پری شکرا

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای پری شکرا در مواجهه با موجودات زمین همراه با مضامینی چون شکرگزاری

سال: 1399
  بررس: ملیحه سلیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پری شکرا از اینکه همه‌ی‌ مخلوقات، به شکرگزاری خداوند مشغول هستند، کمی شگفت‌زده می‌شود. او کنجکاوانه درباره‌ی علت رفتار باد و خورشید سوال می‌کند و زمانی‌که که پاسخ سوال خود را درمی‌یابد، خوشحال می‌شود.
  پری شکرا شخصیت مهربانی دارد و به آسانی و با گشاده‌رویی با همه ارتباط برقرار می‌کند.
  مخاطب درمی‌یابد که همه‌ی آن‌چه در طبیعت وجود دارد به شیوه‌‌ی خود در حال سپاسگزاری از آفریدگار هستند. البته تکرار عبارت سپاسگزاری موجب اشاره و آموزش مستقیم شده و از تأثیرگذاری متن کاسته است.
  در صفحه‌های پایانی پسربچه‌ای همراه مادرش در حال نماز خواندن است؛ مادر چادر ایرانی به سر دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی سپاسگزاری از خداوند و نعمت‌هایی که به موجودات ارزانی داشته، است. و این پیام را برای مخاطب به همراه دارد که در برابر مهربانی‌ و بخشش، رفتاری از سر سپاسگزاری و خشوع داشته باشیم. پری شکر مهربان، کنجکاو و جستجوگر است و با دیگران ارتباطی دوستانه برقرار می‌کند. پرسشگری و کنجکاوی شخصیت اصلی داستان متناسب با رشد شناختی گروه سنی مخاطب کتاب است.
  مطالعه‎ی کتاب برای کودکان کوچکتر از 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا 8 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  پری شکرا به زمین آمده تا سبدش را از کارهای خوب پر کند. او می‌بیند که روی زمین همه‌ی مخلوقات خداوند به شیوه‌ی خود در حال تشکر و سپاسگزاری از خداوند هستند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر روایت صحیحی از آن‌‌چه متن در می‌گذرد به نمایش گذاشته‌اند. فضای آرام، صلح‌آمیز و رضایت بخش متن در تصویرها نیز احساس شده و به مخاطب منتقل می‌شود. شخصیت‌پردازی‌ها ساده اما فاقد جذابیت و خلاقیتی قابل توجه‌اند. آن‌ها در اغلب موارد کنش‌های موجود در متن را به درستی به تصویر درآورده‌اند. تکرار شخصیت پری شکرا با چهره‌ای غالبا تکراری موجب یکنواختی تصاویر شده است. رنگ‌ها درخشان و جذاب هستند و جنس خوب کاغذ بر کیفیت اثر افزوده‌ است. کیفیت چاپ تصاویر و صحافی کتاب خوب است. موارد فوق در جذب مخاطب موفق عمل می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید در برابر بخشش و مهربانی چه عکس‌العملی باید داشته باشیم؟
  شما چگونه از پدر، مادر و یا معلم خود سپاسگزاری می‌کنید؟
  چه روش‌هایی برای تشکر کردن می‌شناسید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده فرح روزی‌طلب
  ناشر کتاب‌های میرکا (میرماه)
  تعداد صفحات ۳۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر عاطفه ملکی‌جو
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد سخت