاش می‌کند هویتیش را درک کند. او در یادگیری خودش مشارکت فعال دارد. پدر و مادر او گرم و مهربان هستند و او را همانطور که هست دوست دارند.
  برخی از ازدواج‌ها عجیب بود مانند ازدواج چاقوها با چوب‌های غذاخوری. موضوع ازدواج در داستان از محتوا‌های بزرگسالانه‌ است.
  کودک یاد می‌گیرد که به تفاوت‌ها احترام بگذارد و اسیر قالب‌های کلیشه‌ای رایج نشود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی موجودی به نام شنگال است که نه چنگال است و نه قاشق و هیچوقت هم سر سفره از او استفاده نمی‌شود، تا اینکه کودکی در خانه به دنیا می‌آید و از شنگال برای غذا خوردن استفاده می‌کند و شنگال نقشی را بازی می کند که قاشق یا چنگال یا هیچ چیز دیگری نمی‌تواند. کتاب درباره‌ی‌ مفاهیمی مانند پذیرش و احترام به تفاوت‌ها، تلاش و هویت است. در اصل شنگال داستان لطیف خود بودن و شناخت خود و تفاوت‌های فردی است. کودک رده‌ی سنی مخاطب کتاب در حال شناخت خود و گسترش روابط‌شان‌اند و محتوای کتاب می‌تواند به آن‌ها در مدیریت روابط‌شان کمک کند.

  چکیده داستان

  شنگال نه قاشق است و نه چنگال و نه هیچ کدام. نه در بین چنگال‌ها جایی دارد و نه در بین قاشق‌ها سعی دارد تصمیم بگیرد که دقیقا چیست اما نمی‌تواند و دیگران هم او را به عنوان تنها یک چیز قبول ندارند. تا اینکه کودکی در خانه به دنیا می‌آید و به چیزی نیاز دارد که هم قاشق باشد و چنگال. شنگال نقش خود را پیدا می‌کند و به کودک برای غذا خوردن کمک می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  مفهوم عمیق داستان را، تصاویر جذاب کتاب همراهی می‌کنند. تصاویر درمجموع فضای پر جنب‌وجوش و جذابی دارند.
  شخصیت‌پردازی از دیگر نقاط مثبت بارز تصاویر است. بخصوص شخصیت اصلی یعنی شنگال، دوست‌داشتنی و باورپذیر است و کودکی را که با شنیدن نام کتاب کنجکاو شده است، با ظاهر خود شگفت‌زده می‌کند. دیگر شخصیت‌های کتاب هم ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند.
  در فریم‌های پایانی کتاب ابتدا با سایه‌ی کودک و در فریم بعد با خود او روبه‌رو می‌شویم اما این دو تصویر به لحاظ سبک و اجرا هم‌خوانی لازم را با یکدیگر ندارند.
  فضاها و رنگ‌ها جذاب هستند و باوجودی که تقریباً در تمامی فریم‌ها تکرار شده‌اند، جذابیتشان را تا حدود زیادی حفظ کرده‌اند.
  تکنیک که ترکیب متنوعی از کلاژ، رنگ، و مداد است، اجرای پرقدرت و زیبایی دارد.
  کیفیت ظاهری و چاپ و کتاب سازی بسیار مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شنگال چه شکلی بود؟
  – نظر پدر و مادرش درباره ی شنگال چه بود؟
  – نظر شنگال درباره‌ی خودش چه بود؟ چطور نظرش تغییر کرد؟
  – نظر شما درباره‌ی خودتان چیست و خودتان را چطور می‌بینید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کیو مکلیر
  ناشر فاطمی
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم زهره پریرخ
  سال انتشار ۲۰۱۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر ایزابل آرسنالت
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد سخت