شیر آب

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

9+

آمدن مهاراجه به شکرستان به دنبال پسر گمشده‌اش و ماجرای تلاش و هم‌دستی مردم شکرستان برای گول زدن مهاراجه و اهمیت راست‌گویی و خیانت نکردن به دوستان

نویسنده: سروش چیت ساز تصویرگر: مرکز مطالعات وتولیدات فیلم وانیمیشن حوزه هنری

شیر آب

9+

آمدن مهاراجه به شکرستان به دنبال پسر گمشده‌اش و ماجرای تلاش و هم‌دستی مردم شکرستان برای گول زدن مهاراجه و اهمیت راست‌گویی و خیانت نکردن به دوستان

نویسنده: سروش چیت ساز

تصویرگر: مرکز مطالعات وتولیدات فیلم وانیمیشن حوزه هنری

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان از دیدگاه کودک بیان نشده است، اما همراه شدن با داستان و شخصیت‌های آن، به کودک امکان زندگی تجربه آن‌ها را می‌دهد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
همراه شدن با داستان و شخصیت‌های آن، به کودک امکان زندگی تجربه آن‌ها را می‌دهد. کودک با نتیجه گیری داستان و دیدن سرنوشت شخصیت‌های آن متوجه می‌شود نداشتن صداقت و تلاش برای توطئه‌چینی و گول زدن انسان‌های دیگر، علاوه بر این‌که سبب آسیب در روابط و دوستی‌ها می‌شود، نتیجه خوبی هم به دنبال ندارد. این آموزش، به کودک کمک می‌کند تا در مواجه با محیط‌هایی چون مدرسه و جامعه و برای به دست آوردن حس تعلق در محیط، در روابط دوستی خود، به اخلاقیات پایبند باشد.
محتوای بومی و فرهنگی
داستان و تصویرسازی‌های آن، فضایی ایرانی دارند؛ برای مثال نام‌های انتخاب شده برای شخصیت‌های داستان ونوع لباس آنان، مشخص‌کننده فرهنگ ایرانی است.
ترس و خشونت
فریب دادن پدر دلشکسته که به دنبال فرزند گمشده‌اش می‌گردد و کشته شدن شعبون و افتادن به دریا به عنوان تنبیه از موارد ترس و خشونت داستان است.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
هم‌دستی مردم شکرستان برای گول زدن مهاراجه و معرفی شعبون به عنوان پسرِ او که در دل خود، توطئه‌چینی و دروغ گفتن را نهان کرده می‌تواند از جمله مفاهیم بزرگ‌سالانه داستان باشد.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلدهای مجموعه‌ی «شکرستان و یک داستان» است. داستان درباره‌ی مهاراجه‌ای است که برای یافتن پسرش، که سال‌ها پیش او را گم کرده، به شکرستان می‌آید . او به هر کس که پسرش را بیابد هزار سکه جایزه می‌دهد. حکیم‌باشی فکری به ذهنش می‌رسد تا بتواند پسری قلابی برای مهاراجه پیدا کند و هزار سکه را بگیرد. حکیم‌باشی به کمک ننه‌‌قمر، پهلوان فرصت و فخرالنسا که هر کدام به بهانه‌ای مهاراجه را مجبور به حرف زدن می‌کنند، از داستان پسرش مطلع می‌شود. آن‌ها شعبون را به عنوان پسر قلابی نزد مهاراجه می‌فرستند، اما شعبون در لحظه آخر دوستانش را فراموش می‌کند و تصمیم می‌گیرد خودش هزار سکه را بردارد. با رو شدن دست شعبون، مهاراجه او را به دریا می‌اندازد. موضوع داستان درباره راست‌گویی و وفاداری به دوستان است. داستان و شکل روایت آن، به گونه‌ای است که برای کودک قابل پیگیری نیست. زبان داستانی بین زبان محاوره و زبان نوشتاری بیان شده و فرم مشخصی ندارد. مفاهیمی چون توطئه‌چینی، دروغ گفتن و خیانت کردن، به شکلی غیرمستقیم در داستان وجود دارد و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود والدین هنگام خوانش داستان، برای کودک خود نادرست بودن این مفاهیم را توضیح داده و ذهنیت او را نسبت به تأثیری که بر روابط می‌گذارد شفاف سازند. گم شدن پسر مهاراجه، فریب دادن پدر دلشکسته و کشته شدن شعبون به عنوان تنبیه از موارد ترس و خشونت و از عناصر بزرگسالانه‌ی داستان است.

چکیده داستان

مهاراجه که به دنبال پسر گمشده‌اش به شکرستان آمده و برای یافتن او هزار سکه طلا به مردم وعده داده است. حکیم‌باشی برای به دست آوردن هزار سکه، به کمک ننه‌قمر، پهلوان فرصت و فخرالنسا قصه گم‌شدن پسر مهاراجه را از زبان او بیرون می‌کشد. شعبون که به عنوان پسر قلابی مهاراجه انتخاب شده، به دوستان خود پشت می‌کند. در نهایت مهاراجه متوجه داستان ساختگی شعبون می‌شود و او را در دریا می‌اندازد.

کیفیت تصویر

این کتاب از مجموعه کتاب‌های 100 جلدی "شکرستان" و شامل یک داستان است. قصه‌های کتاب با قصه‌های انیمیشن "شکرستان" متفاوت هستند. شخصیت‌ها البته برگرفته از تصاویر انیمیشن شکرستان هستند ولی در کنار متن تنها نقش تزئینی دارند و قدمی فراتر از آن برنداشته‌اند. شخصیت‌ها ساده‌اندو باآنکه این برای دوستداران انیمیشن شکرستان جذاب‌اند اما در این کتاب خلاقیتی در نحوه ارائه آن‌ها دیده نمی‌شود. ضعف‌های طراحی و عدم رعایت تناسبات در آن‌ها به چشم می‌خورد و کنش شخصیت‌ها نیز در حالت‌های مختلف ثابت ترسیم‌شده‌است. و تکرار عین‌به‌عین شخصیت‌ها در صفحه‌های مختلف از ضعف‌های تصاویر به شمار می‌آید. عدم بهره‌گیری از فضاسازی‌های منسجم و ترکیب‌بندی‌های خلاق نیز از جذابیت تصاویر کاسته است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چرا ننه قمر، پهلوان فرصت و فخرالنسا، حکیم‌باشی را در نقشه‌اش همراهی کردند؟ - چرا شعبون در لحظه آخر تصمیم گرفت هزار سکه را با دوستانش تقسیم نکند؟

مشخصات کتاب
نویسنده سروش چیت ساز
ناشر انتشارات سوره مهر
تعداد صفحات 32
سال انتشار در ایران 1394
تصویرگر مرکز مطالعات وتولیدات فیلم وانیمیشن حوزه هنری
عرض کتاب 19
طول کتاب 21
نوع جلد نرم