شهر موش کورها

(Maulwurfsradt )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

7+

رفتن موش‌کور چمن‌زار به زیر زمین و تغییر دادن زندگی زیرزمینی موش‌کورها در طی زمان، همراه با مضامین محیط زیست و حفاظت از آن

نویسنده: کولمان توربن تصویرگر: کولمان توربن

شهر موش کورها

(Maulwurfsradt )
7+

رفتن موش‌کور چمن‌زار به زیر زمین و تغییر دادن زندگی زیرزمینی موش‌کورها در طی زمان، همراه با مضامین محیط زیست و حفاظت از آن

نویسنده: کولمان توربن

تصویرگر: کولمان توربن

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
احساس تعلق نسبت به دنیای پیرامون و جهان اطراف از موضوعات پررنگ در جهان کودکی و نوجوانی است. کودکان با خواندن داستان موش کورها نسبت به دنیای پیرامون خود هشیارتر می‌شوند، نسبت به آن احساس تعلق می‌کنند و به دنبال آن راهی برای حفاظت و نگهداری از آن خواهند داشت.
محتوای آموزشی
داستان شهر موش‌کورها، آینه زندگی مدرن انسان‌ها و برخورد آن‌ها با طبیعت است. این داستان با نشان دادن سیر تاریخی زندگی موش‌کورها در شهر زیرزمینی و اتفاقی که همزمان با آن برای چمنزار می‌افتد، و به طور مستقیم به کودکان آینده‌ای را نشان می‌دهد که در صورت عدم به محیط زیست و نابودی آن برای انسان‌ها رخ خواهد داد.
الگوی شخصیتی
آموزش مسئولیت پذیری درباره محیط زندگی، مخصوصاْ طبیعیت، از جمله مهارت‌های زندگی داستان است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
کودکان نقشی در آلودگی‌های محیط‌زیستی ندارند و سهم آن‌ها در از بین بردن طبیعت یا توان‌ آن‌ها در نجات کره‌ی زمین از مسائل به‌وجود آمده بسیار ناچیز است؛ به همین دلیل موضوعاتی این‌چنینی که کودکان کنترل و اختیاری در آن ندارند و بر تخریب و نابودی تأکید دارد ممکن اس باعث ایجاد اضطراب و ترس در کودکان شود.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی موش‌کوری است که روزی در یک چمن‌زار به زیرزمین می‌رود و آن‌جا شروع به خانه‌سازی می‌کند. خیلی زود، موش‌کورهای دیگر به او ملحق می‌شوند و زندگی زیرزمینی آن‌ها تغییر می‌کند. موش‌ها با ساخت و سازهای‌شان، زندگی راحت و جدیدی برای خود درست می‌کنند، اما طولی نمی‌کشد که تعداد موش کورها زیاد می‌شود و با پیش‌رفت زندگی شهری‌شان، چمن‌زار دیگر آن چمنزار قبلی نیست و تنها تکه کوچکی از آن باقی مانده است. موش‌کورها با مشکلات فراوانی مثل آلودگی هوا و کمبود جا مواجه می‌شوند. داستان موش‌کورها در واقع، روایتی نمادین از زندگی صنعتی‌شده و شهرنشینی انسان ‌مدرن است و درباره‌ی نقش طبیعت در زندگی انسان‌ها و دیگر جانداران می‌گوید؛ این‌که چطور انسان‌ها برای بهبود زندگی نوع خود به طبیعت و دیگر موجودات بی‌توجهی می‌کنند. داستان شهر موش‌کورها ساختار جدید دارد؛ متن نوشتاری آن کوتاه است و بخش اعظم و تأثیرگذار داستان، با تصاویر پیش می‌رود. تصاویر داستان قدرتمند و گویااند و به کودک امکان ورود به داستان و مشارکت در آن را می‌دهد. کودکان نقشی در آلودگی‌های محیط‌زیستی ندارند و سهم آن‌ها در از بین بردن طبیعت یا توان‌ آن‌ها در نجات کره‌ی زمین از مسائل به‌وجود آمده بسیار ناچیز است؛ به همین دلیل موضوعاتی این‌چنینی که کودکان کنترل و اختیاری در آن ندارند و بر تخریب و نابودی تأکید دارد ممکن اس باعث ایجاد اضطراب و ترس در کودکان شود. با این‌که داستان ظاهری ساده و کوتاه دارد، اما مفهوم و پیام آن به گونه‌ای است که برای کودکان بالای هفت سال قابل درک‌تر خواهد بود. حضور والدین در کنار کودک و بحث درباره‌ی محیط‌زیست و مسائلی که موجب نابودی آن می‌شود و پیامدهای آن برای نوع بشر، موجب درک بهتر داستان خواهد شد.

چکیده داستان

در روزی آفتابی موش‌کور، چمن‌زاری زیبا و وسیعی پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد خانه‌اش را آن‌جا بسازد. خیلی زود بقیه‌ی موش‌کورها هم به چمن‌زار می‌روند. با گذشت زمان، زندگی ساده موش‌ها‌ها تغییر می‌کند. تأسیسات زیرزمینی پیش‌رفته و گسترده می‌شود. با زیاد شدن امکانات و بالا رفتن رفاه زندگی، تعداد موش‌کورها زیاد می‌شود و کم‌کم آن‌ها را با مشکلاتی چون آلودگی، گازهای سمی، ترافیک و ازدحام روبه‌رو می‌کند. با گذر سال‌ها، و گسترش شهرسازی موش کورها، شکل چمن‌زار تغییر می‌کند و آن چمن‌زار قدیمی و زیبا از بین می‌رود.

کیفیت تصویر

تصاویرکتاب "شهر موش کورها" بسیار زیبا ، هنرمندانه و همراه با جزئیات هستند و از قدرت روایتگری بالایی برخوردارند. تصاویر طراحی و ترکیب‌بندی و فضاسازی‌هایی سرشار از جزئیات و تکنیک اجرایی بسیار خوبی دارند. شخصیت‌پردازی موش‌ها و نمایش آن‌ها در قالب انسانی زیبا و تأثیرگذار است. از نقاط برجسته‌ی تصاویر این کتاب فضاسازی‌های آن است. فضاهایی که تعریف خوب، دقیق و زیبایی از طبیعتی بکر و زیبا و روند تدریجی تبدیل آن به محیطی صنعتی و مملو از آلودگی محیط‌زیست ( آلودگی دیداری ، صوتی ، هوا و ...) به مخاطب ارائه می‌دهد. نور و رنگ‌هایی که به دنیایی خاکستری و فاقد رنگ تبدیل‌شده‌اند و با زبان استعاره به بیان ویژگی‌های تلخ دنیای صنعتیِ امروز ؛ بوروکراسی اداری، تنهایی، سرعت و تکرار، بی‌حوصلگی، زباله‌سازی، ترافیک و.... پرداخته‌اند و با صراحت و جسارت و در کمال لطافت این شیوه زندگی را به چالش کشیده‌اند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چه چیزی باعث نابودی چمن‌زار شده بود؟ - فکر می‌کنید موش کورها چه کارهایی می‌توانستند برای جلوگیری از نابودی چمن‌زار انجام دهند؟ - شما و خانواده‌تان در حد توانتان چه کارهایی برای مراقبت از حیات‌وحش و نگهداری از طبیعت انجام می‌دهید؟

مشخصات کتاب
نویسنده کولمان توربن
ناشر هوپا
تعداد صفحات 28
نام مترجم راحیل ذبیحی
سال انتشار 2011
سال انتشار در ایران 1394
تصویرگر کولمان توربن
عرض کتاب 21
طول کتاب 26
نوع جلد نرم