شکار روباه

(Virginia Wolf )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

9+

ماجرای ماموریت پتسون و فیندوس برای نجات روباهِ مرغ‌دزد از خطر کشته شدن، همراه با مضامینی چون دوستی و همدلی

نویسنده: سون نوردکوئیست تصویرگر: سون نوردکوئیست

شکار روباه

(Virginia Wolf )
9+

ماجرای ماموریت پتسون و فیندوس برای نجات روباهِ مرغ‌دزد از خطر کشته شدن، همراه با مضامینی چون دوستی و همدلی

نویسنده: سون نوردکوئیست

تصویرگر: سون نوردکوئیست

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
پتسون و فیندوس رابطه‌ای دوستانه و صمیمی با یکدیگر دارند. فیندوس همیشه همراه پتسون است و پتسون نیز از او مراقبت می‌کند. آن دو برای انجام ماموریتِ ترساندن روباه و نجات مرغ‌های مزرعه، با استفاده از مهارت‌ها و خلاقیتی که دارند، نقشه می‌کشند و شروع به ساخت چیزهایی مانند یک مرغ بادکنکی یا مسیری برای حرکت فیندوس به عنوان روحی سرگردان می‌کنند. ترساندن روباه، یک ماجراجویی است که پتسون، فیندوس و مرغ‌های مزرعه را با یکدیگر متحد می‌کند. اما همدلی آنان با روباه که آسیب دیده، نقشه را عوض می‌کند و برای ترساندن آقای گوستاوسون از شکار روباه و استفاده از تفنگش به کار می‌رود. در نهایت پتسون، فیندوس و مرغ‌های مزرعه با آرامش و احساس امید از پیروزی‌ خود، در آشپزخانه، دور هم جمع می‌شوند.
محتوای آموزشی
ارتباط پتسون، فیندوس و مرغ‌های مزرعه، دوستی و ارتباط موثر، تجربه‌ی ماموریت نجات روباه همدلی کردن با دیگران و سایر موجودات و کشیدن نقشه و ساخت وسایل برای ماموریت نیز تصمیم‌گیری بر مبنای دانایی و تفکر خلاق را به کودکان آموزش می‌دهد.
الگوی شخصیتی
پتسون و فیندوس دوستیِ صمیمانه همراه با حمایت را تجربه می‌کنند. پتسون همیشه مراقب گربه‌اش است و فیندوس هم همیشه همراه پتسون بوده و در رابطه با امور مختلف با او هم‌فکری می‌کند. پتسون که مردی مهربان است و به حیوانات علاقه دارد، با شنیدن تصمیم آقای گوستاوسون برای شکار روباه، تصمیم می‌گیرد نقشه‌ای بکشد تا او را بترساند و جلوی کشته شدن‌اش را بگیرد و این‌‌گونه پتسون و فیندوس با استفاده از خلاقیت، قدرت تصمیم‌گیری بر مبنای دانایی و با استفاده از مهارت‌هایی که هر کدام دارند، نقشه‌ی ترساندن روباه را با ساخت وسایل و فراهم کردن فضایی برای اجرای نقشه، عملی می‌کنند. تجربه‌ی ساخت و پیش بردن نقشه، تجربه‌ای همراه با همکاری و مشارکت تمام اهالی مزرعه است و در نهایت تبدیل به تجربه‌ای هیجان‌انگیز برای آنان می‌شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی مردی به نام پتسون است که گربه‌ای خانگی به نام فیندوس دارد و در مزرعه‌ای کوچک زندگی می‌کند. پتسون که ارتباط خوبی با حیوانات دارد و همدلی کردن با سایر موجودات را آموخته، با شنیدن خبر آقای گوستاوسون برای شکار روباهِ مرغ‌دزد تصمیم می‌گیرد نقشه‌ای برای ترساندن روباه بکشد تا هم مرغ‌های مزرعه و هم روباه را از خطر کشته شدن نجات دهد. ماجراجویی‌های پتسون و فیندوس در انباریِ مزرعه شروع می‌شود. پتسون نقشه‌ای خلاقانه می‌کشد و با استفاده از وسایل موجود، شروع به ساخت وسایل مورد نیاز برای اجرای نقشه می‌کند. ماموریت ترساندن روباه برای پتسون و فیندوس همراه با تجربه‌ی دوستی و حمایت کردن است و در این تلاش مرغ‌های مزرعه نیز به آن‌ها کمک می‌کنند. اما در نهایت پتسون با دیدن روباه که یک پایش لنگ می‌زند، از ترساندن او منصرف می‌شود و ناگهان تمام نقشه به شکلی دیگر عملی می‌شود. پتسون و فیندوس به خواست خود که نجات مرغ‌ها، ترساندن روباه و منصرف کردن آقای گوستاوسون از شکار بود، می‌رسند و از این پیروزی احساس شادی را تجربه می‌کنند. داستان همراه با فضایی طنز، مفاهیمی چون دوستی، همدلی کردن و اهمیت تصمیم‌گیری درست بر مبنای دانایی را بیان می‌کند. این کتاب برای کودکان بالای نه سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

