شوخی در پارک بزرگ

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

11+

ماجرای اختراع یک دستگاه جدید و تلاش‌های استاد و بچه‌ها برای استفاده از آن؛ همراه با آموزش قوانین فیزیک و تشویق بچه‌ها به کنجکاو بودن درباره‌ی محیط پیرامون خود.

نویسنده: مهدی میر کیایی

شوخی در پارک بزرگ

11+

ماجرای اختراع یک دستگاه جدید و تلاش‌های استاد و بچه‌ها برای استفاده از آن؛ همراه با آموزش قوانین فیزیک و تشویق بچه‌ها به کنجکاو بودن درباره‌ی محیط پیرامون خود.

نویسنده: مهدی میر کیایی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان شوخی در پارک بزرگ از دیدگاه کودکان نوشته نشده است. در این داستان چند کودک حضور دارند که استاد را به پارک شهر دعوت می‌کنند. شخصیت و ویژگی‌های شخصی کودکان به طور دقیق بیان نشده است چراکه داستان بیش‌تر هدفی آموزشی را دنبال می‌کند. کودکانی که به تازگی وارد مدرسه شده‌اند، با فراگرفتن مفاهیم علمی، با دنیای وسیعی از اطلاعات روبه‌رو می‌شوند و حتی گاه ممکن است درباره‌ی کاربرد و جایگاه آن در زندگی خود گیج و سردرگم باشند. کودکان داستان از همین مفاهیم ایده می‌گیرند و با استفاده از هوش و خلاقیت خود، چیزهای جدیدی را به وجود می‌آورند که در نهایت با تشویق و تأیید استاد همراه است. تایید استاد و افتخار کردنش به بچه‌ها برای آنان تجربه‌ای از حس پیروزی و امیدواری خواهد بود.
محتوای آموزشی
دستگاهی که استاده اختراع کرده است، همراه با بازی‌هایی که بچه‌ها و استاد در شهربازی طراحی کرده‌اند، علاوه بر آشنایی مخاطب درباره‌ی برخی قوانین علم فیزیک، کنجکاوی آنان را برمی‌انگیزد.
الگوی شخصیتی
در داستان سه کودک با کمک یکدیگر و با استفاده از تکنولوژی‌ای که استاد اختراع کرده است، به راه‌های جدیدی دست پیدا می‌کنند تا از تکنولوژی مهار کردن جاذبه استفاده کنند. داستان به صورت موازی و همراه با آموزش مفاهیم علم فیزیک، مفاهیمی چون عدم رقابت و کار گروهی را نیز به کودکان آموزش می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی دانشمندی به نام استاد است که از اختراعات خود برای شاد کردن بچه‌ها استفاده می‌کند. جدیدترین دستگاهی که او اختراع کرده است، می‌تواند جاذبه را کم و یا حتی بی‌اثر کند. او از این دستگاه در شهربازی استفاده کرده و حالا که دستگاه در اختیار همه قرار گرفته است، بچه‌ها با نوشتن نامه‌ای به استاد از او می‌خواهند به پارک شهر برود. همراه با اتفاقات داستان، کودکان با برخی از قوانین علم فیزیک آشنا می‌شوند. جاذبه و اثراتی که بر محیط اطراف می‌گذارد، مانند حرکت ادامه‌دار استاد بر روی نیمکت نامریی، کودکان را کنجکاو و مشتاق دانستن درباره‌ی چرایی و نوع عملکرد آن خواهد کرد. «شوخی در پارک» داستانی آموزشی است که کودکان را به داشتن کنجکاوی و خلاقیت تشویق می‌کند. مطالعه‌ی این کتاب برای گروه سنی بالای 11 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

استاد دستگاهی را اختراع کرده است که با استفاده از آن می‌تواند جاذبه زمین را کم کند و با استفاده از این اختراع، در شهربازی تغییراتی ایجاد کرده است تا بچه‎‌ها را بخنداند. حالا این دستگاه در اختیار همه قرار گرفته و این بار بچه‌ها از استاد دعوت می‌کنند به شهربازی برود. استاد در شهربازی، وارد بازی‌هایی می‌شود که بچه‌ها طراحی کرده‌اند و با دیدن هوش و خلاقیت بچه‌ها بسیار خوشحال می‌شود.

کیفیت تصویر

داستان تخیلی «شوخی در پارک بزرگ» را تصاویری همراهی می‌کنند که در تلاش‌اند با فضای غیرواقعی داستان هم‌سو باشند. تصویر صفحه‌ی ورودی کتاب که همه‌ی شخصیت‌های این مجموعه را به نمایش درآورده، در جلب‌ توجه مخاطب موفق است. شخصیت‌پردازی‌ها چندان جذاب و دل‌نشین نبوده و از خلاقیت قابل‌توجهی برخوردار نیستند. برخی از آن‌ها غالباً از پشت به تصویر درآمده‌اند و کنش و احساسات خاصی را به نمایش نمی‌گذارند. استفاده از نماهای متنوع از نقاط مثبت تصاویر کتاب است اما عدم وجود فضاسازی‌های مناسب و استفاده از پرسپکتیو نادرست، تعریف بصری صحیحی از این زاویه دیدها به مخاطب ارائه نداده‌است. ضعف فضاسازی در برخی تصویرها موجب شده توصیف جذابی از پارک در اختیار مخاطب قرار نگیرد و حسِ اتفاقات عجیب و غریبی که در پارک در حال وقوع است منتقل نشود. تکنیک اجرای تصویرها قابل‌قبول است. جنس کاغذ و کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- شما درباره‌ی جاذبه چه چیزهایی می‌دانید؟ آیا مطالعه‌ی کتاب شما را به خواندن آثار بیش‌تری در این زمینه ترغیب کرده است؟ - تا به حال برایتان پیش آمده که با استفاده از مفاهیمی که در مدرسه آموخته‌اید، چیز جدیدی خلق کنید؟

مشخصات کتاب
نویسنده مهدی میر کیایی
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 28
سال انتشار در ایران 1390
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد سخت