شکلات بادامی

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه‌ای از لطیفه‌های کوتاه

سال: 1387
  بررس تصویر: الهام فرخ نیا
  بررس متن: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان از برقراری ارتباط با دیگران و پیدا کردن دوست لذت می‌برند. همچنین کودکان از استفاده از تخیلشان برای فرض کردن موقعیت‌های تخیلی خنده‌دار لذت می‌برند و سرگرم می‌شوند.
  کودکان می‌توانند تعدادی لطیفه بیاموزند و برای دیگران تعریف کنند.
  لطیفه‌ها ایرانی هستند و از واحد پول و رسم و رسوم و فرهنگ ایرانی استفاده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلدهای مجموعه‌ی “خنده‌های شکلاتی” است. کتاب مجموعه‌ای است از لطیفه‌های کوتاه که کودکان می‌توانند آن‌ها را به خاطر بسپارد و با تعریف کردن آن‌ها با دیگران ارتباط برقرار کنند. در ابتدای کتاب تأکید شده که جوک‌ها قومیتی نیستند. کتاب می‌تواند به عنوان وسیله‌ای برای سرگرم شدن کودک و همچنین تقویت روابط میان فردی او از طریق تعریف لطیفه‌ها برای دیگران مورد استفاده قرار گیرد.کودکان رده‌ی سنی مخاطب کتاب در حال گسترش روابط‌شان به بیرون از منزل هستند و در چنته داشتن چند جوک می‌تواند به آن‌ها در روابط‌شان کمک نماید.

  چکیده داستان

  کتاب مجموعه‌ای است از لطیفه‌های کوتاه برای کودکان.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب سه‌جلدی خنده‌های شکلاتی مجموعه‌ای است از قطعه‌های نوشتاری طنز و تصاویر شوخ طبعانه. اگرچه تصویرها در کنار متن آمده‌اند اما پیوند و ارتباطی بین آن‌ها نیست. تصویرها در هر سه جلد این مجموعه تقریباً به طور یکسان تکرار شده‌اند و به‌نوعی کاریکاتور شباهت دارند که به‌طور مجزا از متن‌، روایت خود را در صفحات به تصویر می ‌کشند. این تصویرهای موازی و مجزای از متن، برای سرگرمی مخاطب می‌تواند جالب باشد اما پیوستگی و هماهنگی را در کل کتاب کم کرده‌اند. این استقلال مفهومی تصاویر از متن، در هر سه جلد به چشم می خورد و به نظر می‌رسد آگاهانه انتخاب شده‌باشد.
  تصاویر سیاه‌وسفید طراحی‌شده‌اند و عناصر تصویری متعدد و متنوع هستند. تکنیک تصاویر روان و ماهرانه است. طراحی‌ها قوی و در انتقال حال و هوای طنز موفق هستند.
  شخصیت‌های تصاویر کاملاً آزاد و متنوع و بدون اینکه تأثیری از متن گرفته باشند، در کنار آن حرکت می‌کنند. آن‌ها کنش دارند، حس‌های مختلف را ارائه داده‌اند و جریان‌های کاملاً ساده‌ای را روایت کرده‌اند.
  در برخی از تصویرها، فضاسازی در حداقل جزئیات لازم وجود دارد.
  ترکیب‌بندی تصاویر و صفحه آرایی و چیدمان متن مناسب است. گرافیک کتاب قابل‌قبول است و جدای از ارتباط متن و تصویر، تصویرها به‌تنهایی از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – چرا گفتن لطیفه آدم‌ها را به هم نزدیکترمی‌کند؟
  – لطیفه‌ی مورد علاقه‌ی شما چیست؟
  – خندیدن و خنده‌رو بودن یا خنده دیگران را در آوردن چه احساسی در شما به وجود می‌آورد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده راهله هژبریان
  ناشر چرخ و فلک
  تعداد صفحات ۹۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۷
  تصویرگر محمدرفیع ضیایی
  عرض کتاب ۱۳
  نوع جلد نرم