پتسون و فیندوس متوجه می‌شوند یک روباه مرغ‌دزد در آن حوالی پیدا شده و آقای گوستاوسون قصد دارد او را با تیر بزند. اما پتسون و فیندوس ترجیح می‌دهند به جای استفاده از تیر، راهی برای ترساندن روباه پیدا کنند. آن دو تمام روز مشغول کشیدن نقشه و فراهم کردن وسایل مورد نیاز برای ترساندن روباه هستند: یک مرغ بادکنکی، مقداری فشفشه و یک روح سرگردان که فیندوس نقش‌ آن را بازی می‌کند. نیمه شب پتسون روباه لاغری را می‌بیند که یک پایش هم لنگ می‌زند و حسابی ترسیده است. در همین زمان با ترکیدن مرغ بادکنکی، فیندوس عملیات را شروع می‌کند و تمام نقشه آن دو به جای روباه، آقای گوستاوسون را می‌ترساند و فیندوس در حالی‌که نقش روح را بازی می‌کند به او می‌گوید تو نباید روباه شکار کنی.

کیفیت تصویر

این کتاب داستانی جالب و پرهیجان در مورد ماجراجویی‌های پیرمردی بنام پتسون و گربه‌اش فیندوس است. ازآنجایی‌که نویسنده و تصویرگر این کتاب یک نفر است، تصاویر نیز همچون متن روایتگرند و جزءبه‌جزء داستان را با هیجان به تصویر کشیده‌اند. تصاویر سیال و پرتحرک و مملو از عناصر بصری چشم‌نواز است و تصویرگر به‌خوبی توانسته گوشه‌ای از زیبایی‌های طبیعی کشور سوئد را به تصویر بکشد. توجه به جزئیات و ریزه‌کاری‌ها در تمامی پلان‌ها این امکان را به مخاطب می‌دهد تا در لابه‌لای تصاویر به جستجو و کشفیاتی تازه بپردازد. شخصیت‌ها ملموس و پرکنش خلق‌شده‌اند و مشخصات ظاهری آن‌ها کاملاً با توصیفات موجود در متن مطابقت دارد. فیندوس تنها شخصیت حیوانی است که حرکاتی انسان‌نمایانه دارد، بر روی دوپا راه می‌رود و پوششی انسانی دارد. این طراحی در تمامی طول داستان یکسان صورت گرفته است. بهره‌گیری تصویرگر از پالت رنگی گسترده و استفاده از رنگ‌های شاد و درخشان، تصاویر را برای مخاطب جذاب کرده‌ است. از دیگر نکات مثبت تصاویر می‌توان به نماهای تازه و غیرتکراری در کنار زوایای دید متنوع اشاره کرد. تصویرگر بر تکنیک مورداستفاده و طراحی تسلط کامل دارد و به دلیل وجود ترکیب‌بندی‌های متنوع، خواننده از طولانی بودن متن خسته نمی‌شود. در بعضی پلان‌ها به علت در نظر نگرفتن فضای مناسب، متن در جای مناسبی قرار ندارد و قسمتی از آن بر روی تصاویر واقع‌شده که این کار علاوه بر اینکه از زیبایی تصاویر کاسته، خوانایی را با کمی مشکل همراه ساخته است. اندازه فونت انتخابی نیز با توجه به قطع کتاب ریز است و تک‌خوانی را برای مخاطبی که تازه شروع به خواندن کرده است، سخت می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

فکر می‌کنید چرا پتسون با دیدن روباه از ترساندن او منصرف شد؟ برای شما هم پیش آمده مانند پتسون و فیندوس با نظر شخصی مخالف باشید؟ در این صورت نظر خود را چگونه بیان کرده‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده سون نوردکوئیست
ناشر کتاب‌های میچکا (نشر مبتکران)
تعداد صفحات 28
نام مترجم نسرین وکیلی
سال انتشار 2009
سال انتشار در ایران 1385
تصویرگر سون نوردکوئیست
عرض کتاب 27
طول کتاب 21
نوع جلد نرم