شهر موش کورها

(Maulwurfsradt)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

رفتن موش‌کور چمن‌زار به زیر زمین و تغییر دادن زندگی زیرزمینی موش‌کورها در طی زمان، همراه با مضامین محیط زیست و حفاظت از آن

سال: 2011
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس تعلق نسبت به دنیای پیرامون و جهان اطراف از موضوعات پررنگ در جهان کودکی و نوجوانی است. کودکان با خواندن داستان موش کورها نسبت به دنیای پیرامون خود هشیارتر می‌شوند، نسبت به آن احساس تعلق می‌کنند و به دنبال آن راهی برای حفاظت و نگهداری از آن خواهند داشت.
  آموزش مسئولیت پذیری درباره محیط زندگی، مخصوصاْ طبیعیت، از جمله مهارت‌های زندگی داستان است.
  داستان شهر موش‌کورها، آینه زندگی مدرن انسان‌ها و برخورد آن‌ها با طبیعت است. این داستان با نشان دادن سیر تاریخی زندگی موش‌کورها در شهر زیرزمینی و اتفاقی که همزمان با آن برای چمنزار می‌افتد، و به طور مستقیم به کودکان آینده‌ای را نشان می‌دهد که در صورت عدم به محیط زیست و نابودی آن برای انسان‌ها رخ خواهد داد.
  کودکان نقشی در آلودگی‌های محیط‌زیستی ندارند و سهم آن‌ها در از بین بردن طبیعت یا توان‌ آن‌ها در نجات کره‌ی زمین از مسائل به‌وجود آمده بسیار ناچیز است؛ به همین دلیل موضوعاتی این‌چنینی که کودکان کنترل و اختیاری در آن ندارند و بر تخریب و نابودی تأکید دارد ممکن اس باعث ایجاد اضطراب و ترس در کودکان شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی موش‌کوری است که روزی در یک چمن‌زار به زیرزمین می‌رود و آن‌جا شروع به خانه‌سازی می‌کند. خیلی زود، موش‌کورهای دیگر به او ملحق می‌شوند و زندگی زیرزمینی آن‌ها تغییر می‌کند. موش‌ها با ساخت و سازهای‌شان، زندگی راحت و جدیدی برای خود درست می‌کنند، اما طولی نمی‌کشد که تعداد موش کورها زیاد می‌شود و با پیش‌رفت زندگی شهری‌شان، چمن‌زار دیگر آن چمنزار قبلی نیست و تنها تکه کوچکی از آن باقی مانده است. موش‌کورها با مشکلات فراوانی مثل آلودگی هوا و کمبود جا مواجه می‌شوند. داستان موش‌کورها در واقع، روایتی نمادین از زندگی صنعتی‌شده و شهرنشینی انسان ‌مدرن است و درباره‌ی نقش طبیعت در زندگی انسان‌ها و دیگر جانداران می‌گوید؛ این‌که چطور انسان‌ها برای بهبود زندگی نوع خود به طبیعت و دیگر موجودات بی‌توجهی می‌کنند. داستان شهر موش‌کورها ساختار جدید دارد؛ متن نوشتاری آن کوتاه است و بخش اعظم و تأثیرگذار داستان، با تصاویر پیش می‌رود. تصاویر داستان قدرتمند و گویااند و به کودک امکان ورود به داستان و مشارکت در آن را می‌دهد.
  کودکان نقشی در آلودگی‌های محیط‌زیستی ندارند و سهم آن‌ها در از بین بردن طبیعت یا توان‌ آن‌ها در نجات کره‌ی زمین از مسائل به‌وجود آمده بسیار ناچیز است؛ به همین دلیل موضوعاتی این‌چنینی که کودکان کنترل و اختیاری در آن ندارند و بر تخریب و نابودی تأکید دارد ممکن اس باعث ایجاد اضطراب و ترس در کودکان شود. با این‌که داستان ظاهری ساده و کوتاه دارد، اما مفهوم و پیام آن به گونه‌ای است که برای کودکان بالای هفت سال قابل درک‌تر خواهد بود. حضور والدین در کنار کودک و بحث درباره‌ی محیط‌زیست و مسائلی که موجب نابودی آن می‌شود و پیامدهای آن برای نوع بشر، موجب درک بهتر داستان خواهد شد.

  چکیده داستان

  در روزی آفتابی موش‌کور، چمن‌زاری زیبا و وسیعی پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد خانه‌اش را آن‌جا بسازد. خیلی زود بقیه‌ی موش‌کورها هم به چمن‌زار می‌روند. با گذشت زمان، زندگی ساده موش‌ها‌ها تغییر می‌کند. تأسیسات زیرزمینی پیش‌رفته و گسترده می‌شود. با زیاد شدن امکانات و بالا رفتن رفاه زندگی، تعداد موش‌کورها زیاد می‌شود و کم‌کم آن‌ها را با مشکلاتی چون آلودگی، گازهای سمی، ترافیک و ازدحام روبه‌رو می‌کند. با گذر سال‌ها، و گسترش شهرسازی موش کورها، شکل چمن‌زار تغییر می‌کند و آن چمن‌زار قدیمی و زیبا از بین می‌رود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویرکتاب “شهر موش کورها” بسیار زیبا ، هنرمندانه و همراه با جزئیات هستند و از قدرت روایتگری بالایی برخوردارند.
  تصاویر طراحی و ترکیب‌بندی و فضاسازی‌هایی سرشار از جزئیات و تکنیک اجرایی بسیار خوبی دارند.
  شخصیت‌پردازی موش‌ها و نمایش آن‌ها در قالب انسانی زیبا و تأثیرگذار است.
  از نقاط برجسته‌ی تصاویر این کتاب فضاسازی‌های آن است. فضاهایی که تعریف خوب، دقیق و زیبایی از طبیعتی بکر و زیبا و روند تدریجی تبدیل آن به محیطی صنعتی و مملو از آلودگی محیط‌زیست ( آلودگی دیداری ، صوتی ، هوا و …) به مخاطب ارائه می‌دهد.
  نور و رنگ‌هایی که به دنیایی خاکستری و فاقد رنگ تبدیل‌شده‌اند و با زبان استعاره به بیان ویژگی‌های تلخ دنیای صنعتیِ امروز ؛ بوروکراسی اداری، تنهایی، سرعت و تکرار، بی‌حوصلگی، زباله‌سازی، ترافیک و…. پرداخته‌اند و با صراحت و جسارت و در کمال لطافت این شیوه زندگی را به چالش کشیده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چه چیزی باعث نابودی چمن‌زار شده بود؟
  – فکر می‌کنید موش کورها چه کارهایی می‌توانستند برای جلوگیری از نابودی چمن‌زار انجام دهند؟
  – شما و خانواده‌تان در حد توانتان چه کارهایی برای مراقبت از حیات‌وحش و نگهداری از طبیعت انجام می‌دهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کولمان توربن
  ناشر هوپا
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم راحیل ذبیحی
  سال انتشار ۲۰۱۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر کولمان توربن
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم